Според Кунева във Видин и Сливен българският не е майчин, виновен за двойките е Орешарски



"Предупреждение за слабите резултати на седмокласниците тази година е имало още преди няколко години – през лятото на 2013 година. Тогава випускът се е представил много зле на националното оценяване след четвърти клас", заяви пред БНТ министърът на образованието Меглена Кунева и припомни, че по това време премиер е Пламен Орешарски и допълни: "Няма следа тогавашният министър да е взел мерки".

"Тази година настоящите 4-класници са с много добри резултати и аз очаквам, че ако задържим това ниво с необходимата грижа и настоятелност, ще имаме добри резултати в 7 клас", каза Кунева и подкрепи думите си със следната статистика: двойките при учениците, които сега са в 4 клас, са под 5 %, тройките са под 10 %, а 2/3 са петици и шестици.

Според Кунева било ясно, че има проблем с българския език. "Освен това е ясно в кои области на страната има проблеми. Например в Сливен и във Видин, т.е. районите, където живеят деца, за които българският не е майчин език", обяви Кунева.

Изказването на министър Кунева, че във Видин и Сливен майчиният език на децата не е бил български предизвиква недоумение. Проверка на Хаштаг-BG в НСИ опровергава твърденията на Кунева. Според данните от националното преброяване през 2011 г. в област Видин 86 802 се определят с български етнически произход, ромите са 7282 или около 8%, а турците в цялата област са точно 85 души.

Ситуацията в Сливен също не е в подкрепа на тезата на министър Кунева, че и в тази област масово майчиният език на децата не бил български - от 173 206 жители на област Сливен 132 697 са с български етнически произход, което е около 80% от населението, т.е. приблизително 20% са гражданите от ромски или турски етнос. Съотношението "други оценки" към "двойки" оценки обаче не е 80 към 20 на сто.


Какво четем:

🔴 Излекувайте схванатия врат за по-малко от 10 секунди

🔴 Да се влюбиш не е същото като да обичаш – това са две различни неща

🔴 Красотата на българките в народни носии

Източник: hashtag



Коментари



горе