На какво ни учеха в детската градина
„Всеки, който влиза в контакт с едно дете, става учител и непрекъснато му описва света, докато дойде миг, когато детето започва да възприема света такъв, какъвто му е описан. То познава описанието на света, а не света“ — казва Дон Хуан Матус, магьосник от племето на индианците „яки“. Дон Хуан казва още, че човек трябва да „спре света“, т. е. — да го види такъв, какъвто е, да го разгради на съставните му части и после да го сглоби отново. Да го сглоби не според описанието, а пътувайки към себе си. Всичко това изглежда много просто, като подреждане на картинка от кубчета. Само че тази „картинка“ е толкова невероятна, чудна и необяснима, колкото едно дете, една звезда, един камък или една пеперуда.
Всяка програма, коята възпитава деца, се занимава с описание на света. Детето няма възможност да избира между различните описания, защото някой друг вече е избрал вместо него. През 1984 г. се появи нова програма за възпитание на децата в детските градини, петата или шестата поред. Плюс това — „Книга за учителя“, по два тома за всяка група. Общ брой на страниците — 1418.
Няма по-ведро и по-невинно четиво от програмата, където: улиците са чисти, никой не гази тревните площи, продавачите бързо, внимателно и вежливо обслужват купувачите, работниците поддържат ред на строителната площадка и строят слънчеви, просторни и красиви сгради… Децата учат по т. нар. „глобални теми“. В I и II група се запознават с детската градина, квартала, уличното движение, превозните средства, книжарницата, библиотеката, завода, АПК.
Предишната програма изискваше от тригодишните „овладяване и активна употреба на думите: празник, украса, портрет, манифестация, знамена, паметник, редици весели“. Сега учителят се опитва да постигне следното:„Празнично украсените улици по повод на знаменити годишнини и общонародни празници трябва да предизвикват у 4—5-годишните възхищение и чувство за съпричастие към големите събития.“
В III група децата научават, че: „София е столица на нашата страна. В столицата живеят ръководителите на партията и държавата. Тук се намират Мавзолеят на Г. Димитров, НДК „Людмила Живкова“, много кина, театри… На 9.IX. българският народ празнува празника на свободата, извоювана с помощта на Съветската армия, а на 7.XI. е денят на Великия октомври — празник на съветската страна… СССР е най-могъщата страна в света, нашият най-добър приятел и за кри лник. Там се е родил любимият вожд и учител на всички работници по света В. И. Ленин. Той е живял в голямо задружни семейство. Като дете е бил послушен, честен, ученолюбив другар. По-късно учил работниците и селяните да се освободят от царя и богатите. Ръководител е на ВОСР… Г. Димитров е национален герой, вожд и учител на българския народ. Той побеждава фашистите и е най-голям приятел на хората от Съветския съюз… Хр. Ботев и В. Левски са наши герои, които…“Занятията се затвърждават с дидактични игри. Има игра, наречена „Нашите герои“. Героите са Г. Димитров, Ботев, който „ръководил чета от българи“, Левски, който „ходил от село на село и помагал на българите“, и Митко Палаузов, който „заедно с баща си и майка си е стрелял срещу фашистите“. Материали: 4 картини-въпроси и 16 картини-отговори.
Особено внимание заслужава играта „В. И. Ленин и Г. Димитров“. „Познавателно съдържание: детство, учение, борба, социалистическо строителство, вождовете и децата, паметници и мавзолеи. Ход на играта: От „вълшебната кутийка“ дете-ръководител изважда последователно картини и карти и пита: „Ленин или Г. Димитров?“ Поредният играч отговаря, поема и подрежда на таблото до портретите картините. Разказва. Допусналите грешки отпадат, но следят останалите и допълват. Най-добрите се награждават със значка — образа на вожда.“ Мисля, че за децата няма да е загуба велика, ако няма „дете-ръководител“ — привикването и пристрастяването към ръководни функции от ранна възраст не е много за предпочитане; няма да е загуба велика, ако децата вместо за социалистическото строителство разкажат за Оле затвори очички и вместо „образа на вожда“ получат Карлсон онзи същия Карлсон, който живее на покрива, има перка на гърба и хвърчи. Но за приказките ще говорим по-нататък.
