На час от града: Пикник като в уестърн на Мъртвите скали



Между Бойково и Пловдив има един много живописен връх, който местните наричат Крив камък. Представлява покрит с прекрасни борове хълм с височина 1106 метра. От двете му страни има високи скали, които са много удобни за правене на пикник. Бойковци им викат Мъртвите скали. Когато човек се качи на тях, наистина разбира, че сравнението на България с Швейцария изобщо не е пресилено. 
---------------------------------------------------------------

Когато за първи път изкачих Крив камък - някакви си 50-ина метра от завоя преди селото, го кръстих Ягодовия хълм. Цялото пространство на него е покрито с красиви борови дървета, а под тях в края на юни и началото на юли газиш по диви ягоди. Бойковските са дребнички и отнема доста време и усилия да набереш достатъчно дори за буркан сладко. Но пък миризмата на танин е упойваща.

За да стигнете до Крив камък, можете да слезете с кола в подножието му. Точно на големия завой под селото е параклисът „Свети Илия”. Пред него има чудесна английска морава, която местните косят редовно. Под борчетата му са сковани пейки и масички, има и оформено огнище. На 20-ина метра от това място - под пътя за селото, има извор с чудесна вода. Ако не сте си взели нещо за постилане, в „Свети Илия” има оставени черги за тази цел. 
От параклиса до Крив камък се стига по два начина. При единия трябва да се катерите през гъста букова и борова гора, а при другия просто трябва да се качите с кола до импровизирания паркинг край хотела, който е в подножието на върха. Вторият път е доста по-лесен. Отново се минава до параклис. Този път това е „София, Вяра, Надежда и Любов”. И зад него има оформено място за сядане и почивка. Тук има зидано огнище и прясно боядисани метални маси и пейки. Около този параклис също растат вековни борове и в горещите дни от всички страни се носи аромат на суха смола. По поляните, водещи към връх Крив камък, има всякакви билки. Усещането е, че хем си в сърцето на Родопите, хем в градските предградия - Пловдив се вижда на 30-ина километра долу в ниското като на длан.

От параклиса до малкия връх има около 200 метра стар турски път. Малко преди върха, който е отбелязан с бетонен стълб, има едно странно голо място, което изглежда сякаш е изкопано нарочно. Тук през Балканската война е била разположена батареята с наши оръдия, която открива първия огън по Османската империя. Крив камък е мястото, откъдето започва Балканската война.

На върха има планинска поляна, оградена от всички страни със стари дървета. 
На десетина метра оттам, по посока Бойково, тръгва стара 30-метрова пътека, която води до Мъртвите скали. Те представляват няколко наредени един до друг стълба от застинал базалт. Туристите харесват това, че се извисяват на 40-50 метра над гората и откриват удивителна гледка във всички посоки. В тях има нещо индианско и диво - като онези скални красоти от уестърните, които все си мислим, че у нас ги няма. Оттам Бойково се вижда като на пощенска картичка.

Скалите откриват гледка и към всички близки части на родопския рид Чернатица. Вижда се и склонът, зад който е село Дедево. Далече на изток е и мястото, където са хижа „Здравец” и Бяла черква. И тук не е минало без вандализми - някой влюбен е изчегъртал с длето: „Ета, моя любов”. Буквите са потънали в скалата на 2 сантиметра. Дано тази Ета да си е струвала да оскверниш чудо на природата на 100 милиона години, коментират туристите.

Ако сте с малки деца, дръжте ги здраво, защото скалите са високи и малко опасни. По същата причина трябва да се внимава и с правенето на селфита. През целия ден Мъртвите скали са огрени от слънцето. Към 6 следобед светилото се измества и те потъват в удобна и хладна сянка.


Какво четем:

🔴 Да се върнеш от чужбина, за да бъдеш фермер у нас

🔴 Бойко Василев стана личност на годината в областта на медиите

🔴 Надървени врабчета

Източник: Марица



Коментари



горе