Резиденция Шабла - Чифликът край граница
“Това място е уникално. Никъде другаде по света няма толкова природни красоти, събрани на педя земя, 40-метрова плажна ивица, море, естествено езеро и гъста гора.”
Суперлативите се отнасят за правителствената резиденция край Шабла, но не са изречени от президенти или премиери. Оценката е на чужденци, които са отсядали в екзотичната Шабленска резиденция. Природата тук все още не е докосната от човешка ръка, а уникалното съчетание на море, планина и езера привлича ВИП персоните като магнит и обвива в тайнственост мястото за любопитните зяпачи. Красотата на Шабленския бряг била оценена още от Тодор Живков, който обичал да ловува в Добруджа. Предпочитал Тервелския и Шабленския райони. Неслучайно бившият първи си построил три резиденции в Добричко – край Тервел, в Добрич и край Шабла. Единствено резиденцията край Шабла остава държавна. Може би заради уникалното и местоположение е оценена и от сегашните ни управници. Строена е през 1970 г. от архитекта Дачо Георгиев. Замисълът му бил да създаде истински чифлик край границата по едноименното произведение на Йовков – от едната страна къщата, от другата – оборът, по средата – харманът. Резиденцията се намира на 3 км от Шабла в посока североизток. Цялата и територия е 5000 декара, но 2000 от тях са само вода и тръстиков пояс. Тук са и двете естествени и най-чисти в Европа езера – Шабленското и Дуранкулашкото. В миналото от водите на езерата са напоявали 15 000 декара зеленчуци. По неофициална информация сега са само 1500 декара. Това създава проблем за Шабленското езеро, защото колкото повече водата се изчерпва, толкова отдолу приижда нова, по-чиста. Затова сега управата на резиденцията замисля да отвежда водите в морето. Шабленското езеро има защитена територия от 510 хектара, която е включена в списъка на орнитологично важните места в Европа от международно значение, защитени от Рамсарската конвенция за опазване на влажните зони. В езерото се срещат поне десет вида защитени растения, като най-популярните между тях са бялата водна лилия и жълтата водна роза. Обитава се и от над 80 вида защитени птици – голям воден бик, морски дъждосвирец, белоока потапница, тръстиков блатар, няколко вида патици, бърнета, гмурци, чапли, лебеди. Преминеш ли бариерата на резиденцията, попадаш в друг свят. Без дразнещ шум, в който цари поразяваща тишина. Чуват се само птичи хор и жабешко квакане.
Гостите на резиденцията вече се разхождат сред диви животни. Още преди няколко години дивечовъдната станция в Балчик пусна из горите на бившата Татова обител 19 лопатари, има и фазани. Ловът обаче е категорично забранен, защото цялата територия е защитена и оградена. Асфалтов път вдясно води до двете луксозни бунгала на брега на морето. В тях обикновено отсядат президенти, премиери и посланици. Освен спални, трапезария, хол, бани с екстри бунгалата разполагат и със сауна. Свързани са с открито барбекю. Двете ВИП бунгала нямат никаква връзка със същинската резиденция. Тя се намира на около 500 метра вляво от бариерата. Чифликът, наречен Добруджанския двор, всъщност е основната част на резиденцията. Централната част представлява площадка с типичните за Добруджа лоза, бръшлян, чимшир 35-годишен орех и смокиня.
Вляво са санитарните помещения, вдясно – сграда с 6 апартамента. Целият двор е ограден със сводове от морски камъни. В двора има шадраван и камина, зидана от морски камък. Старинно дървено пано, на което са изобразени жерави, краси откритата тераса. От вишката в двора на резиденцията се открива като на длан целият район. Нощем се виждат и светлините на отвъдния румънски бряг. Ловната зала е пълна с препарирани патици, сом, унгарски шаран, платика, местен див шаран, костур, бяла риба, щука. Доскоро сред трофеите били меча глава и кожа на отстреляно от Тодор Живков животно. От ловната хижа се излиза на дървено мостче, което свързва резиденцията с Шабленското езеро. Специалитетите на кухнята са рибената чорба и варените раци. Рецептата за рибената чорба е забулена в тайна. Известно е само, че се прави от шест вида риба – щука, сом, бяла риба и толстолоб са задължителни, както и лющянът (дивисил). А за раците от Шабленското езеро е всеизвестно, че са най-големите и най-вкусните. Тук основно се консумира риба – на тиган, на керемида, както и кебапчета и кюфтета от риба. Рибата задължително е прясна и се вади от езерото в деня, в който се приготвя. Виното се доставя директно от избата в “Евксиноград”. Надценката за храна за министри, депутати и обикновени граждани е 120 процента, и пак излиза по-евтина от морските курорти през летния сезон. Една прилична вечеря е около 20 лева. Нощувката в Добруджанския двор е от 70 до 90 лева на вечер, а във ВИП бунгалата – 300-350 лева. Най-силният сезон е през юли и август, когато са отпуските на държавниците.
Какво четем:
🔴 Умира Панайот Волов🔴 Десети сме в света по износ на оръжие
🔴 Дамян Дамянов
Източник: УЧИТЕЛИ