Разменят закваска за Ватикански хляб чрез куриер



Една кулинарна мания е превзела българските кухни в последно време. Това е приготвянето на Ватиканския хляб. Преди да се замеси, трябва да се намисли желание. Заради това го наричат още "хляб на щастието" или "хляб на желанието". В Италия му казват веригата на свети Антонио.

Само веднъж
в живота

Идеята на тази кулинарна легенда е закваската за тестото да се предава от жена на жена или на семейство, макар че и мъже го приготвят. А самото печене на хляба трябва да се прави веднъж в живота.
Ватиканският хляб е толкова популярен у нас, че във форума БГ мама непознати жени искат или предлагат части от тестото чрез куриерски фирми. По вкус Ватиканският хляб прилича на нещо средно между козунак, хляб и кекс.
Със закваска за чудодейната смес се сдобила преди време и водещата на "Търси се" по Би Ти Ви Нели Ханджийска.

Не знаех за Ватиканския хляб, докато една съседка не звънна на вратата и не ми даде малко от закваската заедно с инструкция за приготвянето, разказа Нели пред "Труд". Това било през юни. Запалила се по идеята, прочела каквото още намерила за Ватиканския хляб и решила да спази правилата за приготвянето му. Желанието обаче е по-глобално и заради това още не може да каже дали се е сбъднало.

Нели е вярваща и ходи на църква. "Страх ме беше да не е просто едно суеверие, защото аз гледам да съм чиста християнка. Но в крайна сметка реших, че все пак това е хляб, който се прави с добри чувства, а и при приготвянето му няма нищо езическо - не се бае, докато се меси", обяснява Нели. Тя раздала части от своето тесто на колежката си Меги Димчева, с която заедно водят "Търси се", на друга приятелка и на Венета Райкова. Венета, която отдавна мечтаела да се сдобие със закваската, публично благодари във фейсбук. А след като го направи, пусна и снимка на кулинарното си произведение в социалната мрежа.

Правила

Сместа за Ватиканския хляб се предава в стъклен, пластмасов или керамичен съд, покрит с фолио или капак от дом на дом. По правило заедно с нея трябва да ви дадат и лист с правилата в кой ден какво да добавяте. Този, който получи закваската, не трябва да я съхранява в хладилник, а на стайна температура (около 19-20 градуса - б.а.) до първия ден от седмицата - понеделник. Когато е нужно разбъркване, това се прави само с дървена лъжица.

Самата Нели казва, че не е искала да рискува, понеже било много топло, когато месела нейния хляб, и затова оставила сместа за 3 дни в хладилник. "След като го опекохме, ядохме всички и нямаше проблеми", смее се водещата. Майстор-готвачи уточниха пред "Труд", че закваската, в която няма яйца, без проблем може да стои извън хладилника.

Даже и да не сте получили инструкции за рецептата, в интернет може да се намерят пълни указания. В понеделник се добавя 250 г захар, без да се бърка сместа. Във вторник - също толкова прясно мляко, а в сряда - 250 г брашно. В четвъртък сместа най-сетне се бърка. В петък отново се бърка, но към тестото се добавят още 250 г захар, 250 мл прясно мляко и 250 г брашно. Полученото количество се разделя на 4 равни части, три от които се подаряват. Към последната част в събота се добавя 250 г брашно, 250 мл олио, 3 яйца, шепа стафиди, половин натрошен или настърган шоколад, начупени орехи, по 1/2 ч.л. канела и сода за хляб, 1/2 бакпулвер и една ванилия. Пече се във форма за кекс за 40-50 минути на 170°C.

Преди години сред БГ домакините беше много разпространено и предаването на Хилендарски хляб. Той също сбъдва желание и носи щастие като Ватиканския. Продуктите са сходни, но се приготвя за 10 дни и само от жени.
Независимо дали вярвате в чудото на Ватиканския хляб, или смятате, че това е просто кулинарен спам като онзи от рода на "изпрати това писмо на 7 души", ако решите да го правите - направете го с любов. Добрите мисли винаги са за предпочитане.


Какво четем:

🔴 С инвестиция от 15 000 лв. студенти пробиха в Германия

🔴 Наши сватбари побългариха Сан Диего

🔴 Шопската салата вдъхновена от трикольора

Източник: Труд



Коментари



горе