Сподели...кораба "Радецки"



Точно преди 140 години - на 17 май 1876 поетът Христо Ботев и неговите сподвижници се качват на борда на австрийския кораб"Радецки" и принуждават капитана да акостира на територията на тогавашна Турция при Козлодуй.

Оригиналният "Радецки" е построен през 1851 г. в завода "Обуда" – Будапеща, намиращ се в рамките на тогавашната Австро-Унгария. Носи името на фелдмаршал Йозеф Венцеслав Радецки (1766-1858 г.), словак по произход, чийто бюст и до днес е на носа на кораба.

През 1918 г. корабът е бракуван, а през 1924 г. разрушен от австрийското параходно дружество.

Днешният кораб - музей е възстановен в чест на 90-годишнината от гибелта на Христо Ботев през 1966 г. като за целта средства се събират от 1.2 млн. деца. Пуснат е на вода на 28 май 1966 г. и на 30 май акостира на Козлодуйския бряг.

Новият кораб е дълъг 57.40 м и широк 17.50 м.

В сбирката на музея са представени реликви, изпратени в България през 1925 г. от капитана Дагоберт Енглендер. Между тях са флагът, печатът, оригиналното позволително, копие от доклад, подробно изложение за всичко видяно, копие от писмото на Ботев на френски език до капитана и пътниците, две дъски от борда на "Радецки" (едната - от мястото, където е стоял Ботев, принуждавайки капитана да му повери парахода, за да слезе на българския бряг с четата).

Виртуалната разходка е възможна благодарение на проекта Share Bulgaria (Сподели България), който подготвя национална база данни с висококачествено визуално съдържание за свободно споделяне (фотографии, панорамни 360° турове, видео клипове, кампании и игри), чрез които представя културно-историческите и природни съкровища на страната в интерактивна среда. 


Какво четем:

🔴 Ботев - жертва на заговор в четата

🔴 Абитуриентски изцепки 2016 (Снимки)

🔴 Край бреговете на Дунав

Източник: Дневник



Коментари



горе