Нова мания: Сватби до 7 дни като в старо време



Носиите излизат по 500 лева, голям разход са нощувките

Ако, минавайки през Копривщица, видите мъж в народна носия да виси от някой клон под одобрителните възгласи на развеселена компания, значи човекът се жени. И просто се опитва да си заслужи булката.

Вече всяко лято в етнографските комплекси се организират сватби в български фолклорен стил. А старите наши обичаи, оказва се, понякога са толкова странни, че на моменти сватбата прилича на гонене на зли духове, и толкова разнообразни, че всяка е различна от другите.

"Интересът расте с всяка изминала година", казва Невена Жекова, която е превърнала интереса си към българския фолклор в професия и се е специализирала в организацията на такива веселби. "Автентичната българска сватба е продължавала една седмица и е сбор от много ритуали, вярвания, наричания, пророкувания, заигравки, като всяко нещо си има точно определен смисъл и трябва да се изпълни по точно определен начин", разказва тя.

Броят на хората, които искат да отдадат почит на българските си корени в сватбения ден, расте постоянно.

Най-често младоженците

са българи, живеещи

в чужбина,

или единият е българин, а другият - чужденец. Повечето клиенти на Невена са от Европа, но има и от по-далеч. Носталгията мъчи всички и искат завинаги да запечатат автентичната България в сватбения си албум.

Това удоволствие не излиза и особено скъпо. Една женска сватбена носия, дори най-тежката - македонска, ръчно изработена, излиза около 500 лева - колкото традиционна сватбена рокля средна ръка. Ако шевиците са правени на машина или носията е с по-малко части, цената пада. Има възможност да се вземе и под наем. За сметка на това пък, тъй като сватбите се организират най-често извън градовете, в бюджета трябва да се предвиди по-голямо перо за нощувки. Като се тегли чертата, цената е горе-долу колкото на една стандартна сватба. Но пък няма нищо стандартно.

Дейв от Австралия със сигурност ще помни цял живот как е станал български зет. На тази сватба се спазили всички стари български ритуали - весели и тъжни, смешни и тайнствени. Една поляна в Родопите побрала момината къща, момковата къща и кумовата къща. Всички присъстващи - над 100 души, били облечени в български носии. И като се люшнали едни везани ризи, като звъннали сребърни монети, като застенали каба гайдите, а срещу тяхкато рипнал тъпана - планината заехтяла. Австралийските гости

цял живот ще помнят

как са играли по

цървули на тая сватба

Младоженците обикновено се притесняват да поискат от гостите си да облекат носии. Практиката на Невена обаче показва, че с това обикновено няма никакъв проблем. Хората посрещат идеята с ентусиазъм, а снабдяването с носии за закупуване или под наем вече не е затруднение. Занаятите, свързани с българския фолклор, напоследък просперират.

Обредите, които се пресъздават в деня на събитието, са концентрирани на три места - къщата на момъка, къщата на булката и тази на кумовете. "В къщата на младоженеца е весело - обяснява Невена. - Там е ядене, пиене, пеене. В къщата на момичето е тъжно. Приятелките й,

докато я обличат и сплитат косите й, пеят тъжни песни"

Подготовката на младоженеца задължително включва ритуално бръснене. Това е същинско свещенодействие. Космите от брадата се събират в кърпа, като много се внимава нито един да не падне на земята,

за да не го вземе лош човек и да направи магия на младото семейство. Кърпата се предава на кумата, а от кумата - на булката. Тя трябвало да я пази на най-скрито място. Според някои книги по фолклористика тази кърпа се слагала в ковчега на мъжа в края на земния му път. Най-разпространено е изхвърлянето на брадата в течаща вода или в огън

- за да изгори злото

или водата да го отнесе

Младоженецът отива да вземе кумовете точно както се прави и днес, целува им ръка, разменят си дарове и всички отиват в къщата на булката. Там ги чака цялата мъжка рода на момичето, подготвила изпитания за кандидат-зетя. Те били свързани с трудности от ежедневния живот навремето - например цепене на дърва.

Съвременните младоженци невинаги са съгласни да се изпотят толкова, затова има подготвени резервни варианти - катерене на високо дърво, намиране на скрити предмети или отговаряне на гатанки.

След всички тези премеждия при булката се допускат кумата и братът на младоженеца - бъдещият девер.

Как булката се прощава с родителите си и колко са били люти свекървите навремето, четете в хартиеното издание


Какво четем:

🔴 За един ден край Велико Търново

🔴 Гробът на светията-пазител на Свещената чаша, бил в българска църква

🔴 Защо да изберем Черноморец за следващата ни ваканция?

Източник: 168chasa



Коментари



горе