Сърце, което милее за България
Сърцето на Иван Вазов се излага пред публика за първи път от повече от три десетилетия. Снимки: Емил Георгиев
Не анатомичен орган, а символ. Тази седмица стъкленицата със сърцето на Иван Вазов е изложена в къщата му музей. Само ден остава, в която тя ще продължи да е публична – в петък вечерта ще бъде отново прибрана в хранилището на институцията. Ден по-късно пък, в събота (9 юли) ще бъде отбелязан тържествено рожденият ден на Патриарха на българската литература.
Вазов издъхва от масивен инфаркт в ранния следобед на 22 септември 1921 г. в семейната трапезария в дома си. Ден по-късно му е направена аутопсия. Сърцето и мозъкът са съхранени в стъкленици, а тялото е балсамирано и изложено за поклонение в храма „Света Неделя“. Хиляди се стичат, за да се сбогуват с писателя.
Сърцето на Иван Вазов се излага пред публика за първи път от повече от три десетилетия. Но, за съжаление, не престават и глупавите въпроси, обвили в жълтина живота на писателя. Нищо от клюките за смъртта му не е истина и въпреки това близо век паметта му се осквернява.
А когато посетители на музея днес, пред стъкленицата, лукаво запитат уредничката на музея Мирела Иванова дали наистина поетът е починал в дамски обятия, тя просто се усмихва с лаконичното: „Не бях там“ и се отправя към следващия си гост, за да му разкаже истинска история – за едно сърце, което милее за България.
Четете още:
🔴 Старите мостове - един от символите на Източните Родопи🔴 Кориандърът е не само подправка, но и полезно за здравето растение
🔴 Слугинажът. Или кой работи срещу България?
Източник: Площад Славейков