Финансисти и рекламисти зарязват бляскава кариера, за да станат учители
Финансисти, рекламни агенти, юристи, ИТ експерти се отказват от възможности за
бляскава кариера, за да се посветят на учителската професия. „Като учител шансът
да промениш живота на някой е много по-голям в сравнение с работата като рекламен
консултант.“, казва 27-годишната възпитателка Александрина Андреева. Преди година
тя решава да смени рекламата и да се включи в инициативата на фондация „Заедно
в час“ за привличане на млади специалисти в образователната система. Александрина
е дипломиран учител по религия и магистър по „Национална сигурност“. След края
на образованието си решава да кандидатства в програмата на фондацията. Така след
кратко обучение Александрина заминава за Карлово, където започва работа като възпитател
на третокласници от ромски произход.
„В началото децата не мечтаеха,
сега искат да станат лекари, адвокати.“, разказва с гордост младата възпитателка. Промяна тя вижда и в родителите на деца. В първите месеци майките и татковците пропускали родителските срещи. „След като видяха, че ги търсим не само за проблеми, но и за да похвалим децата, те станаха по-инициативни, започнаха сами да ме търсят, за да проверят как се развива детето.“, казва Александрина. Категорична е, че удовлетворението, което й носи преподаването не може да се сравни с високата заплата в рекламната агенция. В момента възнаграждението на учителите и възпитателите без трудов стаж варира между 600 лв и 660 лв. Освен тези пари младежите от „Заедно в час“ получават допълнително 500 лв. В началото всички нови преподаватели и възпитатели преминават през 5-седмично лятно обучение във фондацията. За 5 г.
фондацията е подготвила 90 учители,
които да преподавали на 13 000 деца. „ Близо 40% от завършилите програмата ни остават да преподават. Голяма част от останалите са активни в образованието, но не под формата на преподаване.“, обясниха от „Заедно в час“. Продължителността на програмата е 2 г., през които неправителствената организация подпомага учителите и възпитателите не само финансово, но и със съвети от координатори. Координаторите, част от които са бивши участници в инициативата за млади преподаватели, наблюдават работата на новите попълнения. „Влизаме в часовете, за да видим как се случват нещата. Заедно с тях говорим за това кое се е получило добре и какво може да се подобри.“, заяви координаторът Мирена Петрова. Преди да стане координатор 30-годишната Мирена е учител по Български език и литература на ученици от 5-и до 8-и клас в софийското село Чавдар. След като завършва „Българска филология“ с профил „Педагогика“ младата жена попада в училище за кратък студентски стаж. „Тогава не се чувствах на мястото си и започнах работа в сферата на търговията.“, спомня си Мирена. През 2012 г попада на обява на „Заедно в час“ и решава да се върне в класата стая.
„Това е най-великата професия,
защото виждаш как предаваш нещо от себе си на останалите.“, категорична е координаторката. По думи й най-трудното в учителската професия е спечелването на доверието на децата. След края на 2-годишният период на преподаване, колко трае в програмата на фондацията, Мирена става координатор, за да предаде опита и знанията си на новите учители. Сред тях освен хора с доходоносни и модерни професии има и такива, които се отказват от собствен бизнес в името каузата да обучават деца. „Имаме студенти, завършили в чужбина, които се връщат тук с идеята да преподават, за да предадат това, което самите те са научили. Това са хора, които искат да инвестират в бъдещето на страната.“, обяснява Мирена.
Какво четем:
🔴 Фейсбук творчество: Най-сърдечните честитки за рождения ден на Бойко Борисов🔴 България е в Топ 5 за руските туристи
🔴 Сираков и Илиана стават баба и дядо
Източник: Монитор
Коментари
