България - на крачка от върха на "Евровизия"
България се представи достойно, но остана на крачка от върха в песенния конкурс "Eвровизия". Страната ни остана четвърта в 61-то издание, а победител е Украйна. Конкуренцията бе жестока, а конкурсът продължи над 3 часа. Точно в 22.00 българско време започна финалът на състезанието. Нашето момиче Поли Генова пя осма поред по регламент.
Песента ѝ If love was a crime ("Ако любовта беше престъпление") направи фурор още на полуфинала, когато мина летвата и стигна до големия концерт тази вечер. Поли вдигна публиката на крака, феновете започнаха да ръкопляскат само при появата на изпълнителката.
По зрителския вот България се нареди преди фаворити като Франция, Австрия, Армения и Швеция - страната домакин на конкурса. Получихме 180 точки от зрителското гласуване, което ни отреди 5-то място в класацията на зрителите. Журитата на националните държави гласуваха предимно за големи държави като Франция и Австралия, а Украйна бе най-предпочитаната от тях.
В социалните мрежи от дни валят възторжени отзиви за Поли от всички европейски държави, много чужденци заявиха, че са гласували за нея на финала. Според букмейкърите, страната ни имаше шанс да стигне до челната тройка.
Конкурсът се проведе в Стокхолм, Швеция (страната победител от миналата година). Зала "Глобен Арена", в която се провежда конкурсът, бе украсена с впечатляващи декори и осветление. Един от водещите на шоуто бе изветният изпълнител Монс Зелмерльов, който миналата година грабна първото място на "Евровизия".
Специален гост бе американският певец Джъстин Тимбърлейк, който дойде от САЩ. Изненада за всички бе и присъствието на победителката на детската евровизия "Евровизия" от Малта - Дестини.
България на "Евровизия"
На "Евровизия" 2005, която се провежда в Киев, български представители са група „Каффе“ и песента им Lorraine. Те завършват на 19-о място на полуфинала, което не им позволява да вземат участие в същинската битка за песента-победител.
През 2006 представителка на България е поп изпълнителката Мариана Попова. Песента ѝ Let me cry е определена като изключително стойностна, но отново не се класира за финала, завършвайки на 17-о място на полуфинала. Като беквокалист на Мариана се изявява Азис. Мариана Попова поставя въпроса защо българската песен не успява да премине бариерата, наречена полуфинал.
На финалите на "Евровизия" 2007, проведени във Финландия, България е представена от Елица Тодорова и Стоян Янкулов. Песента им се казва „Вода“ и безапелационно се налага над останалите песни на българския финал, оставяйки вторите – дует "Каризма", зад себе си с 30 000 гласа по-малко. Песента е смесица от типичен български фолклор (преки заемки от вокалната традиция на шопския и граовския регион, с елементи на „тресене“ при изпълнението на Елица) вплетен в модно дръм-енд-бейс звучене. На финала в Хелзинки, българската песен заема пето място след песните на Сърбия, Украйна, Русия и Турция.
"Евровизия" 2008 се провежда в Белград. Българската песен „DJ, Take Me Away“ на „Deep Zone Project“ и DJ Balthazar участва на втория полуфинал на 22-ри май. Песента се очаква да има успех заради модерното си електронно звучене, но в крайна сметка не се класира на финала.
Красимир Аврамов представи България на "Евровизия" 2009 в Москва с песента си „Illusion“. Аврамов получава за своята песен „Illusion“, но не постигаме предно класиране. За представянето на България в конкурса през 2010 БНТ Миро събира най-много гласове от положителния вот. През октомври е поканен да бъде българският представител в Конкурса за песен "Евровизия". Информацията за представянето на Миро е публикувана и на сайта на Майкъл Джексън.
На "Евровизия" 2011 България е представена от песента на Поли Генова „На инат“. Изпълнителката участва във втория полуфинал, но не успява да достигне до финала, тъй като се класира на дванадесето място.
През 2012г. Софи Маринова участва на втория полуфинал на конкурса в Баку на 24 май и не попада сред първите десет, които продължават участието си на финала. Елица Тодорова и Стоян Янкулов са избрани от БНТ отново да представляват България през 2013 г. С песента „Само шампиони“ те се класират на 12-то място във втория полуфинал.
За "Евровизия"
Конкурсът се излъчва всяка година от 1956 г., което го нарежда сред най-продължителните телевизионни предавания в света. Публиката му в последните години варира между 100 и 600 милиона зрители в международен мащаб. „Евровизия“ се излъчва и в страни, които не са членки на ЕСРТ – Австралия, Канада, Индия, РЮА, Южна Корея, САЩ и други. От 2000 година конкурсът може да се гледа и онлайн.
Състезанието се провежда за първи път през 1956 година в Лугано, Швейцария. Тогава в него вземат участие едва 7 държави — Нидерландия, Швейцария, Италия, Люксембург, Белгия, Германия и Франция, всяка от които е представена от 2 песни. В периода 1957–1986 към „Евровизия“ се присъединяват нови 18 държави, а между 1994–2008 – още 20 страни.
От 2001 година е в сила нов регламент, според който всяка държава извън „Голямата четворка“ (Германия, Франция, Испания и Великобритания) и извън „топ 10“ на последния конкурс трябва да участва в „полуфинал“. 10-те държави, заели челните места на полуфинала, си осигуряват място на финала, а останалите отпадат. През 2008 това правило е променено – обособяват се 2 полуфинала с по 19 участника, а правото автоматично да се класират на финал си запазват само Голямата четворка и страната-домакин на конкурса.
В момента песните се оценяват по смесена система. На полуфиналите със зрителски вот се избират девет от песните, а десетата е избор на от общия сбор от гласовете на националните журита във всяка участваща страна. На финала резултатът се определя от сбора между всички гласували зрители и гласовете на професионалните журита във всяка страна, като съотношението е 50% зрители – 50% жури.
Тази система е въведена през 2009 година. До 2008 е в сила друга — песните се подреждат единствено от телефонно гласуване, което обаче е изключително оспорвана практика главно заради „политическия и съседския вот“. Определяне на победителя чрез жури или „смесен вот“ (50% жури и 50% публика) е било използвано и в миналото.
Какво четем:
🔴 Постоянна иконна изложба "Банска художествена школа" - Банско🔴 Митинг в памет на избитите българи в Батак
🔴 Цената на глътка въздух: Десетки помогнаха на болно момче
Източник: Кмета
Коментари
