Връх Ботев – Стара планина
В средата на Средна Стара планина, в Калоферския дял, като огромен купол се издига вр. Ботев. Погледнат от подножието му, той прилича на гигантски юмрук. Bpъх Ботев (2376м) е най-високият връх на Стара планина и трети по височина в България - след Мусала в Рила и Вихрен в Пирин.
От север го очертават величествените, страховити и омайващи бездни на Северния Джендем. Сред хаос от стръмни зъбери и отвесни скали десетки потоци образуват непрекъснат низ от водопади и пръскала. От юг шеметни отвесни скали опасват вр. Ботев и очертават потайния Южен Джендем. На запад и изток върхът се снижава до двете седловини Дюза и Маринка. По-нататък от двете страни като броеница се редят по-ниски върхове.
След Освобождението на върха започват да идват, макар и плахо, тези, които обичат ненагледните красоти на Стара планина. След време се изкачват метеоролози, които остават да живеят и работят сред бурите на неговата равна поляна. Пред 1942г е изградена третата в България и втора по височина високопланинска метеорологична наблюдателница.
Към върха най-кратък е преходът по така наречената Тарзанова пътека, трасирана през 1941г от загиналия по-късно по нея метеоролог и планинар Тодор Божков - Тарзан.
Какво четем:
🔴 Протест нападна "Шмайзера" - контрапротест го брани (СНИМКИ)🔴 РАЗТЪРСВАЩ РАЗКАЗ! Дете на косъм от смъртта заради сбъркана диагноза
🔴 Центърът на Пловдив се превръща в истинско съкровище, Голямата Базилика свързва мозайката на топ обектите СНИМКИ
Източник: opoznai