Медът - убиецът на бактериите
Медът, освен вкусен, е и мощно средство за борба с бактериите. Пчелният продукт има свойството да подсили имунитета, да подпомогне храносмилането, както и да облекчи симптомите на настинка.
Още от Древността медът се е използвал като превантивна мярка срещу инфектиране на рани. Той има няколко основни свойства, с помощта на които се бори срещу инфекциите.
Медът съдържа около 17% вода, а по-голямата част от него е захар. Двата основни вида захар в меда са глюкоза и фруктоза и привличат вода. Пчелният продукт е много наситен разтвор, поради което не се разтваря при стайна температура, а се захаросва с течение на времето. На химически език това означава, че той се нуждае от вода.
Когато бактерията попадне в организма, медът противодейства като всмука водата от чуждото тяло, което на практика прави бактерията безполезна. Медът не съдържа достатъчно количество вода, за да могат бактериите да живеят в него. Поради тази причина, той не се разваля.
Захарта обаче не е единствената съставка, която превръща меда в мощно антибактериално средство. В него се съдържа и глюкозооксидаза, която го прави силно киселинен – среда, в която е почти невъзможно бактериите да растат. Когато глюкозооксидазата се разгради, тя се превръща във водороден пероксид, а той разрушава клетъчните стени на бактериите.
Сладкият пчелен продукт съдържа и протеина пчелен дефензин-1. Той е част от имунната система на пчелите и функцията му е да ги защитава срещу бактериите, по-специално срещу тези, които причиняват заболяване.
По време на проучване от 2010 г се установява, че пчелният мед може да помогне за излекуването на изгаряния и кожни инфекции, което го прави антиоксидантно средство.
Какво четем:
🔴 В Пловдив за първи път се честват Св. св. Кирил и Методий🔴 Честит 24 май!
🔴 Мариус Куркински в цифри
Източник: Днес.БГ