Софиянци харесват новия паметник в центъра



Софиянци харесват открития днес паметник на писателя Алеко Константинов. Някои от столичани изрази недоумение защо едва сега статуята е факт, но по-добре късно, отколкото никога, предава репортер на БГНЕС.

[i]Месинговата скулптура на големия писател и обществен деец е дело на скулптора Борис Борисов. Щастливеца е с костюм, небрежно облегнат на улична лампа, с вперен и устремен поглед към Витоша и Черни връх. Статуята има куфар до краката. Композицията се придружава с емблематични табели. Датата за откриването също не е случайна. На 11 май, но през 1897 г., авторът на "Бай Ганьо" е убит при атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев.[/i]

„Харесва ми. Паметникът е може би не навременен, но по-добре късно отколкото никога”, заяви Силвия Нинова. Колежката й пък разказа, че след работа двете са се разходили по цялото протежение на булеварда, за да открият мястото, където е поставен монументът. Имаше и хора, които изразиха съмнение за подбора на мястото, където е сложено произведението на изкуството, може би, защото непосредствено до него са стъпалата за метрото на станция “НДК”. “Харесва ми, макар че не съм сигурен дали точно тук му е мястото”, коментира друг минувач Коцо Василев.

В социалните мрежи вече се заформи и дебат, че облегнатият на лампата Алеко, с куфар в краката, прилича на един съвременен български емигрант и това може да е закачка на самия автор към днешната действителност, в която сме обречени да живеем. Според хората дори и това да е така, то този факт обогатява скулптурата и й придава допълнителен чар.

“Реакцията за този паметник е закъсняла, според мен. Алеко е един велик българин. Паметникът е много добре направен като скулпторска работа. Лично мнение - от една страна е добре, че е на нивото на пешеходците, но все пак, според мен би трябвало поне едно -две стъпала да бъде вдигнат малко по-високо от Бай Ганьо, който се разхожда и до ден днешен тук наоколо по улиците”, коментира Стефан Попов.

На друго мнение обаче бяха други минувачи като Йордан Еленков, който смята, че “всеки би трябвало да отличи Бай Ганьо от Алеко и без пиедестал и отдалече”. Той е на мнение, че ако Алеко ни беше съвременник може би щеше да е и той емигрант, но след това бързо се поправи - българските писатели не емигрират - дали, защото не искат, или защото нямат възможност, не знам. Нямаше да му хареса, така или иначе”, категоричен беше Еленков.

“Това е прекрасна идея, за да се напомня на младото поколение какви български творци сме имали, но имам една забележка - няма плакет, на който да е написано името за чужденците, за да разберат коя е личността. Иначе локацията и идеята е страхотна”, коментира Боян Томовски.


Четете още:

🔴 Връх Ботев – Стара планина

🔴 Протест нападна "Шмайзера" - контрапротест го брани (СНИМКИ)

🔴 РАЗТЪРСВАЩ РАЗКАЗ! Дете на косъм от смъртта заради сбъркана диагноза





Източник: БГНЕС





Коментари

горе