Можеш ли да свириш на гайда... по интернет - видео
За каба гайдата не е важен толкова звукът, а родовата памет, която тя предава.
Всеки може да изсвири нещо на този инструмент, важното е какво влага в музиката.
Това казва за традиционния български инструмент Цветелин Андреев. Той и двамата
му приятели Костадин и Янко стоят зад инициативата за онлайн обучение, образователни
ателиета и концерти
Костадин води уроци и по каба гайда на живо - в читалище "Николай Хайтов", Цветелин отговаря за презентационната част, а Янко ръководи групата им - "Кайнак". С тях има още много хора, които им помагат.
След като правят сайта на инициативата си обаче, се появяват много желаещи да учат инструмента и от чужбина. Така тримата се насочват към онлайн обучение. Черпят идеята и от американец, който давал онлайн уроци по шотландска гайда.
"Този тип учене си има недостатъци, не можеш да научиш всичко. На живо се учи много по-лесно", казва Цветелин. За някои от хората обаче това дори е допълнителна мотивация - случвало се е онлайн "ученици" да се върнат до България, за да компенсират.
Хора са идвали от Англия само за да им покажем как да си разположат пръстите,
казва Цветелин.
Цветелин Андреев и неговата каба гайда
Фотограф: Анелия Николова
"По-лесно е да се научиш в Родопите, там това е традиция, децата започват от малки. Мястото обаче няма сериозно значение, ако се абстрахираш от всичко и имаш желание", смята той.
Срещал е хора на 40, на 50 години, които са искат да започнат да свирят на каба гайда. "Последно получихме писмо от човек на 53 г., който иска да започне да се учи. В момента само чака да си получи гайдата."
За каба гайда се чака все повече именно заради нарастващия интерес от различни хора. "Ако допреди година за гайда се чакаше по един месец, сега се чака по два-три, казва Цветелин. Причината е, че добрите майстори са малко, а поръчките - много.
Бавната индустриализация в България е причината традициите в изработването на каба гайдите да са силно запазени в България, особено в Родопите, обяснява младият гайдар и учител. "Каба гайдите все още се изработват от козя кожа, рог на елен и дряново и сливово дърво. Шотландските гайди например са изцяло синтетични, там индустриализацията започва през 15-16 в. Мехът на всяка каба гайда се сменя на всеки две години. В Родопите могат да бъдат намерени различни елементи за каба гайдите на почти век."
Днес обаче се срещат няколко типа майстори. Едните работят по традиционния начин: "Тези хора търсят автентичния звук, а той идва с автентичните материали. Те са най-малко."
Други правят каба гайди на принципа на по-малката джура гайда: "Променя звука, което малко хора усещат." А има и такива майстори, чиито инструменти "не стават нито за свирене, нито за украса".
Естествено, младите преподаватели правят и концерти. През зимата "Кайнак" изпълнили композиция от традиционна българска народна музика на церемонията по откриването на Международната гайдарска конференция в Глазгоу и постигнали голям успех.
"След това имахме презентация, на която се задаваха много въпроси. Лично аз мислех, че звукът от каба гайдата действа особено само на българите. Оказа се, че не е така."
Правили са и детски ателиета в български училища в Лондон.
След успеха в Глазгоу "Кайнак" получават покана да вземат участие в един от най-големите фестивали за фолклорна музика в САЩ – Chicago World Music Festival и Richmond Folk Festival. Планират и различни участия и образователни ателиета в Ню Йорк, Вашингтон, Бостън и Балтимор.
За пътуванията им обаче не им достигат средства. Затова младите гайдари са започнали
Какво четем:
🔴 КРАТЪК СЦЕНАРИЙ ЗА ПИЕСА В ТРИ ЧАСТИ И ЕПИЛОГ (за самодейни артисти и колективи)🔴 Вижте "Туптящо сърце" - техниката, която лови нелегални мигранти
🔴 Борисов: В Европа няма друга страна, реагирала така бързо и върнала бежанците
Източник: Дневник
Коментари
![](./i/blank.gif)