Село Бръшлян – назад към миналото
На около 60 км. от
Всеки, който попадне в Бръшлян има чувството, че времето е спряло някъде между XVIII и XIX век. Дали поради фактът, че в него живеят по-малко от 70 човека, или защото е част от Природен парк „Странджа”, в него всичко е автентично.
Разхождайки се покрай двувековните къщи стигате до църквата „Св. Димитър”. Строена през XVII в., тя е обявена за архитектурен паметник с национално значение. Вкопаният в земята храм е построен върху тракийско светилище. Може да видите и запазената камбана от XIX в. През втората половина на същия век е пристроено помещение за килийно училище. Днес може да се докоснете до кожите, които са се използвали вместо чин, и восъчните плочки, на които децата са се учили да пишат.
В село Бръшлян може да посетите и Етнографската къща-музей. В запазената къща на повече от век може да се запознаете с бита и културата на местните, както и да видите автентичната вътрешна уредба на къщите от преди 150 години. Ако искате да разберете как са преживявали хората в Бръшлян през Възраждането, не пропускайте да разгледате съхранените земеделски инструменти и сечива в Селскостопанския музей на традиционното земеделие.
В Бръшлян може да посетите и параклисът „Св. Мина”. Според легендата, той е издигнат още преди създаването на селото, като е използван за част от границите му. Само на около километър от селото се намира параклисът „Св. Панталеймон”, известен с лечебното си аязмо. С лечебните свойства на извор се слави и параклиса „Св. Петка”. В района има и маркирани туристически пътеки, по които може да достигнете до някой от параклисите, до красиви местности, които са подходящи за разходки и пикници.
Какво четем:
🔴 Баба Юнзюле от Помен стана на 100 години🔴 Много празници, малко работа - демокрация по български
🔴 Екотуризъм в село Гайтининово
Източник: citytrip