Сравнение между китайската кухня и българската кухня



В България има много китайски ресторанти. Едната причина е естествено че в България както и във всички държави има много китайски граждани които биха искали да си имат ресторанти сервиращи китайска храна а и също така е много вярно че българския гражданин обича да яде не само българските ястия а и китайската кухня която е много разнообразна и богата. Китайските ястия са богати на видове зеленчуци, такива каквито малко държави с света ползуват, също и на разнообразни видове приготвяне на самата манджа. В България се готви основно печено и варено, докато в Китай има още редица други специфични начини на приготвяне – чао - запържване на много висока температура, дун – средно между пържене и варене на средна температура и световно известното готвене на пара (джънг) което е все прието че е най-здравословно.

Аз съм много голям любител на китайската храна както и на всички други храни. Един мой приятел обича да казва – аз ям за да живея, а аз обичам да перифразирам неговите думи – аз живея за да ям ! Което се оказва че е огромно удоволствие и е едно от малкото неща които винаги могат да те радват в живота ти. Не аз не мога да готвя, според моите разбирания има два вида хора – едните са готвачи които обичат да готвят и се радват когато клиентите оценяват труда им, а другия вид са такива като мен – чревоугодниците. Конкретно аз ям всякакви китайски вкусни ястия но ако трябва да изредя няколко то ще бъдат – патица по пекински- кой не я е ял той напразно е живял, лютиво пиле по съчуански – ла дзъ дзи, хот-пот хуо гуо, морска храна – хай сиен, пиле с фъстъци – гонг бао дзи динг и много други.

Китайската история и култура на хранене е много богата и много добре организирана. Правилното подреждане и комбиниране на продукти така че да дава на хората максимално подсилване както през горещините на лятото така и през студовете на ветровитата зима, различните начини на приготвяне, огромния асортимент от зеленчуци използвани, различните видове екзотични меса различни от типично ползуваните в Европа и разбира се начина на консумиране конкретно всичките ястия се ядат от всички клиенти заедно, по този начин всеки има възможността да опита и да хапне от много повече различни манджи отколкото е в другите страни където хората си поръчват своите лични порции и всеки си яде само от своята чиния.

Аз смятам че кухнята на всички държави не е измислена само от месното население а също така има много донесени от вън ястия както и начини на приготвяне. Надявам се българските ястия да дадат на китайската така вече богата кухня шанс да добави още няколко вкусотии и да приеме българската кухня като нещо уникално което може да се оцени и уважава.

 


Какво четем:

🔴 Защо в Испания не достигат служители при 5 милиона безработни?

🔴 Заплатата в България става 5000 лева, а пенсията - 2000 лева. Вижте кога

🔴 ВСЕКИ ГО ИМА В КУХНЯТА, НО НИКОЙ НЕ ЗНАЕ! ТОВА Е НАЙ-МОЩНИЯТ ПРИРОДЕН АНТИБИОТИК!

Източник: bulgarian.cri.cn



Коментари



горе