Надзирател в ловешкия затвор е в топ 5 на най-добрите гълъбовъди в света
Йордан Рачев казва, че съществува от пиле мляко - в първите дни птицата храни малкото си с каша, подобна на коластра
От пиле мляко - това казваме, когато описваме голямо изобилие и богатство, макар и да знаем, че в действителност мляко от пернати няма.
Да, ама не! Попитайте някой гълъбовъд и той ще ви каже, че има такова чудо.
“През първите 7 дни от живота на малкото пиле майката го захранва със специална каша, много подобна на коластра”, разкрива Йордан Рачев, признат и в България, и по света в отглеждането на гълъби.
Умението да селектира най-добрите птици му е спечелило уважението на задгранични колеги по хоби - прочул се е в Арабския свят, знаят го във Франция, Германия, Русия и навсякъде, където гукат гълъби. А сравнително отскоро - от 7 г., това е извънслужебното му занимание. 39-годишният
Данчо е странна
птица, много
по-странна от своите
130 любимци
По професия е надзирател в ловешкия затвор. За 3 петилетки е видял най-черното от човешката природа. Но това не е попречило на лиричната му душа да излива емоции и чувства в прекрасни стихове. Няколко пъти в седмицата помага и в тренировките по карате на детски групи.
Има щастлив дългогодишен брак със Светлана, все още е влюбен в нея и не го крие. Точно тя го тласнала към детската му страст - гълъбите.
“Предисторията на хобито ми е тъжна. Толкова тъжна, че си бях забранил дори да поглеждам към птици”, подема разказа си Данчо.
Преди да се премести в града, той и родителите му живеели в близкото до Ловеч с. Скобелево. Раснал там до 14-ата си година. Съсед отглеждал гълъби и от него прихванал обичта към птиците.
“Събирах пари, за да си купя гълъби - берях липов цвят, предавах бирени и лимонадени бутилки, пестях от закуски”, спомня си мъжът.
За времето си било скъпо удоволствие - един гълъб струвал 20 лв. Не всички можели да си го позволят, затова правели набези с махленските дечурлига и ловели диви гълъби по таваните.
Толкова силно се отдал на това си занимание, че съвсем занемарил училището. Признава, че никак не му вървели науките. С връстниците се били изхитрили и всеки имал втори бележник, в който давали да им вписват само лошите оценки.
“Един ден след родителска среща баща ми се завърна разлютен и намери този бележник. Мълчаливо взе лопата,
влезе в кокошарника,
превърнат от мен в
гълъбарник, и
размаза пилетата
Беше ужасно - стените в кръв и перушина”, просълзява се Данчо.
А най-гадното било, че родителят накарал баба му да оскубе мъртвите птици и да ги приготви за вечеря.
“След този трагичен случай в съзнанието ми заседна камък - видех ли птица, странях от нея. Наказанието постигна целта си: момчешката ми душа бе унищожена”, продължава Данчо.
С горчива усмивка казва, че подир бащиното изстъпление по-добър ученик не станал, а май по-лош.
И така допреди 7 г., когато семейно отишли на панаир в Севлиево. А там пред спортната зала транспарант съобщавал, че вътре има изложба на гълъби.
Мъжът направил кръгом и понечил да си тръгне. Под предлог че иска синът им да
види пернатите, жена му Светлана едва го склонила да влязат. Докато обикаляли
и обяснявал на момчето, Данчо се изненадал, че още помни различните видове.
Междувременно Светла изчезнала някъде, а когато се върнала, носела кашон с два гълъба.
Съпругът ѝ отказвал да ги докосне, избягвал всякакъв контакт с тях. Затова тя две седмици ги обгрижвала, преди Данчо да капитулира.
“Трудно е да се обясни гълъбовъдството”, изрича той. Допълва, че в това хоби се влагат много средства, но не е доходоносно и богат гълъбовъд няма.
Сравнява птиците с иманярството - ако днес една монета струва хиляди, то утре намират още като нея и цената ѝ пада на 2 лв.
“В България има 16 000 регистрирани и още толкова нерегистрирани гълъбовъди. Това не е просто хоби, а наука, биология”, вълнува се Данчо.
За съжаление, няма
български учебник,
по който да се учат тънкостите. Всички ползват руски, според който се оценява структурата на оперението на опашката и на крилата, скелет, стойка и много други показатели.
