ДИЕТА МЕЧТА ЗА ВСИЧКИ БЪГЛАРИ! ЕТО КАК ДА ОТСЛАБВАМЕ С...КЮФТЕТА!
Кирил Райков: Може да отслабваме и с прием на кюфтета
Диетологът и фитнес инструктор говори за това полезни ли са мазнините и да пием ли въобще нискомаслено мляко, ако искаме да свалим килограми
За да отслабнем, не е нужно да изключим мазнините от менюто си, дори напротив – те са важни за нашия организъм, и съвсем не пречат за свалянето на килограми. Важно е обаче да знаем от какви източници да си ги набавяме и какво количество от тях да приемаме. Ясно е, че мазните банички няма да ни доведат до нищо добро. За мазнините говори пред BIG5.BG диетологът и фитнес инструктор Кирил Райков, който има практика като такъв в България и Норвегия. Той още е професионален баскетболист и треньор на деца у нас и в чужбина.
- Кирил, трябва ли да изключим мазнините от менюто си, ако искаме да отслабнем?
- Мазнините са основен изграждащ блок на нашето тяло, те помагат за изграждането на холестерола, който от своя страна създава хормони и се бори с проблемитe в тялото. Мит e, че холестеролът е опасен за здравето, защото се отлага по стените на съдовете заради приема. Не съществува пряка връзка между приетия чрез храна холестерол и нивата му в кръвта. Холестеролът е като пожарникар. Той служи за погасяването на пожара, но той не е причината за пожара. Богатото разнообразие от полезни мазнини трябва да бъде неизменна част от нашето меню, ако искаме да сме здрави и да балансираме теглото си.
- Мазнините ли последни се разграждат от попадналата храна в организма ни?
- Мазнините се разграждат най-бавно в сравнение с протеините и въглехидратите. Те имат много по-големи молекули и не са водно разтворими, което изисква още процеси от организма, за да се разпаднат. Мазнините са прекрасен източник, ако искаме да не чувстваме глад по-дълго време.
- Полезно ли е за здравето нискомасленото мляко?
- Процесът при образуването (пастьоризация и хомогенизация) на нискомасленото мляко ще отговори на този въпрос. Какво всъщност се случва във фабриките? Когато приемат пълномасленото мляко, те разделят молекулите на лактоза (млечна захар), казеин (млечен белтък) и мастни киселини. Добавят изкуствени прахообразни субстанции към млякото за „подобряване“ нивото на белтъчините. Премахването на мастните киселини става чрез нагряване на млякото до твърде високи температури. Витамините като D, А, Е и К, които са в млякото, се губят, а дори и да останат част от тях, няма как да се усвоят от организма, защото са мастноразтворими.
Пример е витамин А, който участва в разпадането на млякото в организма. Когато този витамин го няма, тялото го набавя от наличните запаси в организма. Приемът на нискомаслено мляко може да доведе до недостиг на витамин А. Добавянето на синтетичен витамин D е друг проблем. Хомогенизацията пък пресова млякото с огромно налягане, което деформира мастните глобули, които създават допълнителни проблеми в организма ни.
- Може ли да отслабнем от нискомаслено мляко?
- Темата за отслабването е доста обширна и води със себе си редица фактори като енергиен баланс, прием на макро и микро нутриенти, начин на живот (активен, заседнал), стрес, възстановяване (сън), хормонален баланс, състояние на чревната флора и т.н. Проблемът при отслабването е в количеството, типа и времето на прием на хранителните вещества. Нискомасленото мляко няма да помогне за намаляването на теглото, ако заедно с него изядеш 2 банана с мед и овесени ядки за закуска, един бургер с пържени картофи за обяд и мусака с нискомаслено кисело мляко и половин хляб за вечеря. Лично аз много рядко приемам нискомаслено мляко, въпреки че нямам непоносимост към лактоза или казеин.
- Вредни ли са свинските пържоли и кюфтетата?
- Стига източникът от месо да е от естествено отгледано животно, което се е хранело с трева и не е затворено в клетка цял живот. Мазнините, които съдържа, заедно с витамините и белтъчините са много полезни.
- Може ли всеки ден да ядем авокадо и по колко е полезно на ден?
- Авокадото се смята за супер храна заради съдържанието на витамин К, който помага за обмяната на калция и вкарването му в правилните части на тялото (коса, нокти, кости). Помага при депресия, за по-добро храносмилане. В него се съдържат полезните омега-3 мононенаситени мастни киселини. Авокадото е мощен антиоксидант, който помага и за зрението.
40 грама авокадо съдържа около 64 калории, 6 грама мазнини, 3,4 грама въглехидрати, от които по-малко от грам захариди, 3 грама фибри и почти грам белтъчини. Авокадото е източник на витамин C, Е, К, B6, ниацин, рибофлавин, пантотенова киселина, магнезий, калий, лутеин, бета каротин.
То ще ни помогне да стабилизираме кръвната захар и да не чувстваме глад по-дълго време заради голямото количество мазнини. Може да го приемаме всеки ден заедно с различни зеленчуци в салата. Може и с пълнозърнест хляб в зависимост от целите.
- Какви ограничения трябва да правим в храненето си, ако имаме висок холестерол?
