Бог благослови българите със свети Йоан Рилски



На 1 юли Църквата отбелязва пренасянето на мощите на св. Йоан Рилски от Преслав в Средец. По традиция в Рилския манастир на този ден се извършва всенощно бдение.
През 2016 г. православните християни у нас ще отбележат една кръгла годишнина от успението на един от най-великите български светци. Известен със своя чутовен подвиг, старецът от Рила стана покровител на България и заради неговото застъпничество в продължение на повече от 1000 години се случват чудеса и изцеления.

В житието на св. Йоан Рилски четем, че когато той предусетил своето отминаване от този свят, заръчал на учениците си, а чрез тях и на всички останали, да не скърбят: "След моята смърт, рече им, не страдайте безутешно, защото няма да ви оставя, но ще пребивавам невидимо с вас", казал св. Йоан. И в знак на истинността на неговите думи тялото му се превърнало в ново "свръхестествено видение, защото той изглеждаше сякаш спи и видът на тялото му никак не се измени". Пред така прославените с нетление и чудотворство от Бога мощи на св. Йоан Рилски "недъгавите се молеха и просеха изцеление, освобождаваха се от овладяващите ги болести и се радваха".
Духовният светилник на българския народ, както Църквата нарича още св. Йоан, призовава и всички нас, своите следовници, да пазим светата православна вяра незасегната от всякакво зломислие, да не се отклоняваме от правия път, да не се увличаме от чужди и различни учения, като държим на преданията. Да се поучаваме в закона Господен ден и нощ, да бъдем подражатели на светите отци - светила на света, като не изоставяме или презираме нищо, от тях установено.
След успението на св. Йоан славата му напуснала пределите на манастира и близката околност. За неговото прославяне узнали и далеч от Рила - във владетелския двор в Преслав, тогавашната столица на древна България. Неизвестно дали още по времето на св. цар Петър или малко по-късно, мощите на св. Йоан Рилски били пренесени в Средец, където скоро станали обект на всенародно почитание. С това пренасяне ние свързваме и официалната канонизация на светеца. Житиеписците, предаващи този епизод от живота на св. Йоан след смъртта, имат помежду си известни различия. В едно обаче те са съгласни - пренасянето на ковчега с мощите е станало по Божията воля и в този смисъл - в съгласие с волята на самия Рилски светец.
Според автора на най-старото, известно като народно, житие, пренасянето на мощите в Средец било резултат от общото желание на владетеля и народа. В съгласие с това желание било и Божието благоволение: "Тогава до светеца дойде глас, който му каза от небето: "Възлюбениче Мой, извърши онова, което ти е заповядано!" И веднага тялото на светеца се вдигна... и отиваше по Божие повеление. И пристигна тялото на светеца в Средечкия град."
В същия смисъл пише и друг агиограф на св. Йоан - Георги Скилица: "Великият сред постниците се яви насън на игумена на манастира и повели ковчегът с неговите мощи да бъде пренесен в Средечкия град и там да бъде поставен над земята, та да не се пречи на онези, които идват да го видят."
По-лаконичен, но не по-малко ясен, е и авторът на първото проложно житие на Рилския чудотворец: "След като премина немалко време, св. Йоан се яви на учениците си и повели да пренесат мощите му в Средечкия град." За нас тези разкази са и свидетелства за верността на казаното още от св. апостол Павел, че онези, които дохождат при Бога, трябва да вярват, че "Той съществува и награждава ония, които Го търсят" (Евр. 11:6).
Небесната и земната прослава на св. Йоан Рилски Чудотворец е знак на особеното Божие благоволение към нашия народ. Знак на това, че и на Българска земя може да израсте плод, достоен за Бога. Стига да искаме да следваме заветите, оставени ни от праведниците, живели преди нас. Праведници като св. Йоан Рилски.
Ангел Карадаков


Какво четем:

🔴 Чушки и орехи дават прилив на енергия

🔴 В Малкия Батак стягат възстановка на кърваво клане

🔴 В МБАЛ "Пловдив" спасиха 750-грамово бебе

Източник: Стандарт



Коментари



горе