Марио влиза в кокпита на 3 годинки



Денят се познава по сутринта и това напълно важи за живота на Марио Бакалов, единственият българин от пилотския състав на германската авиокомпания „Луфтханза“. Проплаква на бял свят в едно майско утро на 1980 г. в Източен Берлин. Родителите му били студенти по онова време в немската столица и изучавали тънкостите на външната търговия. Първата близка среща със самолет, му се случила когато бил едва на три месеца – тогава летели с баба му до София. Тя го гледала известно време, докато майка му и баща му приключат с образованието си.

Когато се върнали, майка му започнала работа в „Луфтханза“ - България, като отговаряла за състава на летището, а баща му - в БАН. Покрай нея Марио имал възможността да разглежда аеропланите в детайли и има снимка, на която е в пилотската кабина само на 3 годинки. С майка му направили и две околосветски пътешествия и успял още като невръстно хлапе да разшири хоризонтите си. Голямата летателна машина винаги му действала като магнит. Никога не е мислел какъв иска да стане, казва, че е знаел през цялото време.

По-късно баща му работел в хотел „Шератон“, където уменията му оценил немски търговец и го поканил да бъде мениджър на една от фирмите му в Германия. Междувременно родителите му се разделят, а татко му го взима при себе си във Вайнхайм, за да му осигури по-добро бъдеще. Така Марио се завръща в страната, където е роден. На 9 годинки. Било месец август 1989 г, но никой не подозирал, че тогава ще има преломни събития за държавите от бившия соц лагер. В началото хлапакът бил стреснат, далеч от майка си, не знаел езика. В училище децата му говорят, той почти нищо не разбира.

Баща му казал, че от този момент забравят за българския и ще общуват само на немски, за да го усвои по-добре. Отначало, разбира се, го учел и му помагал. Марио повторил трети клас, заради езика, но по-късно наваксал: от седми отишъл директно в 9 клас, защото издържал необходимите изпити. „За 6 месеца научих немски. Намерих приятели, играехме футбол, бързо се интегрирах. Бях напълно самостоятелен. Сам вкъщи си пишех домашните, докато татко беше на работа. После излизах да поритам. Помня че той ми купи самолет за сглобяване с дистанционно и истински бензинов мотор. Цял месец го конструирахме и накрая отидохме на една поляна до нашето градче, където го пускахме да лети. Там се събираха и други хора с такива самолети“, разказва Марио.

Първото „соло“

За първи път мощта на машината, която винаги е била негов устрем, той усетил когато бил на 13 години. От авиокомпания „Балкан“ по това време купили самолети „Еърбъс 320“, но нямали собствени тренажори и пилотите ходели до Франкфурт да се упражняват. Баща му имал познат, който взимал Марио със себе си и когато останели 10-ина минути от тренировката, пускал Марио на симулатора да направи „едно кръгче“. Това било върхът на всичко за дребосъка.

Малко след това той и майка му заминали за Америка, на гости на леля му. Двете му подарили един час полет с „Чесна“ и инструктор на летището „Джон Уейн“ до Лос Анжелис. Когато станал на 18 години пак посетил леля си в Сан Франциско за една лятна ваканция. Тя имала приятел пилот, за когото Марио веднага се залепил. Помолил го да го научи да кара за 2 седмици малък самолет. Човекът се съгласил. Първият полет на всеки пилот се нарича „соло“ и там бил самостоятелният дебют на Марио. „Няма да забравя това усещане, когато няма никой до теб и ти си отговорен за самолета. Не знаех и в кой ден той е решил да ме пусне сам. Правех кръгчета около летището – излитах, кацах“, сеща се той.

При орлите

Завършил училище, там гимназията е 13 класа, и отишъл за 10 месеца в казарма. Бил санитар във военна болница. Подал документи в академията на „Луфхтханза“ и трябвало да издържи два кръга тестове. „Първият беше дали ставаш принципно за пилот, а вторият е дали си годен конкретно за тази компания.“ Изпитите включвали математика, физика, английски, дали умееш да си представяш ситуациите в 3 D вариант. А и още - какъв си като човек, дали си отборен играч, как реагираш под стрес, на провокации. После малко театрално му съобщили:“Благодарим ви, но за съжаление...вие успяхте!“.

И така момчето не можело да си намери място от щастие. Приели го, теория им преподавали в Бремен, а практиката била в пустинята на Финикс, Аризона. Това били две години и половина без ваканция, само учене. Първо изкарал лиценз за пилот, а после и за типа самолет, с който може да лети. Като завършили обаче, не ги назначили веднага, заради събитията от 11 септември в САЩ и Марио поработил малко и като стюард. Казва, че благодарение на това познава монетата от двете й страни и сега разбира работата на екипа по-добре.

Като пилот летял първите три години само из Европа с „Еърбъс 320“. Междувременно преподавал в академията на „Луфтханза“ предмет, свързан с човешките качества на пилота-как да регулира стреса, да работи в екип, как да разпознава верните решения. След това 7 години взимал трансокеански полети, с „Еърбъс 340“, а преди две години се преквалифицирал за „Еърбъс 380“ - най-големия в света.

Близки срещи със звездите

Макар да е почти всеки ден досами звездите, Марио често пъти регистрира и срещи с тези от шоубизнеса. Най-приятен е спомена с топ модела Миранда Кер. Той “я летял”, както е израза на пилотския жаргон, от Лос Анжелис за Франкфурт. Тя трябвало да се включи за рекламна кампания на „Сваровски“ в Залцбург, докъдето стигнала след това с частен самолет. След като Марио я приземил във Франкфурт, до него дотичала една от стюардесите с думите:“Хайде, бързо Миранда иска да се снима с теб!“. На него не му се вярвало, но колегите му го пришпорили към първа класа, която била на втория етаж и той не се усетил как взел стъпалата, обличайки в движение сакото. Още помни как краката му се подкосили. Ослепителната бивша съпруга на Орландо Блум го посрещнала с думите: „Беше прекрасен полет, благодаря ви“. После му взела телефона, застанала до него и натиснала опцията за селфи.

Бакалов е возил и Ангела Меркел (малко преди да стане канцлер) във вътрешните линии на Германия, както и Марио Драги, президент на Европейската централна банка,. А също така и тенисистите Борис Бекер, Мария Шарапова, както и бившите вече брачни двойки Хайди Клум и Сийл, и Деми Мур и Аштън Къчър. В самолета му е летяла и Риана, но с нея до селфи не се стигнало.

Нещата от живота

Веднъж влязъл в ролята на сватбен агент. Едни от пътниците помолил пилотите да му съдействат за ефектно предложение за брак. Речено-сторено. По едно време Марио заговорил по уредбата и помоли пасажерите за внимание, защото ще станат свидетели на нещо съдбоносно. В този момент кандидат - женихът паднал на колене и помолил дамата на сърцето му да бъде вечно негова. Тя не изненадала никого и казала „да“.

Мечтата на Марио е за да кацне в София с возилото си „Еърбъс 380“ на демонстрационен полет. Той участва също така като лектор в семинари срещу страха от летене, които правят две опитни авиопсихоложки у нас от Института по човешки фактор. Казва, че най-голямо удоволствие е да лети над Кейптаун, където разрешават така да заходиш към пистата, че да минеш покрай нос Добра Надежда, и да видиш скалите, океана: тюркоазена красота.


Какво четем:

🔴 Български пианисти с награда на международен конкурс в Чикаго

🔴 Селски пълнени чушки

🔴 Българите победиха с лекота Албания в Европейската лига по волейбол

Източник: Монитор



Коментари



горе