Причудлив природен феномен е една от тайните на Странджа
В дебрите на Странджа планина се крият многовековни тайни, причудливи истории и завладяващи легенди, предавани от уста на уста поколения наред.
Едно от тези „чудеса” е Лъвската глава, издигаща се над резервата Ропотамо, община Приморско, област Бургас. Навярно всеки, който е минавал по пътя от Созопол към Приморско, е спирал поне за миг, за да види необикновеното скално образувание, което прилича досущ на огромен лъв, застанал величествено сред вековните дървета и наблюдаващ света отвисоко.
Според изследователите камъните, от които се е оформил този природен феномен, са се образували преди около 65-70 млн. години при изригването на Росенския вулкан в Странджа. Скалната пирамида се намира на надморска височина 60-110 m по десния бряг на река Ропотамо, между Созопол и Приморско. Точното местонахождение на Лъвската глава е в местността Калето при Маслен нос, непосредствено до шосето за Приморско и съвсем близо до тракийското светилище Бегликташ.
Някои учени смятат, че скалното образувание е придобило тази форма благодарение и на човешка ръка. Една от теориите е, че Лъвската глава е дело на тракийското племе „скирмиани”, древни рудари , които населявали територията на крайбрежна Странджа през ІІ- І хилядолете преди Христа.
Скалната пирамида се издига в близост до крепостна стена, изградена от големи каменни блокове чрез т.нар. мегалитен градеж, който е бил характерен за това време. Вярвало се е, че „легналият лъв” ще пази древния град от врагове. В центъра на крепостта се е намирал замъка на владетеля и върховен жрец на траките – „скирмиани”. Там е имало и скално светилище. Крепостта е използвана и в следващите векове поради изключително стратегическото й положение. Смета се, че животът в нея продължава до ХV в. В местността са запазени останките и от малка средновековна църква.
Една от легендите за Лъвската глава разказва, че на самия й връх се намира кладенец, дълбок 30 метра, в който има спуснато голямо златно имане. То е било занесено там от прочутия Вълчан войвода, който е бил истинско страшилище за турците. Вярва се, че хайдутинът е подмамил един от корабите на Оспанската империя, пренасящ много злато по устието на реката. Вълчан Войвода и четата му подпалили плавателния съд, плячкосали златото и пуснали съкровището в кладенеца, за който никой не знаел. Затова и калето, където се намира Лъвската глава, днес носи името нарича Вълчаново кале.
Лъвската глава е обявена за природен феномен през 1947 г. като част от резервата Ропотамо.
Какво четем:
🔴 Българчета с два златни медала по информатика🔴 Успели навън, но се завръщат в България: защо?
🔴 Хоро на Седемте Рилски езера
Източник: Кмета