Слави Трифонов отвори вратата към истината и спасението



Лъжа №1 – при мажоритарен

вот щели да останат само 2 партии

Тази есен ще гласувам за първи път от 1991 г. Не защото вече е задължително, а защото за първи път има смисъл. Ще гласувам, защото референдумът на Слави Трифонов ще се състои заедно с президентските избори и има шанс да прескочи бариерата за избирателна активност.

А точка първа в референдума на Слави пита дали искате депутатите да се избират с мажоритарен вот в два тура. Останалите 5 точки изобщо не ме интересуват, те са шлака. Но ако българите започнат да избират депутатите си, както избират кметове, т.е. в едномандатни райони с над 50% от пуснатите гласове, това наистина ще промени България за добро.

За 25 години

преход това е

първият

възможен пробив в оградата на псевдодемокрацията. Отваря ни се врата, нужно е само да минем през нея. Друг шанс няма да има още 25 г. Ако проспим тази възможност, значи не заслужаваме да оцелеем като народ.

Със сигурност сега олигархията ще пусне на пълна мощ фабриката за лъжи, за да омърси чистата и свята мажоритарна избирателна система в 2 тура (М2). Например, че се губели гласове, че тя била изгодна за олигарсите, че щели да умрат партиите, че избирателната система нямала никакво значение, че по-добра била смесената система и всевъзможни други врели-некипели. Затова аз ще се постарая, доколкото мога, да оборя тези лъжи една по една.

Тук ще се спра на лъжа №1 - че при мажоритарния вот в два тура у нас щели да останат само 2 големи партии. Всичко друго умирало. Ужас и апокалипсис! Истината е, че на света няма нито един случай, в който М2 да е довела до двупартийна система. Нито един! Нито пък до трипартийна. Във Франция, където се практикува М2, сега в парламента има поне 12 партии. В миналия френски парламент бяха 14. Там винаги има и независими.

Това е световният опит. Точно такъв е и българският. През 1990 г. изборите за Велико народно събрание използваха паралелно 2 системи – пропорционална и мажоритарна в 2 тура, М2. Пропорционално влязоха 4 партии, а мажоритарно – 6, плюс двама независими. Какво по-ясно и по-убедително нагледно доказателство? Но ако системата не бе смесена и ако целият народ не бе вторачен само в епохалния сблъсък между БСП и СДС, то по-малките партии щяха да имат още по-големи успехи в мажоритарния вот.

Обаче фарисеите не спират да лъжат. Те са образовани хора, значи би трябвало да знаят. Например

в науката

политология

има само едно

правило,

което е придобило статута на закон. Нарича се Законът на Дюверже. Той гласи, че при мажоритарни избори в 1 тур (М1) наистина има тенденция към двупартийност, но тя не е задължителна. Докато при мажоритарен избор в 2 тура (М2), както и при пропорционален вот винаги имаме многопартийност, т.е. много партии, големи и малки, влизат в парламента. Прочетете в уикипедията: https://en.wikipedia.org/

wiki/Duverger's_law. Но не и в българската уикепедия, там се лъже поголовно. Или намерете книгата на Дюверже за политическите партии, издадена през 1951 г. Уви, на български не е преведена.

Това сочи практиката, това сочи и науката. През 2013 г. бях поканен от Мая Манолова да дискутирам в парламента тази тема с 4-ма видни професори и доценти по политология, право и математика.

И всички те до един отстояваха заблудата, че ще останат само 2 партии! Ще ги изброя – Михаил Константинов, Емилия Друмева, Димитър Димитров и Борислав Цеков се направиха, че не знаят, че при М2 се гарантира многопартийността и никога, ама никога, не възниква двупартийност. И въпреки че подборно обясних за какво става дума, Александър Каракачанов от залата повтори същата очевидна лъжа.

За да улеснят заблудата, в България “експертите” умишлено отказат да различат М2 от М1 – системата, при която победителят на първия тур печели, дори да има много по-малко от 50% от гласовете. У нас

това невежество

е умишлено,

улеснява лъготенето.

Но в развитите страни експертите дори не наричат М1 мажоритарна система, а “плурална”. Плуралитетът е непълно мнозинство, може да е едва 40, 30 и дори 20 на сто. А мажоритетът е над 50 на сто.

За да разсеем заблудата, правилно е и у нас да наричаме М1 плурална система, а М2 – мажоритарна. В Англия и САЩ системата е плурална, първият печели. А във Франция и на други места – мажоритарна. Когато кажат “мажоритарна”, “експертите” у нас говорят за плурална система, която в България никой не предлага, а се предлага именно мажоритарна система в 2 тура. Тя е и в референдума на Слави.

Това объркване често вкарва умни хора в смешно положение. Онзи ден в “24 часа” уважаемият социолог Андрей Райчев даде интервю, в което твърди, че ако в България се въведе мажоритарна избирателна система, то тя (България) ще тръгне по пътя на Гърция. Ужас! Добре, но нали в Гърция избирателната система е пропорционална, а не е мажоритарна? Значи правилният извод е точно обратният, именно днешната система ще ни докара гръцкия ужас, който е много за предпочитане пред нашето блаженство. И в какво по-точно се изразява той? Според г-н Райчев в Гърция била възникнала двупартийна система! Но в гръцкия парламент има поне 7 партии? Дали не бърка Гърция със САЩ?

Та ако и у нас опрем до две партии като в Гърция, според г-н Райчев те щели да управляват с векове и да се самозабравят. Но истината е, че в Гърция партиите управляват в най-различни коалиции, точно като у нас. СИРИЗА, която е доста пъстра коалиция, се роди преди 2-3 г. и дойде на власт миналата година. “Появата на трета партия на мястото на една от двете (които всъщност са седем – б. а.), минава през тежка и остра политическа криза, както видяхме наскоро в Гърция, където СИРИЗА замени ПАСОК” – продължава г-н Райчев. Но кризата започна поне 3 години преди да се създаде СИРИЗА и поне 5 години преди да дойде на власт. Не е ли очевидно, че не СИРИЗА породи кризата, а кризата породи СИРИЗА?

Уви, уважаемият и заслужил социолог Андрей Райчев не познава тази материя, но явно знае каква песен иска да чуе началството. Борави се с елементарни клишета. Гърция – лошо. Двупартийна система – още по-лошо. Значи комбинираме двете лошотии и получаваме Баба Яга и Фреди Крюгер в едно. Те се оженили и се родил мажоритарният Дракула. Пищете, деца!

Не че двупартийната система е лоша. В САЩ тя действа много по-добре от пропорционалната у нас. Но за тук не е подходяща, защото имаме много партии и ще настъпи бъркотия. През 2009 г. БСП не успя да го схване и се опари. И сега явно е пуснала заповед по гарнизона, че всякаква мажоритарна система води до двупартийния ад.

Затова ще повторя, за да го запомнят пишман експертите – при М2 имаме многопартийност, както и при пропорционалния вот. С тази огромна разлика, че партиите стават 10 пъти по-качествени и наистина служат на своя народ.


Какво четем:

🔴 Какво трябва да знаем за Тетевен

🔴 Момичета даряват балните си рокли във Фейсбук

🔴 Николай Слатински: Читавите българи в България и навън трябва да измислят начин да си върнат България

Източник: 24 часа



Коментари



горе