Ометоха 100 м суджук и 1 тон курбан чорба (СНИМКИ)



Сто метра овчи суджук и един тон агнешка курбан чорба от дреболийки бяха ометени за минути при откриването на тазгодишния Събр на овцевъдите, който се проведе на поляните край Петропавловския манастир.

Гигантския казан на Ути Бъчваров, в който беше сварена 1 тон курбан чорба.На събора се очакваше да пристигнат над 1800 уастници и изложители, както и цели стада от овце, коне и каракачански кучета. Лошото време и падналият предишните дни проливен дъжд обаче отказа мнозино от участниците. В самото начало на събора гости от Румъния бяха изложили за опитване и продажба различни видове сирене, кашкавал и агнешки деликатеси. В истински хит за гостите се превърха сиренето в борова кора с лек деликатен мирис на гора и смола и сиренето с кимион и чушка.

 

Стометровия суджук бе ометен за минути от гостите на събора.При това цените на румънските деликатесни сирена бяха колкото на българските, че дори и по-евтини. След румънците направо на поляната Ути Бъчваров бе разпънал най-големия казан и най-голямото барбекю на Балканите, в които готвеше курбан чорбата и овчия суджук за Гинес.

Направо върху поляните занаятчии бяха подредили масите си, а до тях представители на фирми производители на земеделска техника и оборудване на мандри представяха новостите в своята област.

Съборът бе открит от каракачанска група за фолклор.Тук там сред занаятчиите бяха успели да пробият и търговци на китайски и турски стоки, но за щастие те бяха единици. Гостите обаче бяха повече привлечени от димящите скари, върху които цвъртяха и се печаха вкусни мръвки. В програмата на тазгодишния Събор на овцевъдите има предвидени различни атракции като нестинарски игри, състезания с коне тежковози и за най-бързо обезкостяване на агне, кулинарни демонстрации, месене на хляб и др. Съборът ще продължи до неделя.

 

Ковачът Иво прави костюми

на гладиатори и Терминатори

Един от най-атрактивните занаятчии на събора беше ковачът Ивайло Енев от Русе, който бе изложил на масата си средновековни рицарски и гладиаторски шлемове, ръкавици, боздугани, бойни секири и др. страхотии. Младият мъж споделя, че по образование е счетоводител. Преди няколко години решил да замени скучните цифри и сметалото с правенето на доспехи и не сбъркал.

„Модерният ковач” Ивайло прави доспехи на рицари и извънземни чудовища.Оттогава не се е връщал изобщо към смятането. Ивайло приема поръчки и търгува основно през интернет. Цените на стоката му са различни: от 110 лв. за рицарска ръкавица и 250 лв. за шлем до 1500 лв. за цяла броня. Наред със средновековните доспехи и оръжие ковачът изработва и такива по снимка, от компютърни игри или холивудски трилъри и фентъзита. Признава, че все още никой не си е поръчал Дарт Вейдър, но пък е правил Терминатор. „У нас това все още не е известно, но на Запад вече се превръща в масова мода и затова пазарът ми е предимно там”, признава Ивайло.

Уникалните каменни икони на Георги Тодоров.

До „модерния ковач” е изложил стоката си друг русенец, Георги Тодоров. По професия той е скулптор, но от около година изработва уникалните за България каменни икони. Те изобщо не се вписват в каноничните ни представи, а върху образите на Божията майка и светците е изписано не блаженство и спокойствия, а едно неспокойство и дори мъченичество. За изработката на една икона майсторът признава, че му отива по около седмица. Върхът на майсторството му обаче е каменната глава на бог Дионис, над която признава, че се е трудил доста повече.

 

Бай Тошо се харчи

повече от Левски

На тазгодишният събор е дошъл и Алберт Гончаров от Елин Пелин. Мъжът с руско потекло се занимава с един от най-българските занаяти, производство на изделия от дърво: декоративни бъчвички, халби, кухненски атибути и др.

Ликът на бай Тошо се харчи много повече отколкото на Апостола Левски.Най-отпред майсторът е наредил дървени сувенири с изображенията на Тодор Живков, Васил Левски и Володя Висоцки. С тежка въздишка Алберт признава, че най-много се харчи ликът на бившия комунистически диктатор. „Ще повярвате ли за една година съм продал 4 сувенира с образа на бай Тошо и нито един с този на Дякона Левски. А някои идват и питат имам ли емблемата на футболния клуб „Левски”. И ако смятате това за тъжно, нека да ви разкажа още нещо. Преди време идва при мен един мъж, на средна възраст и иска да си купи халба. Тогава аз на всички пирографирах на дръжката името „България”. Показах му ги и той каза, че не иска да го има този надпис, да го изтрия и след това си тръгна. Представяте ли си – българин, който не иска да вижда името на родината си. Оттогава не го слагам и аз на част от стоката си”, тъжно клати глава Алберт Гончаров.


Какво четем:

🔴 Къде се намира Музеят на тиквата?

🔴 Скулптури на Стефан Начков при Путин и ЦРУ

🔴 Пропуснахте да гледате парада от високо? Ето го! (ПЪЛЕН ЗАПИС)

Източник: Монитор



Коментари



горе