Панчо, победи - видео
Пенчо бре, чети!
Пенчо не чете.
Пенчо, работи!
Пенчо пак не ще.
Пенча го мързи,
гледа да лежи,
ходи, та се май,
търси да играй.
Време се мина,
Пенчо порасна,
иска да яде,
няма откъде.
Всички знаeм стихотворението "Малък Пенчо" на Петко Славейков. Да, ама Панчо не е Пенчо. Нито го мързи, нито лежи. Напротив - и учи, и спортува, и побеждава.
Панчо Пасков е състезател по фехтовка и
Въпреки това е съсредоточен и върху представянето си във фехтовката. "Когато си организираш добре деня, има време за всичко. Успявам да ходя на лекции и упражнения, успявам да ходя и на тренировки. Когато уча за изпити дори двете неща се допълват и въпреки че се влагам в тренировките, те ми помагат да се отпусна след ученето", каза Пасков пред "Дневник".
Любовта му към фехтовката се заражда случайно. Преди 12 години отива да гледа най-добрия си приятел по време на тренировката му и се запалва.
Щастлив е, че се е насочил към сабята
(другите две оръжия във фехтовката са шпага и рапира). "Сабята е най-динамична, много бързо се случват действията, докато при другите оръжия скоростта няма нищо общо. Още от началото тренирам сабя, но така или иначе щях да стигна до тук, защото не съм фен на другите оръжия. Те са напълно различни - все едно в леката атлетика хвърлянето на чук и тласкането на гюле", обяснява състезателят, който на 9 май навърши 22 години.
Бърза мисъл, скоростни движения, техника с оръжието, добра физическа подготовка и психика. "Само" това е нужно, за да си добър във фехтовката според Пасков. До момента той показва тези качества. Още във втората си година при мъжете съумява да се класира за олимпийските игри и то убедително.
Наскоро треньорът му Ивайло Воденов обясни, че квалификационният турнир в Прага е бил много силен заради участието на държави, които влагат много средства във фехтовката. Там се е получила само една изненада - успехът на Пасков
По думите на Воденов постижението е голямо и се дължи на качествата на състезателя, а не на подценяване от съперниците. "Във фехтовката се играе до 15 туша и обикновено мачовете свършват 15:11, 15:12.
Панчо победи британеца Джеймс Хънибоун с 15:7, като дори водеше с 10:1."
Пръст в успехите на Пасков има и Любослав Бурнев. Това е приятелят, покрай когото се запалил по фехтовката. А сега е и основният му съперник в България. "Един друг се дърпаме и никой не се отказва, ако не успее", казва Пасков.
Сабльорът влага много усилия в образованието си и иска да работи като стоматолог
[Профил във Facebook]
Квотата му за Рио го кара да е щастлив и защото му дава възможност да използва увеличения интерес към него и да разкаже на повече хора за фехтовката. Когато започвал, децата трениращи в България, се броели на пръстите на ръцете. Благодарение на упорита работа и дейността на академия "Етрополски" (която обединява няколко клуба в страната), вече има много таланти.
"Фехтовката съчетава много компоненти и мога да я сравня с тениса. За разлика от него обаче при нас силите са още по-изравнени. Може би първите 40 в света са на едно ниво и почти не се случва в два или три последователни турнира шампионът да е един и същ", разказва Пасков.
За олимпийските игри задачата му ще е много трудна, тъй като
още на старта ще играе с някой от четиримата най-добри в света
"Искам да съм освободен психически, както за турнира в Прага. Предстои ми подготовка и ще се постарая, не мисля за медали, а да съм спокоен. В последно време намерих тактика как да го постигам", казва той и добавя, че не е суеверен.
Ако не сте гледали състезание по фехтовка, тук можете да видите двата боя на Пасков от квалификацията в Прага. Първият започва на 6.31:00, а вторият - на 7.35:00.
Какво четем:
🔴 Белозем чака стотици гости за фестивала на белия щъркел🔴 10 (не)обикновени дестинации за деца в България
🔴 Люси Дяковска призова германците да подкрепят Поли Генова (Видео)
Източник: Дневник
Коментари
