Вазов обичал простите манджи, Каравелов си падал по суджуци



Петър Величков описва в книгата си и кулинарните предпочитания на премиера Богдан Филов и съпругата му Евдокия Петева-Филова. Те обожавали прочутото млечно ястие “Бял мъж”, заради което пътували специално до Троянския манастир. Иначе в дома си на столичната ул. “Кракра” №15 обичали всеки ден да сядат на чаша ароматно кафе.

Някои си мислят, че именитите хора се хранят с фантазии и пият въздух. В последната си книга "Какво хапваха и пийваха великите българи" Петър Величков доказва, че имена като Иван Вазов , Алеко Константинов и Елисавета Багряна не само са обичали да си похапват и са имали своите любими рецепти, но са се гощавали с пастърми и суджуци вместо с... музи.

Използвайки свидетелства на очевидци, които са седели на една маса с описаните в книгата тогавашни випове, както и записки и страници от менюта, Величков успял да опише кулинарните предпочитания на десетки българи, градили през годините нашата история.

Авторът на "Българи от старо време" например е познавал и глада, но и вкусните мезета. Любен Каравелов обичал и като дете, и като младеж знаменитите

копривщенски деликатеси -

луканка, саздърма и пастърма. Затова и на младини писателят бил бял и червен. Той е син на един от тежките копривщенски джелепчии (търговец на добитък - б.р.) Стойчо Каравелов. Баща му планирал синът да стане важен бизнесмен, но Любен заминал да учи в Одеса, а след това се установил в Москва. Като студент в Русия, а после и като революционер в Сърбия, на видния възрожденец често му се налагало да гладува. През 1857 г. Каравелов пише от Одеса на вуйчо си, че и големия християнски празник Петровден празнувал само със... сух хляб.

Иван Вазов също обичал да си хапва, но не бил любител на сложните ястия. Доживял до 71 г., но и на преклонна възраст продължавал да впечатлява с младежката си осанка. Най-много му се услаждали вкусните, но просто приготвени нашенски гозби, които хапвал в точно определено време - закуска в 7,00 ч, обяд в 12,00 ч и вечеря в 18,00 ч. Интересно изключение е това, че апетитът му се изострял, когато

гозбите приготвяла Евгения Марс

Щом пристъпил прага на дома за първи път през пролетта на 1906 г., тя му поднесла мляко с какао и черен хайвер на филийка хляб. И така се влюбил, че не усещал какво хапва, нито какво пийва...

Сатирикът Стоян Михайловски бил особняк, живеел със съпругата си Райна много изолирано. "Не разкривай никога живота си на хората", повтарял постоянно поетът. През март 1899 г. обаче Михайловски го налегнала меланхолията. Стреснат, захвърлил цигарите.

Той толкова държал никой да не прекъсва мисълта му, че веднъж дори изхвърлил котката през прозореца, за да не пречи на вдъхновението му. Френски възпитаник, Стоян държал да се храни в точно определени часове. Като дете му се услаждали еленски бутове, но след това станал заклет вегетарианец. С месо започнал да гощава само софийските улични псета.

В анкета на проф. Иван Шишманов авторът на “Бай Ганьо” изповядва, че любимото му развлечение е “гуляй на чист въздух в мъжка компания”. Именно заобиколен от верните си другари, Алеко Константинов обичал да яде пастърма и пуйка с кисело зеле. Той неведнъж си фантазирал за чифлик на 4-ти километър, където да се съветва с жена си за броя на пернатите любимци, които да поднесе на своите гости.

Докато Константинов се грижел да угоди на предпочитанията на гостите си, Йордан Йовков

прекалявал със суджуците

Класикът обожавал Коледа, особено когато даскалувал в Добруджа. Тогава чакал с нетърпение войната със свинете. По това време на годината цялото село се огласяло от квичене, а из въздуха се понасяла миризма на пърлена четина. Резултатът е ясен - в кръчмите непрекъснато се мезело с кървавица и наденици, а виното се леело.
Като учител в Добруджа Йовков бил принуден да се храни по кръчмите и се превърнал в редовен техен клиент.

Дядо Петко Славейков бил ценител на червеното вино с нарязана ябълка. Той живеел в “тясна двукатна къща на ъгъла на две нечисти улички” в София. Писателят вестникар бил безумно влюбен в госпожа Катерина - за голямо нещастие на съпругата си Иринка. Именно Катерина поднасяла на Славейков и госта му Светослав Миларов по една голяма чаша с нарязани ябълки. После наливала вино, а господата вадели резен ябълка, хапвали го, след което отпивали.
Не толкова по пиенето, колкото

по яденето  си падал цар  Фердинанд

На младини той се раздвоявал основно между две неща - лова и преяждането. Ако убитата от него птица била хубав екземпляр, в мислите му възниквала дилемата - да му я сготвят или да му я препарират. Сигурно затова, когато пристигнал като княз в България през 1887 г., той бил слабичък, а когато я напуснал след абдикацията си през 1918 г. - добре охранен.

И цар Борис III обичал да ходи на лов. Особено когато бил в компанията на писателя Елин Пелин. Били толкова близки приятели, че към дома на автора на “Гераците” редовно наминавал царски автомобил и докарвал

вкуснотии от дворцовата  кухня -

специалитети с месо от фазан, глиган, сърна, заек, а дори и глухар. Но и в дома на писателя се готвело добре. Прислужницата Младена точела баници, а тъщата Яна приготвяла любимия на певеца на българското село фасул. Смешен, но факт - винаги когато хапвал тиква или тиквеник, Елин Пелин споменавал героя си Душко Добродушков. А царската кухня бързо забравил след смъртта на Борис III.

Другият приятел на монарха - проф. Балабанов, не можел да гледа как убиват животни. Не ходел на лов, но после лапал едри залци от сготвения дивеч. Бил на двете крайности - проклинал проливането на невинна кръв, но стомахът му тръпнел пред поредния гуляй. Казват, че от километри подушвал къде има нещо вкусно за ядене.

Като дете Елисавета Багряна обожавала жълта диня, а по-късно - сармички с чаша вино. Казват, че авторката на “Вечната и святата” доживяла до дълбоки старини, защото предпочитала здравословни храни.

Писателката Яна Язова била ценител на виното, а сама приготвяла ястия и сладкиши. Но нали била муза на Александър Балабанов, не пропускала и софийските кръчми. Но докато той трупал килограми от чревоугодието си, тя си оставала “стройна и източена” въпреки завидния си апетит.


Какво четем:

🔴 Никой не е знаел за Ботев десет години след Освобождението

🔴 Чушкопекът чукна четирсетака

🔴 КК "Шурикен" с три медала от Световната купа по карате

Източник: Труд



Коментари



горе