“Критериите са като при манекенките”, смее се големият мъж с момчешка душа. А стандартите били изготвени от селекционери, които дълго са живели с гълъби и много са ги обичали според него.
“Новочеркаските гълъби, които аз отглеждам, са сърцето на казака. При всички войни освен трофеи победителите вземали със себе си и птици”, представя в исторически план хобито си.
През вековете видовете се променяли и обогатявали. Затова в наши дни за 20 пощенски гълъба японски колекционери плащали $ 30-40 млн.
Знанията и уменията на Данчо са признати извън пределите на България. Казват,
че е сред 5-имата най-добри гълъбовъди в света. Той не приема тази оценка, смята,
че е преувеличена.
Въпреки скромното му несъгласие обаче през февруари ходил в Дубай. Поканили го от арабския клуб на руския гълъб. Преди това 4 пъти отказвал поканата, но арабите излезли упорити и накрая го склонили.
“Не знам защо толкова много държаха да присъствам. Може би, за да видя с очите си как гълъби на мои приятели от България, закупени от араби, стават шампиони”, казва Данчо.
Уж не бил в журито, пък френският и немският рефер непрекъснато се допитвали до него коя птица да отличат. На финала на турнира домакините признали изключителните му познания в областта и го обявили за “професоре Даншо”, а неколцина от победителите му подарили медалите си.
На другия ден
организаторите му
изпратили лимузина
за разходка из Дубай
Само да погледнел към някоя стока на луксозните витрини, и веднага му я купували - голямо уважение му засвидетелствали.
Сега с нетърпение очаква края на годината, когато през втората седмица на декември Ловеч ще е домакин на международна изложба. Между 140 и 160 ще са участниците, съдиите ще са от чужбина - признати и реномирани.
Трудно е да се откъсне от темата за гълъбите. За техния микросвят, в който има любов, изневери, кавги и сдобрявания, може да говори с часове. Преходът към другата тема, професията му, смрачава погледа. И ако птиците го карат да лети в мислите си, то надзирателството му е показало най-тъмната част на човешката душа.
“В затвора трябва да имаш очи и на гърба”, говори с неохота.
Измъква 3 кашона с пандизчийски изобретения. В тази странна колекция има нож от изпилена лъжица, бързовар от метална кутия за кафе, разклонител, оплетен чаршаф на края със завързан катинар.
Разнообразието от ножове е ужасяващо голямо - има направен дори от парче стъкло, та да не го ловят металдетекторите.
Нагледал се е на какво ли не зад високите зидове. Намиран е сгъваем нож в презерватив,
пъхнат в ануса на затворник. Имало лишен от свобода канибал, който убил жена си
и децата си и после ял от тях.
Спечелените купи не са в стъклена витрина, а в гълъбарниците.
В психоболницата към затвора лежала жена, която врътнала бебето си в пералнята.
Изобщо човешкото падение било пълно и отчайващо.
“От Хелзинкския комитет се интересуват само от правата на затворниците. А кой закон защитава мен и семейството ми? Пита ли ме някой кога ходя до тоалетна по време на дежурство, кога пия вода”, горещи се Данчо.
Стигнал до извода, че най-гадното нещо в затвора е това, че вътре са дребните апаши, пейкаджиите. Големите са навън и си живеят живота. А той дори няма право на оръжие по време на наряд, само палка, и то невинаги. Това го кара да се занимава с карате. Всъщност
започнал да тренира,
откакто баща му
избил гълъбите
Сега това е най-сигурното му средство за самозащита. Смята да ходи в залата, докато може да се движи.
От спортния си живот най-цени наградата “За висок боен дух”, медалите не го вълнуват. За твърдостта на характера и закалката бил задължен на треньорите си Петър Магеранов и брат му Тодор.
А да дръпне нежната струна на поезията, му повлияла класната му преподавателка Снежка Тотева. Един от стиховете му завършва така:
Чудя се след толкоз
откровения,
защо се питам някога
това: с този свят
да вляза ли в сражение,
или да стрелям
в лудата глава.
Какво четем:
🔴 Комерсант: България спечели руските туристи🔴 Истории за неблагодарността. Българската...
🔴 Българин да се наричам... Паметникът на Левски край Буново
Източник: 24chasa