Местен родолюбец финансира разкопките край с. Бенковски




Александър Митушев от Златоград - бизнесмен родолюбец, археолог любител, финансира проучването на открития преди два дни гроб на тракийска принцеса край с. Бенковски до Кърджали. Митушев се натъкнал на обекта, в който според него има и астрономически календар от камъни в кръг, и повикал екипа на младия археолог Любен Лещаков.
За откриването на гроба, изсечен в скала, в който са намерени и 60 накита от сребро и бронз, бе съобщено в събота. Според учените, погребението, датирано към ІV в. пр. Хр., е на жена, която е била от висшите кръгове на тракийското общество. За това говорят не само накитите, но и това, че тялото е било разчленено - култов обред при траките, практикуван само при погребването на аристократи и жреци, като се е смятало, че по този начин душата се отделя от тялото и преминава в Космоса. Според вярванията на траките към безсмъртието има два пътя - чрез изгаряне и извисяване към Бога чрез огъня или т.нар. Дионисов път - чрез разчленяване и след това възсъединяване на частите в Отвъдното, за да започне новият цикъл на Живота. У нас са намирани много погребения с разчленяване, като обикновено костите са препогребвани в околната местност.
Според археолозите траколози за Родопите са характерни тракийските гробове, изсечени в скала. Новооткритият гроб при с. Бенковски е един от богатите тракийски гробове, откривани у нас, сред находките има фибули, диадема, обици, мъниста и особено интересно е голямото количество сребърни и бронзови пръстени (11) сред накитите. Според Лещаков диадемата е била много фина изработка и е намeрена в лошо състояние. Част от накитите били изработени във втората половина на ІV в. пр. Хр. в големия елински град Маронея, а други са дело на тракийски майстори от царството на одрисите.
Хипотезата, че става дума за погребение на жена, може да бъде потвърдена само от антропологичен анализ на костите, тъй като и мъже аристократи са били погребвани с много накити. Консултант на Лещаков е доц. Николай Овчаров от НАИМ-БАН, който обаче е специалист по Средновековие. В близост до гроба е открит и олтар, подобен на този до скалния гроб в с. Татул при Момчилград, който в ново време бе проучван от Овчаров. Според учени обектът и находките при с. Бенковски са интересни за детайлно проучване от екип от археолози, антрополози, геолози, химици, археоастрономи, археопалеонтолози и пр. Такова комплексно изследване вече е възможно, след като бизнесменът Петър Манджуков дари 400 хил. лв. на БАН целево за подобни научни анализи.


Какво четем:

🔴 Освобождаваме хората от робството на картела

🔴 Разменят закваска за Ватикански хляб чрез куриер

🔴 С инвестиция от 15 000 лв. студенти пробиха в Германия

Източник: Стандарт



Коментари



горе