Да победим тежкия синузит с домашни капки
Домашните капки могат да ви помогнат да потушите постоянно течащия нос при синузит
Синузитът е заболяване, което засяга околносните кухини и причинява неприятни симптоми. Статистиката показва, че всеки 1 на 10 души страда от синузит. Поради големия процент на заболелите днес ще ви представим билкови и домашни средства за „укротяване“ на симптомите и борба със заболяването.
Какво всъщност е синузит
Заболяването синузит предизвиква възпаление на синусите. Това възпаление може да бъде предизвикано от алергии, инфекции или автоимунни заболявания.
Видове синузит
В зависимост от това кои синуси е засегнала болестта се определят и различните видове, които са:
1. Сфеноидален – при този вид се усеща напрежение и болки зад очите. Има вероятност болката да обхване и горните части на главата.
2. Етмоидален – болката е съсредоточена зад и между очите. Честото главоболие е съпътстващ симптом.
3. Фронтален – фронталните синуси се намират над очите и болката при този вид е съсредоточена там. Главоболието също е на лице.
4. Максиларен – това е най-разпространения вид, който засяга максиларните синуси.
Фактори спомагащи за развитие на синузит
Спомагащите фактори за развитието на синузит за инфекциите с вирусен произход, гъбичките, алергиите, малките отвори на синусите, изкривяване на носната преградка, полипи, пасивното пушене, развален зъб и други.
Проявяващи се симптоми при синузит
1. Повишена температура
2. Главоболие
3. Изтичане на бистър секрет от носа
4. Лош дъх
5. Слабо обоняние
6. Зъбобол
7. Болки около синусите
8. Запушен нос
Видове синузит според протичането
1. Остър – причинен е в повечето случаи от вирусни инфекции. Засяга почти 90% от хората. Това е най-често срещания вид синузит, който обикновено преминава за 30 дена.
2. Хроничен – протича след остър синузит, в основата на който има бактериална инфекция. Трае на 60 дена.
Илачи при синузит
1. Капки от чимшир и оцет – откъснете 40 броя листенца на чимшир. Накиснете ги в оцет – чаена чаша. Нека те киснат само 15-тина минутки и после сложете илача на котлона на тих огън. Варете докато оцета остана на половина. Чакайте отварата да изстине и чак тогава я прецедете. Капвате във всяка от ноздрите по 2 капки само веднъж на ден.
2. Капки от жълт кантарион и зехтин – ползват се цветовете на жълтия кантарион. В буркан наливате 500 милилитра зехтин, който може да бъде заменен и с олио. После слагате жълтия кантарион, да се напълни буркана. Затваряте го и го оставяте на слънчево място за 40 дена. После отваряте буркана и прецеждате домашните капки срещу синузит. Капвате от тях по 3 капки във всяка от ноздрите по 2 пъти на ден.
3. Бръшлян и оцет – преди да предложим рецептата трябва да кажем, че билката е отровна и препоръчваме, ако изберете нея да се направи консултация със специалист. Трябва ви оцет – 250 милилитра, в който ще сварите 25 броя листенца на бръшлян, заедно с дръжките. Варите докато от течността остане 80 милилитра, а после внимателно прецеждате през марля. Капите по 1 капка във всяка от ноздрите.
4. Краве масло – ползва се много малко краве масло, размерите на парченцето да са колкото царевично зърно. Поставя се в едната ноздра и се ляга. Чака се да се разтопи и да слезе надолу. Едната вечер слагате парченце краве масло в едната ноздра, а на другата вечер слагате масло в другата ноздра.
5. Сок от лук – процедурата не е от най-приятните, но изчиства всичката натрупана гной. Почиствате глава лук и изцеждате сока му с помощта на марля. Във всяка от ноздрите се капят по 2 капки с капкомер. Процедурата се прави всяка вечер. Когато лечебния сок слезе към гърлото, не се гълта, а се изплюва.
6. Лимонов сок и мед – смесват се по 1/4 чаена лъжичка от меда и лимоновия сок. От сместа се капват по 2 капки във всяка от ноздрите всяка вечер.
Какво четем:
🔴 Българи хванаха чудовищен шаран!🔴 Предотвратете цъфтенето на косата с тези домашни терапии
🔴 По следите на древните ръкописи
Източник: bilka