Метафоричността е очевидна. Няма да коментираме. Програмата препоръчва и едно разказче „Рисунките на Веско“:
„Веско взе блока и изрисува бавно три големи червени букви.
—Какво написа? —попита сестричката му Светла.
—БКП.
—Какво е това „БКП“?
—Българска комунистическа партия.
—Какво значи „партия“? (Б.а.—оттук става ясно, че Светла няма проблеми с думата „комунистическа“.)
Искам само да попитам — къде е границата между добрите намерения и профанизацията на личности и идеи? Защо искаме да възпитаваме хората, които ще живеят в XXI век, с агитационните методи от 50-те го-дини? Искрено се съмнявам, че този хипотетичен Веско рисува точно по този начин и мисли точно по този начин. Хипотетични деца няма. Те всички са истински. Те предпочитат да гледат Розовата пантера, а не „По света и у нас“. И това е нормално. Предпочитат някой да им прочете „Мечо Пух“, а не поредната уводна статия. И това е нормално. Червеното знаме им прави впечатление, но не заради символа, а заради цвета. И това е нормално. За тях една манифестация не е нещо повече от балона и сладоледа. И не може да бъде нещо повече. Те играят с компютри, видяха гибелта на „Чалънджър“, а ние им говорим за крушови рала. Какво искаме от тези деца? Да изнасят реферати на тема „Развитото социалистическо общество и нашата детска градина“ или „Влиянието на лозунгите върху идейното израстване на 6-годишните“?
Защо се опитваме да насаждаме, а не да сеем, да възпитаваме — търпеливо и деликатно, умно и внимателно. С обич. И без насилие. А после се дивим, че се е родило не това, което сме очаквали, а тъкмо обратното..
Приспивна песен
Старата програма искаше от децата да имат „нравствено-психологическа готовност за участие в материалното производство“. Сега такава формулировка няма. Но формулировките не са всичко.
Нека да си представим едно занятие. Учителят се ръководи от указанието: „За труда трябва да се разказва ярко и убедително… Ако е възможно, да се отбележи връзката между промишления и селскостопанския труд. Особено актуална е темата за строителството — широко разпространено в града и на село…“
Спазвайки изискването за емоционалност, учителят изважда един вестник, разгъва го и зачита: „Бай Горан, бригадирът на монтажниците, имаше големи, яки ръце и обветрено по скелите лице. Ясните му очи гледаха уверено в светлото бъдеще“ и т. н., и прочее. Подобен текст в програмата няма, но може да се намери във всеки вестник. Неговото присъствие не е случайна приумица, а претворяване на теорията в практика: „Материалите за високите нравствени качества на трудовите хора може да се вземат от очерците във всекидневния печат. Това прави децата съпричастни към трудовия живот на възрастните.“
Честно казано, цялата тази поезия и проза действува доста приспивно. И в прекия, и в преносния смисъл. Мисля, че спокойно можем да си позволим един каламбур: „Из блока автори орат, /докато всички хора спят.“ (Б. а. — под „блок“ трябва да се разбира детската литература, тая безкрайна ширна нива. Авторите, като се препъват из бразди и забои със забележителни (и забележими) усилия водят децата към професионална приемственост — татко е машинист и аз ще стана машинист, мама е предачка — и аз ще стана предачка, татко е писател и аз — писател, татко е директор и прочее.
—Аз ще стана балерина.
—Аз пък ще говоря по телевизията!
—Искам да стана, да стана… коминочистач!
—Ще стана адвокат. Като татко.
—Аз ще стана генерал. Всички ще ме слушат.
— Аз ще стана президент. И ще живея в резиденция.
Това е положението.
Облеченият крал
Неописуема беше радостта ни, когато разбрахме, че според новата програма децата имат възможност два пъти дневно да изявят себе си! I Прекрасно наистина. Та за унификацията. Тя започва с ей такива едни незабележителни неща:„Застани мирно, когато отговаряш! Защо си нарисувал тревата синя? Къде си виждал синя трева? Престанете да търчите! Строй се веднага в две редици!“ След малко тревата е зелена. Децата стоят мирно. В две редици. Те знаят как се прави това, защото имат твърде много строеви упражнения.
С помощта на сюжетно-ролевите игри детето разбира, че има роли и групировки, а те от своя страна биват ръководни и изпълнителски.
