15 000 души опитаха от 150 чевермета в Златоград
Политици и тийнейджъри дойдоха на празника с носии
Дрескод: Елате в народна носия”. Тази подкана на Златоград накара стотици да облекат красиви и шарени носии от всички краища на България за единствения празник на чевермето у нас.
С потури и рунтав калпак на мегдана се появиха и зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, евродепутатът Владимир Уручев, а шефката на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова бе в типична смолянска носия. “Тази година е взета назаем, догодина ще съм с лична”, зарече се депутатката.
Един от най-големите инвеститори в града - проф. Николай Вълканов, заедно със съпругата и децата си също бе в носия сред дима от огньовете, където се опекоха над 150 чевермета. Край тях бяха насядали предачки и майсторки на носии.
Десетки самодейки пресъздаваха някогашния възрожденски дух. Те показваха как са се правели одеждите преди век. Други демонстрираха производство на местно сирене и масло.
“Тук има
повече мераклии
да дават акъл,
отколкото в
Народното
събрание
То с акъл само не става, трябват и умения”, казва кметът на село Ерма река Зарко Хаджиев, който цяла нощ будувал край огньовете да върти шишовете. Той оглежда как върви печенето, дава съвети, ако някой сгреши, и казва кога е готово чевермето.
На открито, както е в Златоград, на чеверметата им трябват поне 7-8 часа въртене.
Според Хаджиев най-добре е агнето да е 16 -18 кг, а дървата, от които се прави жарта, да са дъбови. Месото се полива с мазнина от булото, докато хване коричка.
Селският първенец минава за познавач на занаята, но баш майсторът бил от Рудозем. Миналата година шеф бе гъркът Кемал Калемджи от с. Термес, на 13 км от границата. “Зает бях с поръчки в Гърция, затова дойдох, когато бяха готови, справили са се и без мен”, каза Калемджи. “Цените у вас са по-поносими - около 20 лв. за кило, при нас е по-скъпо”, добави той.
Сред най-любопитните как се приготвя чеверме бе Цветан
Цветанов, който
отишъл да гледа
още предишната
вечер
след полунощ. Според него такива празници могат да запазят традициите ни.
“Видях, че и младите се палят, а идентичността ни е в младите хора. Трябва да направим всичко възможно да съхраним българщината, а кметът на Златоград Миро Янчев го прави по брилянтен начин. Всички гости, които са в Златоград, виждат колко е важно да запазим традициите си. Има гости от цялата страна и те ще занесат чувството на удовлетворение със себе си. Същото е и с Роженския събор”, заяви политикът.
Той упорито настояваше журналистите да видят, че пищовът му зад пояса дори няма спусък. “Оръжията трябва да са само за украса”, вметна бившият шеф на МВР.
Цветанов се снима със стотици любопитни, които искаха да се овековечат с него, както е с калпак. Конкурент му бе проф. Николай Овчаров. Популярният историк обаче отсече с научна точност кога са произведени камата и пищовът на Цветанов - в началото на XVIII век.
Около 15 000 души са посетили чевермеджийницата на открито според администрацията.
“Над 120 човека бяха ангажирани в подготовката само на чеверметата - от отбирането на агнетата до качественото им опичане. Канили сме чевермеджии и от съседни общини, нашите майстори се оказаха недостатъчни”, обясни кметът на Златоград Мирослав Янчев.
Управникът от известно време се учи упорито да свири на гайда и се включи в оркестъра от над 100 гайдари, които откриха празника. Учител му е Тодор Кайков.
“Искам да докажа, че мога да свиря, защото ми подмятат, че само съм държал гайдата. Вече мога и някои по-сложни извивки да правя, но за да стана добър, се иска повече време. Упорит съм обаче и ще се науча”, зарича се кметът.
Той вече е навикнал на празници да ходи в носия и с калпак, а покрай него с носии се кипри и цялата общинска администрация. Янчев
сключва и
бракове в носия
В Златоград от три години от общината рекламират сватбите по родопски като туристически продукт. Предлагат на влюбените да се венчаят по стар златоградски обичай - с вземането на булката, носенето на чеиза и т.н. Оказва се, че такава сватба е много по-емоционална и запомняща се за младоженците.
“Нашето - носията, гайдата и чевермето,
хем на нас си ни
харесва, хем на
туристите,
а така запазваме обичаите на Родопите и помагаме на местния туризъм”, казва Янчев.
Отдавна по модата на носиите са увлечени и местните тийнейджъри, майките заобличаха и малки хлапета в носии и калпаци и златоградчани навикнаха, че така се ходи на празник.
Всичко тръгна от възстановките на един пазарен ден от Възраждането в чаршията на Златоград , който се прави всяка година за Делювите празници. На тях освен в носии народъг се облича и в алафранги, войнишки униформи и какви ли не одежди. Пресъздава се атмосферата на града от преди повече от век в различни персонажи - бозаджия, глашатай, латернаджия, чорбаджия, момчето със захарните петлета, вестникарчето. 160 самодейци от района свикнаха да се разхождат по улиците накипрени по народному.
“Туристите, които се обличат в народни носии, с всяка година се увеличават”, каза шефът на Етнографския комплекс в Златоград Александър Митушев. Чаршията има все повече поръчки за народни носии от дошлите на почивки.
По празниците любима атракция за снимки стават дори магаренцата. И на празника на чеверметата
магаренце беше
на вахта за
селфита
с туристите до моста в центъра на града. С него се снимаха и група рокери. Дългоухото им се радваше и дори ги поздравяваше с тържествен рев.
Колони от автомобили пристигаха към града през целия ден да опитат чеверметата, а улиците пъстрееха от щандове с каква ли не народна стока, “ароматизирана” от десетки скари. След като ги въртяха цяла нощ, на сутринта чевермеджиите понесоха вкусните мръвки с тържествено шествие, водено от булки и хлапета и десетките гайди на баш гайдаря Костадин Илчев към площада.
Атракция за нежните половинки на гостите бяха раздаваните от местни булки
над 20 рецепти
на традиционни
златоградски
ястия
Народът почти спря интернета в града, за да качва в социалните мрежи снимки от пъстрата омая. А чевермета продължиха да се въртят и след това - както на площада, така и в кръчмите и ресторантите наоколо.
Какво четем:
🔴 За мечтата да имаш фермичка със зайци🔴 Геокомплекс „Зарапово“, с. Вишовград
🔴 10-годишна българска балерина покори Ню Йорк
Източник: 24 часа