Смолян подарява гайда на всяко дете, което иска да свири
Николай Мелемов е роден на 10 юни 1963 година в село Полковник Серафимово. Завършва ХЗВИ в Харков, Украйна и ВИПОНД - Национална сигурност. През 1999 година става управител на фирма за производство на козметични продукти. През 2006 година се включва в проекта ГЕРБ и е сред създателите на Сдружение ГЕРБ в област Смолян. През 2007 година става общински съветник и председател на групата на общинските съветници от партията. През 2009 година е издигнат за народен представител и става депутат. В Народното събрание е член на комисиите по земеделие и гори и икономическа политика, енергетика и туризъм. От 2011 година е кмет на община Смолян.
Най-големият фолклорен събор "Рожен" ще се проведе на 15-17 юли и по този повод кметът на община Смолян разказва пред Kmeta.bg най-интересните подробности около събитието.
- Г-н Мелемов, какво струва като усилия и време на общината организацията на мащабен събор като „Рожен“?
- Много усилия, много мобилизация от страна на цялата община. Културната част е изцяло наша задача. Участват много състави – между 300 и 400, а това е свързано с много комуникация, много покани. Сцените също ги уреждаме ние, така че това е наистина много мащабен за организиране форум. Организацията е много тежко мероприятие. През 2006 година, когато също е имало издание на събора, Министерството на културата е дало 350 хил лв. Сега от там няма финансиране и общината се справя със собствени средства в рамките на 30-40 хил. лв. Показателно е, че въпреки трудностите се случва съборът.
- Кога започва подготовката за събора? Колко време е необходимо, за да се реализира?
- Започваме подготовката началото на годината. Около половин година работим, за да се случи съборът. Започваме с кореспонденция, записване, комуникация с участници.
- Възможно ли е съборът в Рожен да бъде ежегодно събитие?
- Все още не знаем дали може да се случва всяка година. Плюсовете винаги са повече, но не може да обещаем да се превърне в ежегоден. Това не е просто събитие, то е много повече. Ако има интерес, нека да се реализира ежегодно. Ако няма не срещнем голям интерес, ще разредим изданията му. Засега тенденцията върви точно така – има интерес. Веднъж в годината не е прекалено често, но в същото време става празник на българщината. Продадоха се над 1000 знамена. При това гостите на събора са най-вече млади хора. В най-горещите дни на годината е по-трудно възрастните да издържат на условията.
- Какви са новостите тази година във фестивала?
- Обърнахме внимание, че има голям интерес от страна на децата да се научат да свирят на гайда, но много семейства нямат финансовата възможност да осигурят инструмент. Затова тази година решихме община Смолян да подари гайда на желаещите деца, за да развиваме традициите в младото поколение.
Какво четем:
🔴 Село Сладък кладенец си припомни безчинствата на башибозуците (СНИМКИ)🔴 Ром с най-висок резултат от матурата по английски в кюстендилска гимназия
🔴 Българите най-добри на трансграничен турнир по шах в Белоградчик
Източник: Кмета