За едно българче в Молдова … и толерантността (видео)
„Ние разбираме, че сме българи заради родителите ни, не заради това че сме се родили в България“, казва ми Агафиа. „Аз съм бесарабска българка и се гордея с това“.
Тя живее в Молдова, където толерантността е нужда, защото всеки четвърти не е от местното население. И без да знам как се справят по-възрастните с това, виждам, че за хората на нейните години не е проблем. Да живееш в разбирателство с другите е толкова естествено за нея, че тя дори не разбира въпроса ми, когато я питам дали е трудно да се общува с останалите в тази страна.
„Понякога има бариера с езика, защото някои молдовани не говорят руски, но с руснаците и другите хора е много лесно да общуваме.“ Да, за нея единствената съществуваща пречка е ако не разбира какво казва другият, какво други би могло да бъде проблем?
Инак, животът в Молдова за децата като нея е такъв, че връзката с България не може да се загуби. Тя говори на български, макар да признава, че по-лесно се изразява на руски.
„Обаче, като говоря малко повече време на български и ми става по-лесно, дори почвам да мисля на български“, казва ми с усмивка.
Освен това в местното училище учи нашата история, нашата география и езика ни. „Още от първи клас учим азбуката“. А учителите им са българи и за нея това е много важно, защото така може да чува „истинска българска реч“.
Освен това Агафиа празнува нашите празници и я водят на паметниците на „български опълченци“ и на Христо Ботев в Кишинев. Казва, че по българските села на юг в страната има и други паметници на наши герои.
Всяка година идва в България от съвсем малка, ходи на море във Варна, идва и в София и много й харесва тук. А когато завърши гимназията в Кишинев, иска да учи икономика в България и най-вероятно после да остане.
Този път обаче Агафиа е в България по друга причина. Тя е на семинар с други млади хора от Македония и България, организиран от Фондация Българска Памет и посветен на толерантността.
„Тука имам възможност да проявя тези неща, за които са ни разказвали – толерантността и солидарността“.
И нашата малка героиня не е единствената, която не среща пречки в общуването си. За македонци, българи и молдовани тук предразсъдъците са отживелица, а заяждането на дребно на исторически теми не съществува. А ако не вярвате, че е истина, вижте видеото:
Какво четем:
🔴 Строежът на мавзолея🔴 Новият феномен на България! Тя буквално разби на пух и прах представите за български роман!
🔴 Отвлечени, продадени... Изчезналите деца на България
Източник: Вести