Грешки, които допускаме в кухнята



Защо тестото не втасва?

Две са основните причини, за да не втаса тестото. Едната е използването на стара мая, а другата се крие във водата.
Когато купувате маята, изберете възможно най-скоро произведената. Разбира се, не използвайте вече отворени пакетчета.

Що се отнася до водата, и по-точно чешмяната, в нея се съдържа голямо количество хлор (дори да е филтрирана), който пречи на втасването.

Трябва ли да ядем кекса веднага след изпичането му?

Представете си, че в кухнята се носи неустоим аромат на току-що изпечени кексчета. Обикновено или не изчакваме да се охладят изобщо, или си ги хапваме топли.
Това всъщност е грешка. Първо: при нарязването на горещия кекс се разваля формата му. Второ: когато вкуснотията е гореща, не може напълно да се усети вкусът й. Затова просто бъдете търпеливи!


С или без капак да варим картофите?

Когато зеленчуците се варят под капак, се запазват вкусът, ароматът и полезните им свойства. Освен това се приготвят по-бързо.
Когато нямаме възможност да наблюдаваме процеса обаче, е по-практично да махнем капака, за да избегнем пораженията :)

Кога се добавят доматите при готвенето на ястията?

Когато бързаме, често ни се иска да сложим всички продукти в тенджерата и да оставим супата или друго ястие да си се приготвя на котлона.
Това понякога е възможно, но не и когато използваме домати. За да не допускате грешки, е необходимо да знаете, че киселината (богати на която са именно доматите) ускорява процеса на приготвяне на месото, но пък не помага на зеленчуците. Затова, ако правите супа, доматите или доматеното пюре следва да се добави, след като зелето, картофите и морковите са вече сварени.
В случай че задушавате месо, по-удачно е да сложите доматите в началото, така то ще стане още по-меко.

Да използваме ли зехтин за пържене?

В старанието си да употребяваме повече полезни продукти, посягаме често към зехтина, extra virgin при това. Но той не е подходящ за пържене, тъй като при нагряване рискуваме да развалим вкуса на маслото, то да придобие привкус на прегоряло и да си поднесем порция канцерогени. Ако държите да използвате зехтин за пържене, заложете на обикновен рафиниран.


Трябва ли да измиваме макаронените изделия преди приготвяне?

Единственият отговор на този въпрос е "Не!" Навикът за измиването е от времето, когато макаронените изделия са се приготвяли само от пшенично брашно, поради което се слепват при варене.
Днес при производството на тези продукти се използват твърди сортове пшеница и макароните не се слепват, ако се варят в голямо количество вода без капак.
В случай че все пак слепване има, то добавете малко масло или олио във водата. Бульонът може да се използва след това за направата на сос към пастата.

Снимки: idealla; olivy; phorked


Какво четем:

🔴 Как да проверим има ли нишесте в изварата?

🔴 За да не цапате хиляди съдове, направете си палачинки с шише. Толкова лесно никога не е било досега! (ВИДЕО)

🔴 23 правила за хранене на жената, която живя до 103 години

Източник: Фрамар



Коментари



горе