Столетниците от Черноочене: Неуморен труд и блага приказка, това е рецептата за дълголетие!



Колко са кметовете в България, които знаят по списък хората си - и млади, и стари, и добри, и лоши? Трудно е да се каже, но управникът на китното родопско село Черноочене, Кърджалийско, Айдън Осман и насън да го побутнеш, ще изброи всичките.

Той уважава най-вече възрастните, белокосите, защото на кратка сладка раздумка с тях може да научи повече. Дори много повече от екипа си от специалисти. Особен пиетет храни към столетниците от с. Габрово Нефизе Мюмюн и Нури Али. Неотдавна той ги посети в скромните им селски къщурки, за да им стори за сетен път поклон, да ги зарадва с дарове и цветя. Знае наизуст биографиите им.

Баба Нефизе е родена на 31 декември 1915 г. в с. Ненково. 20-годишна се омъжва в с. Габрово. От щастливия й брак с бай Сали се раждат шест деца, 3 момичета и три момчета, а колко са й внуците и правнуците, та и праправнуците, трудно може да ги преброи.

На 14 февруари т.г. дядо Нури пък навърши 102 г. Бил е овчар в с. Спахиево. Може би покрай тучните ливади и дамазлъка, сиреч стадото, е постигнал достолепната си възраст, обезпокояван само от… гаргите. Цял живот, особено когато го налегнали старините, за него се грижат синове, дъщери, снахи и зетьове. При мюсюлманите има една изконна традиция – старият човек се гледа до последно у дома си, защото там е неговата сила, там са неговите корени. Не познават хосписи, старчески домове. А как е при християните, по-добре да не отваряме дума…

Кметът е взел от столетниците най-ценния си урок – неуморен труд и грижи за децата. Завет, който спазва и сега, завет, който трябва да помним всички.

Дарко ОРАЧЕВ, с. Черноочене, Кърджалийско


Какво четем:

🔴 Българка е жената с най-заразителен смях в света ВИДЕО

🔴 Ето кои произведения на Ботев и Вазов ще се изучават в училище

🔴 Работници поставиха паметника на Щастливеца, загледан към Витоша

Източник: Блиц



Коментари



горе