Преди 84 години National Geographic посвещава брой на България
През 20-те и 30-те години на миналия век списание National Geographic публикува ежемесечно цветни фотографии от различни кътчета на света в изданието. Снимки от България също намират място в най-популярното световно научно-популярно издание.
Месецът е август, а годината 1932. Точно тогава красивата ни родина се появява сред страниците на световно известното списание. Изданието публикува многобройни цветни снимки показващи тогавашния начин на живот, обичаи и култура.
Заглавията на репортажа за България са три: „България, фермерска земя без ферма“, „Долината на розите“ и „Под сянката на българските манастири“.
Автор на статията е Мейнард Оуен Уилям. Пътешественик и авантюрист, той се явява като първият задграничен кореспондент на списанието. Бил е придружаван от Вилхем Тобиен, великолепен фотограф, който също снима многобройни места по света. Двамата фотографи обикалят из цяла България, за да разкрият пред читателите си един нов хоризонт в лицето на страната ни.
Описвайки цялото пътешествие из България стъпка по стъпка, авторът набляга най-вече на историческия аспект. С многобройни препратки от българската история, разказва за манастири, села и празници по нашите ширини. Продължава с това как се е родил Българският театър и описва надлъж българската култура. Уилям не пропуска да спомене и величествените български планини и нежните долини с рози.
Снимките действат като машина на времето днес, 84 години по-късно.
Четете още:
🔴 Радиация за масите🔴 140 години по – късно Априлското въстание избухна отново (ВИДЕО)
🔴 В Смолян ученици се грижат за градините на самотни възрастни хора
Източник: Кмета