100 метра суджук и тон агнешка курбан чорба похапнаха на събора на овцевъдите край Лясковец



КАЛОФЕРСКИ ГАЙДАРИ И КУКЕРИ ОГЛАСИХА ШУМНО НАЧАЛОТО НА ЮБИЛЕЙНОТО ИЗДАНИЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪБОР НА ОВЦЕВЪДИТЕ КРАЙ ЛЯСКОВЕЦ. Веднага след това 7-годишната Мария Бечева екзалтира публиката с песента на голямата Валя Балканска „Излел е Дельо хайдутин”. Лентата на изложението прерязаха организаторът Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на млечните овце в България, кметовете на Велико Търново Даниел Панов и на Лясковец Ивелина Гецова. Заедно с тях на сцената присъстваха и останалите градоначалници от региона и областният управител проф. Пенчо Пенчев. Енорийският свещеник от Горна Оряховица отец Антоний отслужи празничен водосвет и благослови всички изложители.

Ароматният пушек на чевермета отдалече привличаше посетителите на феста, посрещайки ги със съблазнителния мирис. Опашки от желаещи се извиваха пред зоните за дегустация на сирена и кашкавали, а огромното разнообразие от изложители на занаяти гарантираше на майсторите многобройна публика през всички дни от фермерския форум.

ovcevudi 2В самото начало на събора гости от Румъния приканваха хората да вкусят от техните млечни и агнешки деликатеси. В ИСТИНСКИ ХИТ ЗА ГОСТИТЕ СЕ ПРЕВЪРНАХА СИРЕНЕТО В БОРОВА КОРА С ЛЕК ДЕЛИКАТЕН МИРИС НА ГОРА И СМОЛА и сиренето с кимион и чушка. Представителите на северната ни съседка обясниха, че добиват млякото от семейна ферма, която разработват вече 10 години. Отказаха да споделят тайните съставки на продуктите, но увериха, че влагат много любов в приготвянето им. Цените на румънските деликатесни сирена бяха колкото на българските и затова голяма част от гостите решиха да разнообразят менюто си именно с нестандартния им вкус.

Чужденците пък, дошли на феста, бяха силно впечатлени от сиренето с трюфели, патентовано от търновския шеф-готвач Станимир Радичев.

Няколко метра по-нататък Ути Бъчваров, традиционен участник в събора, бързо се превърна в жива атракция. В най-големия казан на Балканския полуостров, направен от българска мед, той сготви агнешка курбан чорба във внушително количество. „Този казан е същият като запазения в манастира в Света гора, но по-голям. Вместимостта му е 1 тон, което се равнява на 3000 порции. Разхождал се е и в чужбина, бил е да слави България и тракийските царе в Лувъра. Неговата премиера на толкова голям събор у нас е именно днес на овцевъдния фест”, коментира популярният кулинар.

ovcevudi 3ЗА ИЗЛОЖЕНИЕТО БЕ ТРАНСПОРТИРАНО И НАЙ-ГОЛЯМОТО БАРБЕКЮ В БЪЛГАРИЯ, С КОЕТО УТИ ВЪЗРОДИ СТАРА БЪЛГАРСКА ТРАДИЦИЯ ЗА НАПРАВАТА НА РОДЕН ОВЧИ СУДЖУК. За целта използва уникални подправки, които организаторите издирили под дърво и камък. Около час и половина бе нужно за целия технологичен процес, който се извърши пред погледа на хората, дошли да проследят нагледно рецептата. Месото бе смляно, объркано и напълнено в червата от група помощници, които Ути нарича „бригада за бързо реагиране”. Бъчваров обясни, че барбекюто тежи 2 тона и в него прави 100 метра суджук на дървени въглища.

Интересуващите се от здравословен начин на живот имаха огромен избор от продукти, сред които чудодейна тинктура от осем билки за стомашни и нервни проблеми, еликсир от люляк за борба с артрит и невралгия, мехлем от водна леща срещу подагра, косопад, лишеи и рани.

Животновъдите пък свериха часовниците си с най-новите модерни доилни системи, а земеделците – с последните модели агротехника. Заради болестта нодуларен дерматит на събора не бяха изложени овце и кози.

ovcevudi 4„За нас здравето на животните, бъдещето на фермерите и целия бранш са на първо място и затова за безопасността и сигурността на фермерите стриктно се спазват всички мерки на Агенцията по безопасност на храните. Трябва да направим всичко възможно да не допуснем разпространението на болестта в Северна България“, обясни Симеон Караколев.

За сметка на това втория ден от феста гостите се любуваха на кучета. Дефилето на българска овчарка събра огромна аудитория, възхищаваща се на изпълнението на команди от стопаните, които четириногите послушно изпълняваха въпреки внушителните си размери.

