Археолог търси костите на Христо Ботев
Археологът Георги Ганецовски ще търси костите на Христо Ботев в местността Камарата
във Врачанския балкан. Това са първите разкопки на мястото, станало лобно за великия
българин. В четвъртък отбелязваме 140 години от гибелта му.
Проучването е провокирано от новия филм за поета-революционер. „Лентата „Убий Ботев" опровергава официалната версия за смъртта му и за първи път поставя спомените на очевидците на природния детектор на лъжата", издаде режисьорът Искрен Красимиров.
Чрез внимателен прочит на всички известни досега факти и непреднамереното им тълкуване, в крайна сметка филмът разкрива болезнената истина за смъртта на великия българин. А именно, че той е станал жертва на заговор, замислен и изпълнен от тези, които са били в най-близкото му обкръжение. А мотивът - разнобой в мненията им за пътя на четата след битката във Врачанския балкан.
Митовете за смъртта на поета революционер Христо Ботев продължават и до днес. Основната опозиция на официалната българска историография е, че гениалният поет е убит не от турски куршум, а от български.
На 10 октомври 1939 г. умира Никола Обретенов. Той е свидетел на гибелта на Христо Ботев. Когато го питали на смъртния му одър кой е убил войводата, той казва: "За честта на българския народ ще отнеса истината на небето". Твърди се, че преди гибелния изстрел на Йолковица между Никола Войновски, който е командир по военната част на четата и Христо Ботев пламва конфликт.
И до днес няколко версии се разказват във Врачанския край.
Месец след потушаването на Априлското въстание пристигането на четата на Ботев изглежда много безсмислено - според легендата, която се носи, в този край целта на бунтовниците била да открият скрито хайдушко злато, чрез което да се закупи оръжие и да се финансира следващо въстание в България. Това обяснява и факта, че четата не влиза в населени места, не влиза и във Враца, а се насочва директно към определена местност във Врачанския балкан.
До момента никой не е посочил къде е погребан Ботев. Никола Обретенов обяснява, че са му отсекли главата и му свалили воеводските дрехи, за да не го познаят турците и да се гаврят с него.
За най-достоверни се приемат записките на Захари Стоянов. Според тях след като
Ботев бил убит, Обретенов и Апостолов набързо покрили тялото с шипкови клони
и той дори не бил погребан. Черкезин отрязал главата на войводата и тя тържествено
била разнасяна из Враца, преди да бъде набучена на кол на мегдана до градската
часовникова кула. Така тя стояла цели 3 дни. След това била хвърлена в реката.
По-късно поп Гено от църквата "Св. Петър и Павел" скришом я прибрал, измил и
заровил, за да не се гаврят с нея турците. След време обаче попът починал и така
тайната на погребаната Ботева глава си отишла заедно с него.
Един от уредниците на Врачанския исторически музей обаче, още през 1966-1967 година заявил, че знае къде се намира най-бунтовната и най-гениална глава на България. Той настоявал и да се направят разкопки под предверието на храма, за да може тази светиня да намери достойно място в музея. Окръжният комитет на БКП във Враца не му обърнал внимание.
Ботевата чета е била от 205 души. В битките на дружината са загинали 66 четници, 5-има са намерили смъртта си като опълченци в Освободителната война, двама загинали заточени. Други 68 души са доживели Освобождението и са починали след него - техните гробове се знаят къде са.
Но къде, кога и как са умрели 44-ма от Ботевите четници няма данни и до днес. За още 20 от тях също се знае, че са посрещнали свободата, но и техният гроб е неизвестен.
Какво четем:
🔴 Свалят Стамболов от власт заради любовни афери с жени на министри🔴 Плаж при къмпинг "Добруджа" - Шабла
🔴 Стотици помогнаха на "момчето със синия костюм" Кристиан (видео)
Източник: Всекиден
Коментари
