Филип Захариев и неговата одисея от Видин до края на света
Днес ще ви пренесем далеч на север- чак до остров Шпицберген в най-северната част на Норвегия. Наричат го Дивия запад на Арктика- място, където през половината година е пълен мрак, а през другата- слънцето изобщо не залязва. И точно там е намерил своето място под слънцето Филип Захариев. Той е на 30 години и е главен готвач в един от най-добрите ресторанти на остров Шпицберген. Живее в град от около 2 300 души от 42 националности, а наоколо обикалят 3 000 бели мечки и 10 000 северни елени. Въпреки това, оказва се, че градчето с труднопроизносимо име е доста известна туристическа дестинация и в него има дори университет.
Въпреки че е завършил музикална паралелка във видинското училище по изкуствата, СОУ "Св. Св.Кирил и Методий", Филип разказва, че от малък е имал влечение към кулинарията:
"Защо станах готвач ли, ами не можах да стана космонавт или футболист, и затова останах готвач...", обяснява смеейки се той. Разказва, че е живял на доста места - освен в България, също във Финландия и Норвегия, бил е готвач на много места, с месеци е чакал да работи в кухните на престижни ресторанти, при това без заплащане, само и само, за да се докосне до най-добрите...
"В нашата професия човек се учи докато е жив, а на моите години е най-добре да пътуваш и да работиш в колкото се може повече ресторанти, защото това е въпрос на израстване в професията- така се развиваш непрестанно..."
И така, докато един ден не му се обаждат, за да го поканят в Лонгийрбюен - най-северната точка на Норвегия:
"Поговорихме, разбрахме се да дойда тук, купиха ми билети, подсигуриха ми място да остана за няколко дни и аз пристигнах да си поговорим, да видя как се чувствам в самия град, да видя и ресторанта. Дойдох през септември миналата година с намерението да остана три дни, но всичко в този свят така ме грабна, че останах. Тук нямам поставени някакви граници какво да готвя и как да го правя. Имам пълна свобода на действие, мога да импровизирам всичко, което си пожелая..."
Филип успява да впечатли дори най-взискателните си клиенти:
"Бяха група от 17 души, но резервираха целия ресторант, който е за 62-ма. Една доста богата компания от търговци на оръжие, които снабдяваха и норвежката армия. Тези хора искаха нещо, което да бъде наистина специално. Реших да е 7-степенно меню, като едно от ястията беше яйце по панагюрски. Нямаше как да им го представя като яйце по панагюрски и го представих като 64-градусово яйце с фета сирене, кисело мляко и масло с червен пипер. Бяха наистина очаровани, а няма готвач, който да не е поласкан в такива случаи от реакциите на клиентите си. Вътрешно ми бе голям кеф..."
Какво още може да разкаже един готвач в ресторант на края на света, каква е причината
Филип да предпочете Лонгийрбюен пред Видин и София, защо точно там сред ледниците
и мечките намира своя втори дом и мястото, където иска да остане- отговор на тези
въпроси и цялото интервю- в звуковия файл.
Какво четем:
🔴 Затворена църква пази мощи на трима светци🔴 Легендарната рецепта на Петър Дънов от жълт кантарион
🔴 Нов български хит - Самодивска ракия! По-мощна е от виаграта, търсят я вече и в Щатите
Източник: bnr