Стотици килограми череши в центъра на Кюстендил
Лошото време сви реколтата от 5000 на 2000 тона
Десетки сортове череши, подредени в пъстри щандове, много народна музика и изложение на традиционни занаяти зарадваха хилядите жители и гости на Кюстендил на празника на черешата, който се провежда за девети път.
Момичета в народни носии посрещаха любопитните гости, като им демонстрираха как се вари сладко от бели череши или пък как да си направят вешало. Деца редяха бели, черни и червени череши във формата на животни.
Много емоции и най-вече стотици килограми череши имаше на централния площад.
Преди 9 години е първото издание на празника, но още през 1896 г. се провежда национално овощарско изложение и тогава
Кюстендил е обявен
за майка на
овощарството,
заради това и местните смятат, че изложението е с много по-дълга история.
Омбудсманът Мая Манолова на празника на черешата
Кметът на община Кюстендил Петър Паунов като домакин на празника посрещна гостите - Браницкия епископ Григорий - викарий на Софийския митрополит, и патриарх Неофит, игумена на Рилския манастир - Адрианополския епископ Евлогий, омбудсмана Мая Манолова, вицепремиера Меглена Кунева, зам.-министъра на земеделието и храните Васил Грудев, народни представители, посланиците на Египет и Испания, и заедно с тях се разходи покрай пъстрите щандове с фигури от череши.
Група гости от Франция, пристигнали специално за кюстендилския празник, освен че снимаха всеки един щанд, поискаха и селфи с нашите управници.
Мая Манолова се спря на щанд с деца и им разказа, че като малка е правила сладко от череши, като е помагала на баба си. Разговаря и с производители, които се оплакаха от лошата реколта.
“Има три неща, с които може да се гордеем - с вашия труд, с образованието и с науката. За да говорим днес за овощарство и за производство, означава, че трябва да имаме и трите неща. В образованието трябва да има практика, да има начин тези, които искат, да могат да учат и да го прилагат по-бързо в практиката. Черешите от година на година са ставали по-хубави, но това е
благодарение не
само на труда, но и
на ума, вложен при
тяхното селектиране
и отглеждане”, каза вицепремиерът Кунева при откриването на празника.
Не само труд, но и ум при селекционирането на черешите ги правят от година на година по-хубави, каза министърът на образованието Меглена Кунева, която също беше в Кюстендил.
“Тази година не беше добра за стопаните и те имат нужда от подкрепа. Заради неблагоприятното време от 5000 тона, които се произвеждат в Кюстендил, тази година ще имаме само 2000 тона. В сряда имам среща с министъра на земеделието Десислава Танева и там ще поставя въпроса и ще инициирам законодателни промени, които да регламентират защитата на дребните производители на плодове при бедствени ситуации”, каза омбудсманът Мая Манолова. Призова още отсега производителите на сливи и ябълки, чиято реколта също е поразена, да побързат да подадат заявления за обезщетения.
“Оценките за пропаднали площи бяха доста интензивни. Колегите от Областна дирекция “Земеделие” - Кюстендил, извършиха над 30 огледа в земеделски стопанства с напълно пропаднали площи. Всички тези бенефициенти, при които има установено пропадане на площи, ще получат обезщетение. Трябва да се види какъв е финансовият размер за цялата страна”, отговори зам.-министърът на земеделието Васил Грудев на многобройните въпроси по болната тема за кюстендилските стопани.
Той призова дребните стопани да се организират и създават групи на производители, като държавата ще им помогне с финансиране, защото няма как отделният производител да бъде силен и конкурентоспособен на пазара.
Десет сорта череши,
които се оказали
най-издръжливи
в тежката година, демонстрира директорът на Института по земеделие в Кюстендил проф. Димитър Домозетов. “Това са сортове, които оцеляха в жестокия мраз на 27 април с температура от -4 до -6 градуса”, допълни Домозетов. Похвали се, че сорт “Стефания” е продаден на Китай, сорт “Самит” пък дава плодове с рекордни размери 32 до 34 мм. Миналата година са утвърдени два нови сорта, които са първите у нас самоплодни и сами се опрашват.
На тазгодишния празник Институтът по земеделие представи само 56 сорта заради
лошото време. “95% от нашата реколта е унищожена. Останаха само по-устойчивите.
Предишни години сме представяли по 120 сорта”, каза доц. Николай Христов, селекционер
в института.
Момичета в народни носии представят черешовата си подредба.
Специална комисия разгледа над 20-те щанда на читалища от региона и определи кои са победителите в състезанието за най-красиво оформен щанд. Избрана бе и най-едрата череша, както и най-красиво вешало.
Празникът, организиран от общината, всъщност започна още в петък, като най-интересен бе концертът вечерта със специален гост-изпълнител поп звездата Александра Стан. Заедно с румънската поп дива на сцената излязоха и още много обичани български звезди.
На обяд на площада бе и фолклорният празник “Черешчица род родила”, който продължава и в неделя. Днес е и кулинарната надпревара “Череши в кухнята”. Конкурсът ще е в няколко направления - сладкарски произведения от череши, коктейли и надяждане с череши.
Какво четем:
🔴 Саламура от Черни Вит🔴 Дестинация Екопътека Каньонът на водопадите
🔴 Ивет Лалова стана балканска шампионка в спринта на 100 метра
Източник: 24 часа