На разходка в Малко Търново
Град Малко Търново е разположен в Странджа планина, в котловина под връх Голяма могила, между реките Брезовска, Айдере и Малкотърновска река, на 290-347 м надморска височина, на 83 км от град Бургас. На мястото на селището се намирало тракийското селище Дзюейдън, от което са останали долмени и могилни некрополи. До рудник "Пропада" е разкрита тракийска куполна гробница, както и много други следи от рударство през римско и византийско време. Според Братя Шкорпилови тук е била римската пътна станция Утсургас. Легендата гласи, че сегашният град бил основан от болярски фамилии, дошли от българската столица Търново след падането на България под турско иго. Според друга версия основателите са заселници от околните села. В този случай името се свързва с изобилието на много бодливи храсти - трънак (тръни) и оттам Тръново, видоизменено на Търново с добавката Малко за разлика от другото Търново.
Сведения за града от по-ново време дава Г. Енехолм, участник в похода на Дибич Задбалкански през Руско-турската война 1828-1829 г. Тогава селището имало 3500 жители. Той пише, че селището е възникнало през 1629 година. То е скотовъдно селище с хиляди овце, със застъпени мутафчийство, терзийство, кожарство, кожухарство, бегликчийство, дюлгерство, грънчарство, златарство и кошничарство (в близкото село Стоилово). Големи количества сирене, кашкавал, луканка, пастърма, саздърма, кожи, вълна се изпращали на големите пазари. За развитие на търговията спомагали пътищата към Цариград, Одрин, Виза, Родосто (Текирдаг) и към Черноморието - т. н. Войнишка пътека.
За същестувавалите 35 бакалници напомня дюкянът на Велико Георгиев с фасада от 18 метра. Около 60 семейства се препитавали от добив на мрамор, който се изпращал за строежите в Цариград и Одрин, например в изграждането на Долмабахче сарай. Извозването на мраморните блокове ставало с коли, теглени от три чифта биволи. Мраморните кариери били разработени с помощта на италиански каменари. Жители на града били задължавани да работят в рудниците край Малък Самоков (отвъд сегашната турска граница).
През 1872 г. в града е създаден революционен комитет. Неговите жители вземат дейно участие в Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. Освободен е през Балканската война 1912 г. През 1920 г. градът е наброявал 3738 души. Към читалище "Просвета" има музейна сбирка "Преображенското въстание 1903 година". За стария град напомня църквата "Успение Богородично" и възрожденските къщи като Попикономовата, в която е подредена Етнографска сбирка. В местността Петрова нива има паметник, музейна сбирка и костница на Г. Кондолов - деец на Македоно-одринското революционно движение.
Историческото и етнографско богатство на града и региона е добре представено в обектите на Историческия музей в Малко Търново. Музеят е създаден през 1983 г. под името „Музеен комплекс Странджа”, а от 2002 г. е преструктуриран в Общински исторически музей и до днес е единственият културен институт на територията на Странджа планина. Експозиционната площ е разположена в четири странджански възрожденски къщи – паметници на културата, които са принадлежали на богати търговски фамилии от края на ХІХ век. Историческият музей в Малко Търново представя шест експозиции - в първата са подредени археологическите паметници, открити през последните десетилетия в обектите около и в града. Там има и изложба, посветена на проф. Александър Фол (1933 г. – 2006 г.) - виден български историк и филолог, първият учен в областта на тракологията и откривател на много от археологическите паметници в Малкотърновско. Епиграфските паметници са подредени в лапидариум в двора на музея. Иконната живопис е представена в отделна експозиция с образци от странджански майстори. В Природната сбирка е уредена среща със странджанската природа. Тук атракциите са много - телефонна кабина, за да “поговорите” с птиците, обучение в необичаен “езиков курс” и „Тъмната стая”, в която можете да усетите странджанската нощна гора. Експозиция „Нематериално културно наследство на Странджа” представя нестинарството, Белия кукер (обичай, който се среща само в района на Странджа), странджанските параклиси и светци, които са на особена почит и са празнувани от древни времена. Тук можете да се запознаете и с по-новата история на района чрез съхранените интересни легенди, хайдушки истории и биографии на велики революционери. Ако отделите повече време, възползвайте се от възможността да гледате филми за нестинарите, кукерските игри и бежанците от Източна Тракия.
Към Историческия музей в Малко Търново функционира и килимарска работилница, където се предлагат демонстрации на тъкане на автентичен стан. Етнографският музей се помещава в къщата на кап. Стамат Икономов (1866 г. – 1912 г.) – един от идеолозите на Преображенското въстание от 1903 г. (въстание на македонските и тракийски българи срещу османската власт). Тук могат да се видят автентични предмети и облекла от Източнорупската етнографска област, към която се отнася Малкотърновският регион. Обект на Историческия музей в Малко Търново е и мемориалният национален паметник Петрова нива. В местността, където се провежда конгресът и се взема решение за вдигане на Преображенското въстание през 1903 г., има музей, разказващ историята на въстанието, паметник, издигнат в чест на загиналите, и храм.
Какво четем:
🔴 Български учени с важно откритие за борбата със сърдечно-съдовите заболявания🔴 Учебната 2015/2016 година – своеобразен апогей в историята на училище „Джон Атанасов”
🔴 Бонжур, мигранти
Източник: УЧИТЕЛИ