Традиционната родопска сватба - история, ритуали и др.
Традиционната родопска сватба заема важно място в живота на хората. Тя е един
сложен празничен комплекс от ритуали и действия, свързани с голяма промяна в живота
на младите хора. Обичаите в Родопите, съпътстващи сватбата са много идентични и ако има някакви различия в провеждането
им, то те са минимални и носят в себе си значение, което е завещано от предишни
поколения. Тези различия могат да бъдат характерни само за дадена част от Родопите.
Етапи на родопската сватба
Родопската сватба е съпроводена от множество ритуали и обичаи, които родопчани са съхранявали през вековете. Основните етапи през които тя преминава : харесване, одумване / искане на момата / , главеж
/ годеж / и сватба.
Всеки един от тези етапи се състои от строго определени обреди и обичаи, които стриктно трябва да се спазват. Именно в тях се крие богатството на традициите в Родопите.
Харесване
Харесването между момъка и момата най-често се случва по време на родопските седянки, селските хора´и празници. Конкретно в Родопите младите се харесват по време на попрелките , т.е. седянките. Родопската седянка е част от ежедневието на родопчаните. В миналото основният поминък на населението е свързан със земеделието и животновъдството. Прибирането и обработването на продукцията изисква много усилия. През деня всички са на нивата, а вечер се организират попрелки, на които се събират много хора, за да вършат различни дейности като: предене на вълна, плетене на терлици, везане, тъчене, ронене на царевица, пасталиране и низане на тютюн и др. Седянката обикновено се прави в дома на някоя мома. Всички от селото са известени за мястото и отиват да помагат. Задължително присъстват възрастни жени, които наглеждат младите и ги контролират. Те следят поведението на юнаците спрямо момите и ако забележат, че закачките между тях излизат извън общоприетите норми на поведение могат да ги изгонят от седянката. Винаги момите и юнаците сядат едни срещу други и никога едни до други. Физическата близост между двата пола е смятана за неморално поведение и затова не се допуска в никакъв случай. Затова, ако даден момък си харесва определена девойка, той не може да я докосва или да съобщи директно това на момичето. Може да го покаже чрез хвърляне на китка срещу избраницата си по време на песните, които са неотменна част от седянката. Едни от най-известните песни са : „ Везала Рада „ , „ Торнал е Тодьо „ , „ Сос ма караш майчинко „ и други. Те са мелодични и закачливи, отразяващи духа на родопчанина.
Везала Рада
Везала Рада бели ръкави,
бели ръкави, чорна коприна.
Ой Радо, Радо, ой бела Радо,
ой Радо, Радо, ти бела Радо.
Чула е Рада гайда да свири,
хвърлила Рада бели ръкави.
Ой Радо, Радо, ой бела Радо,
ой Радо, Радо, ти бела Радо.
Нарами Рада бели харкоми,
отиде Рада за бистра вода.
Ой Радо, Радо, ой бела Радо,
ой Радо, Радо, ти бела Радо.
Торнал е Тодьо
Торнал е Тодьо на гурбет да иде,
на гурбет да иде, пари да печели.
Ага е стигнал Кърджалийскиян камень,
сьоднал Тодьо погрюма да прави,
та е утапанил полан тас с апраци …
Ако момата също харесва момъка, то тогава тя свенливо поглежда към него и ако
има възможност връща обратно китката. Ако ли пък не, нейна близка приятелка след седянката прави опит да им уговори тайна среща на мегдана или на извора
за вода. Щом девойката отиде на уреченото място, това означава, че чувствата им са взаимни.
Понякога харесването става от възрастните родители, без допитване до младите. В Родопите се държало на това момата да е от същото село, да бъде от хубав род,
да е работлива и
Сандък за чеиз
Всичко в чеиза на момата е изработено ръчно и с много любов. Трябва да бъде подредено красиво, да е чисто и проветрено. По чеиза на момата се съди за нейното социално положение и трудолюбие.
Одумване (искане на момата)
Когато момъкът хареса своята избраница, той уведомява родителите си за това. Така започва вторият важен етап
от сватбата, а именно одумването или искането на момата. Най-напред родителите
предварително се допитват дали момата е съгласна да се омъжи за сина им, за да
знаят дали да отидат да я искат. Ако разберат, че тя не иска момчето, нещата спират
до тук, за да не се срамят пред хората. За да се направи такова допитване, обикновено
се използва трето лице – жена или мъж сватовник. То отива явно или тайно у момата,
като носи със себе си даденото от момковата страна огледало, в което са сложени два пръстена
и 1-2 лева. Това лице се нарича „одумник” или „момарин”, а огледалото със сложеното в него се
нарича „аманет”. Щом влезне в момината къща, първата работа на момарина е даде знак, за какво е дошъл. За тази цел взима
Главеж (годеж)
След като всичко е уговорено с родителите на момата се определя дата за главеж.
Годежа в Родопите се нарича главеж, годеника – згоденик или главник, а годеницата – згоденица или главница. Годежа
обикновено се прави вечер и то на лични или празнични дни. Още през деня от момковата
страна се изпраща „
Сватба
Самата сватба се прави винаги в неделя, но приготовленията започват още от сряда. Също така в Родопите сватбата се организира зимата, рано пролетта или късно есента. Лятото е натоварено с много земеделска работа и почти не се правят сватби тогава. В сряда, както зетьовата така и невестината страна избират от роднинските моми по две или общо четири и ги наричат песнопойки. Те имат задачата да омесят заедно в двете къщи сватбените хлябове. В сряда песнопойките приготвят квас за хляба, който се пече в петък. Докато подготвят кваса те пеят песента:
„ … Донесете ситно сито,
ситно сито и решето,
да отсеем бяло брашно
бяло брашно пшеничено
да омесим момков кравай…“
Когато месят хляба в невестения дом те пеят „ Да омесим момин кравай…“
В четвъртък песнопойките правят венци и приготвят китки за сватовете. Венец правят от пуканки , шипки, орехови ядки, листа от бръшлян и цветя. Тези неща се нанизват на конец и се получава нещо като броеница. Тези венци се купуват от песнопойките от сватовете в неделя. Служат за украса към носията и празничното облекло в деня на сватбата. В петък песнопойките пекат хляб и в двата сватбени дома. Освен другите хлябове, те подготвят и „ кумовите краваи “. По време на сватбата, кумовете носят тези краваи. В деня на сватбата пък всяка жена, която е поканена пече родопски клин и го носи като подарък за младоженците. Родопският клин представлява баница с ръчно точени кори с картофи. Днес той е известен като пататник. В събота кумовете приготвят сватбеното знаме, което в Родопите се нарича „ кожель“.
Сватбено знаме „ кожель „
Кожельа е дрянова пръчка, нашарена с червени конци, вълна и китки, отгоре с бръшлян. В събота още
от сутринта зетьовата страна си намира
Мъжка и женска сватбена носия
Невястата също както и зетят е облечена в традиционната за Маданския район родопска носия, състояща се от риза, върхница, елече, мендил и покривало на главата, наречено „ тестемел“ .
Украшенията на невестата се състоят от златни алтъни и „ калеми „
/ това са типични за Родопите украшения, в които има босилек, чесън и листо от дюля. /
Родопски накити „ калеми „
Важен момент е плетенето на невестата, което се извършва от моми винаги в бащиния
й дом и символизира преминаването й от моминство към положение на омъжена жена.
Този обред води началото си от древните славяни. За тях свободната коса е била
символ на свободен човек. Разплитането, миенето и заплитането на косата стават
в деня преди венчавката. В неделя на обяд започват да пукат пушки в зетьовата
къща, с което известяват да се събират сватовете. Задължително се свири на гайда и с една бъклица с вино отиват да поканят кума да присъства на сватбата и като кум и като сват. Щом чуят
„ Е тъй, както се прекърши иглата, да ти се прекърши и сърцето в новият ти дом“ . След това свекървата дава залък хляб от сватбената пита на снахата. След захранването, бащата на булката хваща от единия край бял аглък / кърпа / , другия край е в ръцете на дъщеря му. Звучи песента „ Ела се вие превива“:
„ Ела се вие, превива,
мома се с рода прощава,
прощавай родо голема
и ти рожделна майчинко,
де ма си мене носила,
девет месеца на сърце
и три години на ръце.
Сега та родо оставям,
на мойне сестри по-малки,
на мойне братя лефтери. „
Бащата предава дъщеря си на кума, който я извежда на двора и я предава на зетя. Невестата я качват на муле и ако тя желае децата ѝ да приличат на бащиния и род, обръща се и поглежда към родната си къща, а ако ли не, не се обръща назад. Когато отиде в новия си дом, свекървата излиза на двора с две пити хляб и бяло менче с вода, слага под мишниците на невестата по една пита, полива вода и върху бял плат минават младоженците влизайки в дома. Много важно в миналото е невестата да е мома и ако е така на другия ден се пие „блага ракия“, т.е. това е тайнството на моминството. А ако се случи тя да не е мома, това е голям срам и я връщат обратно в бащиния дом.
Традиционната българска сватба е изпълнена със стотици обичаи, мистериозни, необичайни, дори странни, но всеки един зареден със смисъл, извлечен от бита, идващ от древността и носещ знание, трупано и предавано през вековете. Този смисъл, свързан с човешката природа за съжаление е почти забравен поради настъпилите икономически, политически и демографски промени през последните десетилетия. Родопската сватба не прави изключение от общо- българската. Тя съдържа общите елементи и структура, но спецификата в нейните конкретни прояви отразяват красотата на Родопа планина. Пъстрите носии, звучните родопски гайди, родопските сватбени ястия правят сватба-празник за сетивата. Светостта на семейството изисква спазването на всички ритуали по време на сватбата, защото и най-малкото отклонение се смята, че може да донесе нещастие в живота на младите.
В
Ако желаете да организираме традиционна сватба за Вас в Ягодина, моля
А вие присъствали ли сте на традиционна родопска сватба? Споделете в коментарите! 🙂
Автор: Милка Терзиева
Какво четем:
🔴 Абитуриентка грабна пушка, пое към гората🔴 На 104 години със свинско и суджук!
🔴 Няколко идеи за културен туризъм по време на лятната ваканция
Източник: housemilka
Коментари
![](./i/blank.gif)