СРЕД НАЙ-АТРАКТИВНИТЕ ЗАНАЯТЧИИ БЕ РУСЕНЕЦЪТ ГЕОРГИ ТОДОРОВ, КОЙТО Е ЕДИНСТВЕНИЯТ В БЪЛГАРИЯ МАЙСТОР НА РЕЛЕФНИ ИКОНИ. Те представляват съчетание на скулптора и живопис. Занаятчията сподели, че по професия е скулптор и това му помага в дейността. „Формата на иконите се постига с моделиране, след това се отливат калъпи, живописва се, докато се постигне странният ефект”, уточни той. За направата им използва гнайс, бетон и естествени полимери, като изработката на една икона отнема седмица.

ovcevudi 5До неговия щанд пък бе съгражданинът му – ковачът Ивайло Енев. Той майстори средновековни рицарски и гладиаторски шлемове, ръкавици, боздугани, бойни секири и други оръжия. Младият мъж споделя, че по образование е счетоводител, но преди няколко години решил да замени скучните цифри и сметалото с правенето на доспехи и не сбъркал. „Приемам поръчки основно през интернет, но когато има такива събори, винаги представям творбите си”, коментира той. Цените на стоката му са различни: от 110 лв. за рицарска ръкавица и 250 лв. за шлем до 1500 лв. за цяла броня.

Албер Гончаров от Елин Пелин пък впечатли с уникална дървопластика. Вече 5 години той рисува върху бук дъб, череша, орех и липа с пирограф. Нямаше посетител, който да не се спре пред оригиналните потрети на Васил Левски върху дървото. „Рисуването става чрез шаблон, но сенките и чертите на лицето са изцяло по моя фантазия”, обясни Албер. Дървопластикът сподели обаче, че за една година не е продал нито едно изображение с лика на Левски, а най-много купуват тези с Тодор Живков. „Не знам на какво се дължи това, но ми прави впечатление, че

Русенецът Георги Тодоров, който твори релефни икони
Русенецът Георги Тодоров, който твори релефни икони

клиентите свързват лика на Левски повече с футболния клуб, отколкото с великото му революционно дело”, коментира майсторът.

МАЛО И ГОЛЯМО ПЪК ТЪРПЕЛИВО ИЗЧАКВАШЕ РЕДА СИ ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ПЪТУВАЩОТО ЧИТАЛИЩЕ „БАЩИНО ОГНИЩЕ”. То представлява огромен автобус, външно декориран с портрети на най-видните български герои, а вътрешно – с автентични български дрехи и предмети. „Събрахме една група луди глави ентусиасти, с наши средства създадохме експозицията и чрез нея изнасяме уроци по родолюбие в училищата. Ще присъстваме и на всички големи фолклорни събори, за да допринесем за обогатяване на познанията на българите, като научат интересни исторически факти, които не са толкова известни. Чрез пътуващата изложба хората могат да добият представа как са изглеждали нашите войници от Средновековието до Втората световна война, има етнографски кът с женски носии от различни краища на страната”, обясни Ивайло Шопски, организатор на пътуващото читалище. В него има и образователна литература, като част от книгите се продават, а средствата се използват за финансиране на обиколките, други издания пък се предлагат за четене на място. „Имаме вестник от 1934 година, издаден по случай 14 години от кончината на полковник Борис Дрангов само в 5000 бройки. Миналата година чествахме годишнина от рождението му и преиздадохме вестника в същия тираж на автентична хартия, за да може повече хора да разберат за подвизите му”, заяви Борис.

ovcevudi 7Освен облекла в мобилното читалище има и автентични оръжия. „С тези пушки са се биели и в Американската гражданска война, а след това са продадени на турското правителство. Може да се види „Шишане” – основното въоръжение от Априлското въстание. Налични са руски пушки от Освободителната война, с които са били въоръжени българските опълченци, оръжия от Балканската война, саби, пистолети, български овчарски ножове, ятагани”, разказа организаторът. Той допълни, че това е първото участие на изложбата на събора на овцевъдите и заедно с останалите инициатори на мобилното читалище имат идея догодина за 3 март експозицията да бъде обновена.

Любителите на народната музика пък останаха очаровани от богатата фолклорна програма на събора. 35 ИЗПЪЛНИТЕЛИ ОТ ЦЯЛАТА СТРАНА ПРЕДСТАВИХА ВАРИАНТИ НА ЕМБЛЕМАТИЧНАТА ОВЧАРСКА ПЕСЕН „ЗАБЛЕЯЛО МИ АГЪНЦЕ“, но голямата награда грабна 15-годишната варненка Петя Станева. Гласовитото момиче е възпитаничка на школата по народно пеене при Национално училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна, а журито единодушно я избра за победител. Награждаването бе в последния ден от феста – неделя. Индивидуални призове грабнаха Александра Трашинова от Плевен, Златомира Стефанова от Велико Търново, Яница Станева от НМУ „Любомир Пипков“, София и Али Ахмедова от НУФИ „Филип Кутев“ – Котел. Поощрени бяха и Атанас Георгиев от с. Стефанкараджово, Евелина Керанова от Варна и Гюнайдън Селимов от Севлиево.

ovcevudi 8Общо 2000 изпълнители в областта на музикалното и танцовото фолклорно изкуство и словесния фолклор демонстрираха таланта си на две сцени.

Наградени бяха и най-добрите творби от конкурса за деца и младежи „Нарисувай“ на тема овцевъдство. Във възрастовата група до 13 години първо място спечели Ивон Гърчева от Велико Търново, а във втора възрастова група бе отличен 15-годишният Евгени Цветков от Благоевград.

Галина ГЕОРГИЕВА

Снимки Светослав СТЕФАНОВ


Какво четем:

🔴 Родопските пататници, гайдата и скулптурата събрали Бояна и Атанас в семейство

🔴 Плаковски манастир "Св. пророк Илия"

🔴 Тайните на ябълковия сок, няма да повярвате колко помага

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе