Тауклиман
Уникалната местност Тауклиман се простира непосредствено до курорта Русалка. В тази част брега е назъбен покрити с пясък, камъни и скали. Заливът е известен с името Тауклиман, което в превод от турски означава Птичи залив. Наименованието е свързано с миграционния път от птиците Виа Понтика. Всяка пролет ята от хиляди чайки, гъски, брегобегачи, дъждосвирници и други спират в залива за отмора и той се превръща в истинско птиче царство. Щом въстановят силите си, ятата продлъжават на север към Източноевропейската равнина, към Средна и Северна Европа. Наесен отново почиват тук, преди да продължат на юг, към делтата на река Нил.
Птичият залив е типично свлачище с дължина около 4км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг. Окарстените варовици, разломени на няколко места, са се плъзнали върху дълбоко разположен пласт от глини с наклон на Изток и североизток. В резултат с оформили четири амфитеатрално разположени тераси - свлачищни стъпала, отделени помежду си чрез почти отвесни откоси. Високите скални венци се белеят живописно на фона на буйната растителност по терасите. Короните на нискостеблените дървета и храсти кат габър, дрян, леска и др. са преплетени от дива лоза и скрипка. Между терасите се виждат отвори на пещери, някои са на самия бряг. Най-красиви са разположените във високата част на свлачището - Голямата маара, Темната дупка - най-дългата, 170м, Арагонитовата пещера, богато украсена с красиви арагонитови кристали, малката пещера Иглено ухо, с червено обагрени синтови образувания.
Освен с природата, Тауклиман е известен и с археологическите си находки. Според проучванията, скалните пещери са били обитавани от траки, гърци, римляни и славяни, а най-вероятно са служели и за светилища. В местността са намерени останки от антични средновековни селища, части от късноантично укрепление, византийска крепост от V в. и интересни кръгли каменни съоръжения, използвани за производство на вино. Тауклиман е природен резервати с множество малки островчета. Тук има и езеро Тауклиман, известно още като Наневска Тузла. То се разполага по ниска тераса. Животинският свят изобилства от редки и защитени видове, но най-силно е представен той от към птиче разнообразие. По време на миграцията Тауклиман става като птичи рай.
Единствената опасност за него се появява, когато заработва курорт Русалка. И до днес отпадните води на курортния комплекс се изливат директно в езерото, което обяснява и мътния, зеленикав цвят на водата му. Всичко това крие огромен риск от изчезване на множество представители на растителното и животинско богатство в околността.
Какво четем:
🔴 Д-р Скатов разказва как е покорил Макалу🔴 Забраниха каруците и бурките в Сливен
🔴 Майката на изоставения от съучениците си абитуриент с предложение за работа от бизнесмен
Източник: УЧИТЕЛИ