- Холестеролът се дели на лош холестерол (LDL) и добър холестерол (HDL). Обикновено ниското количество на добрия холестерол създава проблеми в организма. Прекомерното приемане на преработени храни, трансмазнини и въглехидрати може да помогне за изграждането на повече лош холестерол. Физическата активност, фитнесът и спортът спомагат за понижаване на лошия холестерол, както и правилната диета.
- Вярно ли е, че ако имаме ниско количество мазнини в организма, това може да се отрази на красотата ни и лицето ни да изглежда сухо, с повече бръчки?
- Да, твърде ниското количество мазнини в организма спира производството на достатъчно хормони, в резултат на това обмяната на веществата спада, имунната система отслабва, тялото изпада в стрес и спира второстепенно жизнени процеси като правилна обмяна на веществата и изграждане на хормони. Кожата е огледало на вътрешното състояние на организма, така че е логично и тя да страда.
- Приемът на растителни или животински мазнини е по-полезен и препоръчителен за нас хората?
- Нека разгледаме някои видове мазнини.
Мононенаситени мазнини – това са мастните киселини с единична двойна връзка в тяхната молекула. Колкото повече двойни връзки има, толкова по-течна и лесна за оксидация е молекулата. Мононенаситените мазнините се срещат в зехтин, ленено олио, сусамово олио, слънчогледово олио, царевично олио, авокадо и фъстъчено олио. Но освен мононенаситени, повечето продукти съдържат и полиненаситени и наситени мазнини. Зехтинът например съдържа до 75% мононенаситени мазнини.
Полиненаситени мазнини – имат повече от една двойна връзка в тяхната верига. Те са течни и при нагряване се оксидират много лесно, което отделя свободни радикали, които могат да повредят клетъчните мембрани на нашите клетки. Полиненаситените мазнини се срещат в зърнените продукти.
Етерични масла или така наречените есенциални мазнини. Те може да се набавят само с храната. Това са толкова популярните омега-3 и омега-6 мастни киселини. Омега-6 се намират в различни зърнени растения. Ние имаме нужда от омега-6 в организма, проблемът идва от баланса между омега-3 и омега-6. Омега-3 основно се намира в риба, ядки и лен. Едни от най-важните мастни киселини сa ALA (омега-6 от растения) и EPA и DHA (от рибено масло). Омега-3 мастни киселини отговарят за много процеси в организма. Те се борят с възпаления, подпомагат мозъчната дейност, помагат при депресия и много др. Балансът между 6 и 3 омега мастни киселини вече е световен проблем. Средно в световен мащаб хората имат между 10-30 частици омега-6 към 1 частица омега-3 (10-30:1).
Балансът, от който ние се нуждаем е от 3:1 до 1:1. Оттам идва и проблемът, че ако приемаме предимно растителни мазнини (соя, царевица, лен и др.), които имат повече омега-6, добавим преработените храни и ГМО, които крият още повече трансмазнини, и за капак сложим индустриалните меса, които са пълни с още повече омега-6, защото животните са хранени основно със зърнени продукти, създаваме буря от системни възпалителни процеси в тялото. След години това довежда до високо кръвно налягане, запушени артерии, спад в имунната система, ракови и сърдечно-съдови заболявания и др. Но не всички растителни мазнини влияят негативно при системно приемане.
Наситени мазнини – те имат единична връзка в химичната им верига, което ги прави много стабилни и при термична обработка. Наситените мазнини имат огромна роля в човешкото тяло. Те изграждат ½ от клетъчните мембрани на всяка една клетка. Работят за усвояването на калция и имунната функция. Също така синтезират есенциалните мастни киселини и доставят богато количество мастноразтворими витамини. И не на последно място те изграждат още холестерол.
Трансмазнини – всички изкуствено създадени мазнини, които тялото не разпознава, но се абсорбират от клетките, и това променя тяхната функция. Всички трансмазнини водят до хронични заболявания и възпаления в организма.
- Колко пъти седмично е полезно да ядем сьомга или риба, за да поемем нужното количество омега-3, но и да не напълнеем?
- Вече обсъдихме важността на прием на омега-3 в тялото, за да се стабилизира балансът между 6:3, за да се бори с възпаления и да помага за добрата мозъчна дейност. Тук може да вметнем, че са правени изследвания във връзка със стимулирането на по- бързо възстановяване след физическо натоварване с помощта на омега-3 дори и участието ѝ при изграждане на мускулна маса. За да имаме достатъчно количество омега-3, ние трябва да го приемаме всекидневно, количеството се определя от килограмите телесна маса, както и от нивото на омега-6 и омега-3 в организма. Доказано е, че в днешни времена, трябва да ядем сьомга, сардини или скумрия 3-5 пъти на ден, за да си набавим необходимите EPA, DHA мастни киселини в организма. За това качественият прием на рибено масло и мастни киселини като хранителна добавка е толкова важно.
интервю на Румяна Смилкова, big5.bg
Какво четем:
🔴 Монодиета с яйца - гарантира свалянето на 8 кг за 10 дни!🔴 Крепостта УРВИЧ - ЛЕГЕНДАТА за скритото СЪКРОВИЩЕ на цар Иван Шишман (ВИДЕО)
🔴 20 ДУМИ, КОИТО СА НИ ОСТАНАЛИ ОТ ЕЗИКА НА ХАН АСПАРУХ. НЯМА ДА ПОВЯРВАТЕ КОИ СА...
Източник: bradva
Коментари