Подвижните игри възпитават задръжните процеси и умението за действие „по сигнал“. „Слушай сигнала!“ е игра, в която децата, разделени по групи, по даден сигнал се подреждат в кръг, редица или колона. Побеждава групата, която най-добре изпълнява задачите. Играга завършва с поздрав: „Отлично, деца ура!“ Предполага се, че „ура“ викат децата. Играта „Снегорини“ започва със сигнала „Снегорини, на работа“, и завършва със „Снегорини, в гараж!“. При сигнал „Лиса иде!“ всички „пиленца“ и „катерички“ по-бягват; появи ли се „щъркелът“, „жабчетата“ скачат в блатото; чуят ли „Ловец!“, „зайците“ презглава хукват; каже ли другарката „Лъвът иде!“, всичко живо се изпокрива. Това са игри все от един характер, род и вид — всички бягат от един. И този един е по-силен от всички.
Какво ще спечели детето, ако го напъхаме в кутията на задължителното? Какво ще спечелим ние? Еднакви рисунки? Еднакви думи? Еднакви пластилинови човечета? Еднакви изречения? Това ще „спечелим“. За някои еднаквите изречения са гаранция за еднакви мисли. Така е, но невинаги. Децата бързо се научават зад еднаквите изречения да крият своите различни мисли. Или пък не си правят труда да ги крият. Някои — докато са деца. Други —през целия си живот, с което си спечелват приятелски и неприятелски реплики от рода: „Ей, не можа да пораснеш!“ Така е. Едни порастват други —не. По този повод ще ви разкажа за едно момиченце. То пееше някаква песничка, когато учителката каза:-„Много високо пееш.“ Момиченцето започна отначало). „Много ниско пееш“.— прекъсна го другарката. Момиченцето каза: „Още съм малка, за да пея средно…“
Странно, как ли се чувствува това дете (а и всички останали) в морето от средни (ама колко средни!) стихчета и разказчета. Тук-таме са оцелели няколко островчета на истинското, но по принцип непрекъснато и неизменно, на трисменен режим орат трактори, тракат вършачки, димят заводски комини, пеят комбайни и станове пригласят също така; римите маршируват, четиристишията веят знамена, метафорите регулират движението по кръстовищата, а от тази или онази стена ни гледа поредният портрет, римуван с „каскет“.
„Детето познава описанието на света, а не света“, казва Дон Хуан, индианският магьосник, мъдрец и вълшебник. После само затвърдява това описание. Защо тогава се учудваме, че мнозина предпочитат да си мълчат, да се спотайват, да си кротуват, да не рискуват, да реагират само когато разберат, че им е позволено, или „по сигнал“? Сигурно и те някога са получавали „зайче“ или „рибка“ за послушание. Сигурно и те са бягали панически при думата „лъв“ и това им е останало като навик от детството. А може би сега се доближават до „лъва“ леко-леко и се надяват той да ги погали по главиците. Сигурно и те някога са стигнали до знаменателния извод, че „за пред хората“ (а по-точно — учители, началници и високопоставени) къщичката трябва да бъде зелена, покривът-— червен и прозорците — жълти. Сигурно в резултат на това са открили, убедили са се, приели са, че истински могат да бъдат само неофициално, само за себе си — като рисунките на децата в личните тетрадки. Но рискът да загубят някъде тези „лични тетрадки“, да ги забравят в някакво чекмедже, да ги затрупат с камари от папки, съдържащи предписания за добро поведение — този риск е много голям. А децата? Как ще „спрат света“? Как ще го видят такъв, какъвто е, а не „по преразказ“? Как ще го сглобят отново не според описанието, а пътувайки към себе си?
Б.А. .
Всички цитати си взети от „Програма за възпитание па децата в детските градини“ и от книгите за учителите за трите групи. Програмата е разработена от научни работници и специалисти, от СУ „Кл. Охридски“, ВПИ в Благоевград. НИИОО „Т. Самодумов“. ЦНУУРК „В. Благоева“, ИУУ;ИДУ, от директори и учители. В създаването на програмата участвуват 37 такива специалисти.
Какво четем:
🔴 Столетни пушки гърмяха край Берковица🔴 За Мила пианото е животът
🔴 "Нощните вълци" на Путин пристигат в България
Източник: socbg