Цената на перфектния бал? Три учителски заплати!



Сезонът на абитуриентските балове започна. Бюджетът, който трябва да подготви едно средностатистическо семейство е между 3000 и 5000 лева, показа проучване на "168 часа". Тази сума би трябвало да покрие всички опорни точки на перфектния бал.

Оказва се, че през последните години все повече родители теглят кредити, за да могат да организират бала на детето си.

"Хората не могат да спестят 1500 лв. и затова разчитат на бързи кредити, които се отпускат при по-облекчени процедури", заяви Марина Григорова, ръководител на фирма за бързи кредити. Максималната сума, която може да получи човек при първо теглене на бърз кредит е 800 лв. Груба сметка показва, че за организирането на бал, са нужни поне два такива кредита. Справка показва, че за година заемът от 1500 лв. се оскъпява с 320 лв., което е общият доход средно на лице от домакинство в България.

Минималната работна заплата в България е 420 лв. и въпреки това родителите се бъркат дълбоко в джоба, макар да са заплашени от безработица.

Някои майки признават, че са дали 2000 лева за рокля и аксесоари. Сумата е равна на три учителски заплати в държавните училища.

"Човек само веднъж е абитуриент", гласи девизът, който оправдава всички разходи. С двестата лева, давани за самата абитуриентска вечер, пенсионерите в България живеят цял месец.

Традициите повеляват абитуриентът да бъде облечен официално.

Днешните млади момичета избират тоалетите си от интернет, като основните им вдъхновения идват директно от червения килим, светските събития и висшата мода по света.

"Добрата новина е, че тази година тенденциите в балните рокли са женствените модели, а голотата остана на второ място, за разлика от миналите години. Загатващо секси, а не вулгарно е новата мода", споделя София Борисова - водещ топдизайнер.

Друг важен елемент от цялостната визия на завършващия е прическата.

Цените тук са доста различни и зависят от къде сте. Ако живеете в провинцията, една прическа за бала ще ви излезе от 30 до 50 лева. В столицата обаче такава тя може да достигне и до 120-150 лева. И тук подобно на тоалетите прогнозите са повече от позитивни: "Младите момичета залагат на нежни и женствени прически. Изправените коси, обемите и екстеншъните останаха сякаш по-назад" , споделят топкоафьори.

Наред с външния вид друг важен елемент от празника е превозното средство. Колкото по-екстравагантно е возилото, толкова по-голямо впечатление ще остави абитуриентът. От последен модел коли, през багери до хеликоптери - изборът е безкраен. Ако все пак нямате паркирана лимузина в гаража си, спокойно може да наемете такава за скромната сума от 150 до 400 евро на час. Може да наемете и яхта и дори хеликоптер за 1600 евро за час, като в тази сума не са включени летищните такси.

България е най-бедната страна в ЕС. Всеки пети българин живее с по-малко от 100 евро на месец. Но когато става въпрос за абитуриентски бал, парите не са важни. Тези събития са необикновени - лимузини, шикозни тоалети, духова музика и нощни барове.

И това в една страна, в която от година на година намалява броят на сключените бракове. Защо тогава абитуриентският бал да не бъде отпразнуван като сватба? Още повече че при тази криза не е ясно кога човек ще има друг повод за празнуване. В крайна сметка - нали само веднъж в живота си човек завършва училище, разсъждават много родители.


Какво четем:

🔴 Никополис ад Иструм

🔴 Камата: Първите 50 - отлично! Сега - плаж и лов!

🔴 Учениците от българското училище "Св.св.Кирил и Методий" във Виена отбелязаха патронния си празник

Източник: Днес.БГ



Коментари



горе