Бизнесмен възстанови парен локомобил на 189 години
Смолянският бизнесмен Кирил Асенов възстанови напълно рядък парен локомотив от зората на машините. Локомобилът, който върви с горене на дърва и се задвижва с пара, има табела, че е произведен от Маршъл и синове. Моделът е от 1806 г., когато в земеделието в Европа бурно навлизат машините.
Асенов започнал да търси такава машина, след като бил в ски курорта Межев във френските Алпи и видял рисунка, как Ротшилд задвижва с такъв локомобил първия лифт в историята на света. След това го пленила и историята на Маршъл, който започнал като млад инженер при британския производител на локомотиви Скот. След това Маршъл направил своя фирма и бързо натрупал печалби като прави машини, които навлизат бурно в развиващото се земеделие.
Асенов купил локомобила като вторични суровини за 8000 лв. с договор за покупко-продажба от търговец. Идеята му била в Спортно-туристически център "Перелик" над Смолян да направи възстановка на задвижването с пара на първия лифт на Ротшилд и по този начин България да стане атракция за света.
Преди четири години българският бизнесмен направил постъпки да монтира съоръжението с парната машина, но от екоинспекцията в Смолян не му разрешили, защото щяла да се увреди природата."Ротшилд е направил първия лифт в света, който е бил задвижван от четири мулета. Но като се прибирал една пролет със своя собствен влак видял латифундист /човек, който обработва много големи площи земя/ да вършее с такъв локомобил и го питал каква е тази машина. Той му казал, че е мултифункционална вършачка. Крупният предприемач го попитал през зимата какво прави с нея, а земеделецът казал - нищо. И тогава Ротшилд му предложил да я наеме, за да задвижва през зимата лифт.
Локомобилът бил пуснат в действие, но след няколко дни го забравили с вода и замръзнал. "Това е много кратката история на първия механичен лифт в света. Когато видях това, исках да направим същата възстановка, тъй като във Франция никой не го е направил. Локомобилът се задвижва с горене на дърва и вредните му емисии са колкото на готварска печка. Възстановихме го изцяло, може да тръгне, когато пожелаем. Сега сме го изложили на входа на предприятието ми, в очакване на по-добри времена, когато ще бъде осъзнато колко голяма атракция може да бъде подобна възстановка", казва Асенов.
Оказало се, че локомотивът в Смолян има интересна история. Бил купен от двама братя от Варна, за да си обработват земите. След национализацията машината попаднала в цигарена фабрика, а след това в мандра, където му ползвали парата, за да пастьоризират мляко. Асенов видял същия модел локомобил в Германия. Собственикът му заявил, че са му предлагали 200 000 евро, но не го е продал и няма да продаде за нищо на света, въпреки че бил в по лошо състояние от този в Смолян. Ценял го обаче като антикварна и историческа ценност.
Асенов също заявява категорично, че няма да продаде локомобила. Сега той е атракция за смолянчани, каито водят малчугани да видят истински локомотив в единствената област без жп транспорт в страната. Децата обичат да пипат машината, а майките им правят снимки за спомен с локомобила.
"Какви големи гуми!", възклива хлапе пред парния великан, какъвто никъде другаде не може да се види в Родопите.
Кирил Асенов има отдавнашна мечта да направи Спортно-туристически център "Перелик" над Смолян. Няколко правителства протакаха разрешението за лифтове и писти на над 2000 метра височина край града. Проектът се стопира и заради жалби от екоорганизации, че щяла да се увреди природата. Според Асенов, милионните градове много повече вредят на природата от пистите и лифтовете, които като туристически продукт биха дали единствения поминък на Смолян и региона. Идеята му бе парният локомобил да задвижва ски влек с дължина от 680 м от самия връх Перелик на 2191 метра , който пък да обслужва ски-писта с дължина около 800 м.
Докато се сбъдне мечтата му, години наред той прави на връх Перелик в края на юли уникален етно джаз фестивал в зала от слама край Къщата на мечките. Постройката всъщност е на мястото на бивша сцена на местните села за събори, която предприемачът превърна в открита сцена с къщичка с всички удобства за почетни гости и дипломати, които гостуват всяка година на фестивала. В нея преди време изкараха дните около сватбата си приятелите му Соломон Паси и Гергана Грънчарова.
Екофестивалът се прави на свещи и край огнища, почти без електричество и в зала от слама, която след това се разстила по поляните, за да се пази природата. Междувременно Асенов развива индустрия за световното автомобилостроене в Смолян, като привлече и други инвеститори в родопския град и заедно имат вече над 2000 работни места.
Какво четем:
🔴 Уникална тракийска сватба за Гинес вдигнаха край Разград🔴 Искра Радева: Винаги съм с рогата напред!
🔴 Очите на Бога надничат от скалите в пещерата Проходна
Източник: Труд