Най-старият резерват в България
В България има огромно растително и животинско разнообразие. За да се запазят различните видове се създават резервати, които са защитена територия. Най-старият резерват в България е „Силкосия”, разположен в Странджа планина.
„Силкосия” е обявена за защитена местност още през 1931 г., а две години по-късно става официално резерват. Освен че е най-старият резерват, „Силкосия” е сред най-ниско разположените – от 100 до 250 м. н.в. Намира се на 2 км. от село Кости и на около 1 км. от село Българи.
Въпреки малката си площ, на територията на „Силкосия” са установени 260 вида висши растения. Това прави резервата с голямо значение, тъй като те представляват повече от 22% от флората на Странджа. Срещат се дървета с над 200-годишна възраст, а повечето са 120-130-годишни.
Местността е изключително богата на птици. Тук се срещат различни видове грабливи птици и кълвачи, сойка, южен славей, кос, малкото черноглаво и голямото белогушо коприварче, авлига и други. Фауната също е разнообразна, като са установени над 50 защитени вида. Гръцка дългокрака жаба, жабата дървесница, вдълбнаточелният смок са част от тях. „Силкосия” е местообитание и на шипобедрената и шипоопашатата костенурки. Броят на бозайниците също е значителен – срещат се дива свиня, белка, дива котка, вълк и други.
Като всеки резерват и в „Силкосия” има установени правила, които трябва да се спазват от туристите. Може да се разходите из него само по маркираната пътека. Забранени са паленето на огън, изхвърлянето на отпадъци и други дейности, които биха навредили на природата нейните обитатели. Може да заявите туристически водач, който да ви разведе из „Силкосия” и да ви разкаже за резервата, в РИОСВ – Бургас. Местни водачи от Природен парк „Странджа” има и в село Българе и в Царево, който се намира на 17 км. от селото.
Какво четем:
🔴 Злато и лешояди пълнят Маджарово🔴 Ометоха 100 м суджук и 1 тон курбан чорба (СНИМКИ)
🔴 Къде се намира Музеят на тиквата?
Източник: citytrip