Възраждат селско читалище, учат бабите да ползват компютър
Село без читалище е като библиотека без книги. Това твърди Люси Манова, която поде инициативата да се възстанови читалищната дейност в благоевградското село Зелен дол. Тя живее там от няколко месеца и не може да се примири с факта, че читалището не функционира. Документите за дейността на културната институция пък са изчезнали.
Целта на Манова и местни жители е да се възстанови библиотеката, която се намира в кметството, и да се създаде образователен клуб за всякакви възрасти. „В читалището има ценни книги, които събират прах и паяжини, организират се няколко човека да ги подредят и да съставят каталог. Базата е в добро състояние, налага се само лек ремонт. Всеки е готов да помогне с материали, пари или труд”, твърди младата жена. Тя обучава пенсионерите всеки ден на компютърна грамотност, няколко от тях вече имат и таблети. Въпреки че няма читалищна дейност, бабите от селото се събират, пеят, танцуват и се веселят.
Предстои регистрация на селското читалище по новия закон. След това ще се търсят дарители за обособяването на компютърна зала.
Всички в селото са ентусиазирани от възобновяването на читалището. Оказва се, че читалищно настоятелство няма повече от 10 години.
Информацията за културната институция е оскъдна. Знае се, че е създадена през 1941 година и се е казвала "Съзнание", а след 9-и септември името е сменено на "Веса Бараковска". „Вярвам, че с помощта на местните хора и на други родолюбци ще възстановим читалището в село Зелен дол”, казва Манова.
Какво четем:
🔴 Тайнствените българските хора🔴 Най-обикновен пататник на фурна
🔴 Учителка и ученичка донесоха награди от Сибир
Източник: Кмета