Цензурата забранява "Моя страна, моя България"
Комунистическата цензура забранява хитовата песен на Емил Димитров „Моя страна, моя България" от страх, че шлагерът е посветен на българските емигранти в чужбина. Въпреки проблемите в собствената си държава и въпреки че има оферти да живее и работи в Париж и в Москва, големият певец и композитор никога не напуска България. Негови песни изпълняват най-известните певци през 70-те години на миналия век.
Във всички страни на тогавашния СССР го посрещат като бог. Емил Димитров обаче отхвърля всички предложения и до края на живота си не спира да повтаря, че обича България и тя е единствената страна, в която би искал да живее и умре. „За мен България винаги е над всичко. Българската публика най-много ми харесва", споделя певецът. Но тази извираща от сърцето любов на великия творец постоянно се среща с парадоксите в собствената му родина, където дори песента „Моя страна, моя България" е забранена.
„Обвиниха ме, че съм писал „Моя страна" за български емигранти в чужбина. А аз имах къща, жена и дете в България, постоянно мислех за тях и исках да се върна", разказва той. За известно време песента не се пуска в България, но няколко месеца след забраната цензорите се провалят и Емил Димитров дори е предложен за Димитровска награда.
„Моя страна, моя България" е написана през 1970 г. във Франция по повод раждането на Емил Димитров-син. Сътворена е за една нощ. Първоначално има само френска версия, известна под името „Моника". Така е позната и до днес в Западна Европа. Година след това излиза на български със заглавие „Песен за моята страна". Текстът е на Васил Андреев.
Поетът Павел Матев предлага на Емил да обработи текста, за да бъде приет от цензурата. Така се появява версията „Моя страна, моя България", превърнала се в неофициален химн на милиони българи. Песента се изпълнява на повече от 36 езика от различни изпълнители - от Владивосток до Япония и от Париж до Калифорния.
Какво четем:
🔴 Спокойствие, природа, история, или село Добърско🔴 Соня Йончева вместо Анна Нетребко в "Ковънт Гардън"
🔴 1300 военни и различна техника на военния парад в София
Източник: Всекиден