Отец Георги стана и строител за завършване на манастира "Св. Мина"



Със задачата да бъде завършен манастирският комплекс "Свети Мина" в местността Дурхана край Димитровград се е заел архирейският наместник на Хасковска духовна околия Георги Тодев, който днес празнува имен ден.

 

Служи в димитровградския храм „Св. Димитър”, към който е недовършеният манастирски комплекс. Строителството му започва през 90-те години на миналия век, когато с помощта на дарители само за 3 месеца на мястото е вдигнат параклисът „Св. Мина” и започна строежът на манастирската част върху основите на съществувал там от векове и разрушен манастир. В най-трудните години на Прехода обаче, строежът остана без покрив и с годините бавно, но сигурно се руши. Макар че стотици посещават комплекса, в който има и аязмо, за чиято вода се вярва, че е лековита. Затова сега отец Георги е запретнал ръкави и с бригадирска дързост се учи да строи. Всеки делничен ден след 17 часа архирейският наместник на Хасковска духовна околия Георги Тодев се превръща в бригадир-строител. Макар и да са малко, не липсват помощници. Най-постоянният е църковният настоятел Ромео Костадинов, свързан поколенчески със святото място. Сред най-активните посетители на «Св. Мина» е била неговата майка, която така и не дочакала манастирът да бъде завършен, спомня си Ромео. И се надява един ден към църквата да се завърне и неговият син Кирил, който завършил семинарията, но сега се занимава с компютри.

 

84-годишната Алтъна Василева, която всеки ден е в църквата «Св. Димитър», също е съпричастна към святото дело, тъй като в продължение на 10 години била на параклиса «Св. Мина». Мястото за него и аязмото показала през 70-те години на миналия век баба Василка от с. Добрич, след като насън й се явил Св. Мина и показал къде ще бликне лековита вода.

 

Заелите се да завършат с бригадирски труд манастира «Св. Мина» са оптимисти, че делото им ще се увенчае с успех. Нали бригадири построиха и Димитровград, припомнят с усмивка те.

 

Надяват се да бъде оправен и пътят до святото място, което след обилни дъждове е почти недостъпно, а при един от пороите приземната част на манастира бе под вода...

 

Всъщност това не е първото подобно истински добро дело на димитровградския отец Георги Тодев. През 2002 г. той бе обявен за един от великите българи, след като семейството му, което отглежда 3 деца, тегли банков кредит от 10 000 лв., за да купят нови, дигитални камбани за църквата в Димитровград. Днес заемът е изплатен, а отец Георги дори не знае точно колко са върнали с лихвите. Щастлив и удовлетворен е, когато чува как звънят камбаните, чиято компютърна система включва 33 мелодии. Щастлив е, че е дядо и на внуче, което носи неговото име. И от признанието- почетен гражданин на Димитровград от 2012 г. Единственият му син следва стъпките на своя баща и завършва богословие. Води «Вероучение» за деца от ОУ «Пенчо Славейков». Двете му дъщери се дипломират в специалностите «Право» и «Психология».

 

Георги Тодев е роден през 1955 г. в димитровградското село Ябълково, където дядо му е клисар на църквата. Свещеник е бил и неговият баща. Родът им е на тракийски бежанци. Средното си образование завършва през 1975 г. в Софийската духовна семинария. Две години по-късно е приет като редовен студент в Софийската духовна академия. Облича расото на 33 години, когато е ръкоположен за свещеник в пловдивския епархийски храм “Света Богородица”. След 10 ноември 1989 г. е назначен като свещеноиконом в димитровградската църква „Св. Димитър”. Освен новите камбани, дарени от семейството на отец Георги, тя е с позлатен купол, благодарение също на дарители.

 

Сега архирейският наместник на областите Хасково и Кърджали Георги Тодев се надява, че добри и вярващи хора ще помогнат и за завършване на манастира «Св. Мина»...


Какво четем:

🔴 Романтиката е във въздуха

🔴 Австралийската Lempriere отвори завод за вълна край Сливен

🔴 Днес е денят на Гунди

Източник: Дарик



Коментари



горе