България със 106 % скок във винопроизводството
България и Чили бележат най-голям скок при производството на вино през 2015 г. - съответно със 106 и 28 процента. Като цяло ръстът в глобален мащаб е 2%, въпреки спада в Аржентина и Испания. Това става ясно от годишния доклад на Международната организация по лозата и виното.
Според информацията италианското винопроизводство е изпреварило френското през 2015 г., след като производителите на Каинти излязоха начело с растеж от 12% пред производителите на бургундско вино и Италия се превърна в световен лидер по производство на вино. Миналата година на ботуша са произведени 4.95 милиарда литра вино, а във Франция - 4.75 милиарда литра. През последните няколко години двете държави си разменят местата в лидерството на сектора.
САЩ остават страната с най-голяма консумация на вино, следвани от Франция, Италия, Германия и Китай. Консумацията на вина като цяло се е увеличила, включително в страните с най-голямо потребление, с изключение на Франция, където консумацията бележи спад.
България ще бъде домакин на 40-тия Световен конгрес по лозарство и винарство и на 15-та Генерална асамблея на Международната организация по лозата и виното (OIV) през 2017 година. От утре Пловдив става за три дни световна столица на виното. 23-тото издание на Concours Mondial de Bruxelles ще събере под тепетата сомелиери, членове на винаро-лозарски асоциации, търговци от специализирани магазини и големи вериги, както и журналисти от 55 държави. Повече от 200 български вина ще участват в престижната надпревара, а пловдивските изби претенденти за медали – 6.
Какво четем:
🔴 Възстановиха 130-годишна църква в Долно Брястово🔴 32-годишен баща на две деца: За по-малко от 3 месеца се спасих от рака!
🔴 Дестинации: село Боженци
Източник: Марица