Сподели... тракийската гробница в Свещари



Тракийската гробница край село Свещари в община Исперих е "най-младият" български обект, вписан в листата на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Това става през 1985 г., три години след като е открита от археолозите.

Построена е в първата четвърт на ІІІ в. пр. Хр., дължината й е 7.5 м, широчината при фасадата е 6.5 м, а височината на гробната камера (отвътре) е 4.45 м. Украсата на гробницата е в духа на елинистичната култура, но пречупена през вижданията и вярванията на гетите, разказва официалният туристически портал на България. В камерата е било положено тялото на мъртвия владетел. Недовършената украса по стените и тавана показва, че той е починал, преди да бъде довършен вечният му дом. Таванът на камерата се поддържа от статуи на жени с вдигнати ръце - кариатиди, чиито лица и коси още пазят останките от цветна украса. По тавана е изобразена сцена на обожествяване на владетеля.

Гробницата край Свещари е част от историко-археологическия резерват "Сборяново" - уникален комплекс, състоящ се от селища, светилища и некрополи от дълбока древност.

Виртуалната разходка във вътрешността й е възможна благодарение на проекта "Сподели България" на фондация "Интерактивна България". По повод 60-годишнината от присъединяването на България към ЮНЕСКО и със съдействието на Министерството на културата ентусиастите са заснели панорами на всички обекти в България, обявени от световната организация за част от световното културно наследство. Миналия петък представихме Боянската църква. В следващите седмици в "На път" очаквайте останалите обекти.


Какво четем:

🔴 Триумф на млади математици от Силистра на Международно състезание

🔴 Лоши изводи. За България.

🔴 Величествените Чудни мостове

Източник: Дневник



Коментари



горе