Кориандърът е не само подправка, но и полезно за здравето растение



Много от познатите ни подправки не само придават на ястията особен вкус и аромат, но успешно се използват и за лечебни цели. Едно от тези растения е кориандърът, чиито целебни свойства са били познати още в най-древни времена. Той се споменава в някои древни трактати и се е отглеждал в страните от Азия и Средиземноморието още отпреди три хиляди години.
Воините и пътешествениците винаги са носили със себе си и малко кариандър, тъй като забелязали, че семената му дават енергия, а и помагат за възстановяване след боледуване и раняване. Освен това подправеното с тях месо се съхранява по-дълго време, което има голямо значение, когато си на път. Именно благодарение на пътешествениците те попадат на Стария континент.

За лекарствени цели се използват също плодовете и листата му, а маслото от кориандър се прилага като болкоуспокояващо и жлъчегонно средство.
Растението широко се използва и от хора, които искат да се отърват от излишните килограми и да изглеждат красиви. Плодовете му имат ниска калоричност, благодарение на което биват включвани в диетичните менюта. То е незаменимо при лечението и профилактиката на много заболявания и затова е много търсено и популярно.
Листата му съдържат каротин, аскорбинова киселина, витамини от групата В. В плодовете му пък може да се открият етерични масла, аминокиселини, полезни вещества и микроелементи, както и алкалоиди, скорбяла и дъбилни вещества, които показват положително влияние върху всички човешки органи.
Подправката влиза в състава на различни лекарствени средства срещу колики и стомашни болки.

Полезните свойства на кориандъра може да се изброяват дълго, тъй като те са доказали отдавна на практика своята ефективност. Плодовете му са много полезни при нарушения в работата на храносмилателния тракт, тъй като засилват отделянето на стомашен сок и възстановяват обменните процеси в организма.
Лековитите настойки и отвари от него проявяват противомикробни свойства. С етеричното масло от растението пък дори може да се избавим от луничките.
Въпреки че повишава апетита, кориандърът не съдържа много калории и затова, както споменахме, съдейства за вталяването.  Освен това той спомага за по-лесното усвояване на храната и насища организма ни с много полезни витамини и микроелементи.

С негова помощ може да се отслабне с 10-15 кг за един месец. За целта обаче трябва да се премахнат от менюто някои продукти като захар, тестени изделия и мазни ястия, като се включи повече от полезната подправка.
Препоръчва се всеки ден да се приемат по 4 г от семената на растението или по 35 г от листата му.
По време на бременност кориандърът отстранява отоците и извежда ненужните вещества от организма. Затова и в малки количества е абсолютно безопасен за бъдещите майки и тяхното бебе. Нещо повече – той дори е препоръчително да се добавя в храната на пеленачетата и на кърмачките.

Покрай всичките си други положителни качества, ароматната подправка подобрява и настроението, стимулира мозъчната активност и повишава работоспособността, като в същото време влияе благотворно върху работата на сърцето. Тя се препоръчва като профилактика на стреса и намаляване на риска от неговите негативни последствия.
И още нещо любопитно – премахва лошия дъх и забавя процеса на алкохолното опиянение.
Противопоказания Както е известно, злоупотребата с всеки продукт може да доведе до нежелани последици. Кориандърът също не прави изключение от това правило, но вредата от него може да се прояви единствено ако се приема в по-неограничени количества. Дневната норма е 4 г от сухата подправка.

По принцип тя не се препоръчва да се използва от хора, при които се наблюдава повишена съсирваемост на кръвта, при хипертония, тромбоза и някои сърдечносъдови заболявания като исхемия. Противопоказна е и при захарен диабет, гастрит с повишена киселинност, язва на стомаха, както и след инфаркт на миокарда.
Предозирането може да доведе до нарушения в съня, отслабване на паметта, намаляване на концентрацията и вниманието и нарушения в менструалния цикъл при жените. Освен това кориандърът може да провокира и алергия.


Четете още:

🔴 Слугинажът. Или кой работи срещу България?

🔴 В съюз турци и византийци убиват последния пазител на Родопите и Беломорието

🔴 Как да се лекуваме с оцет





Източник: Десант





Коментари

горе