5 идеи за туризъм, ако живеете в столицата
Материал на "Българска история" - www.bulgarianhistory.org
Разхождайки се из улиците на една от най-древните столици в Европа, можем да се докоснем до постройки и артефакти, датиращи от времето на неолита. София е град, управляван от цезари, василевси, канове, султани и царе, всеки от които оставил богато историческо наследство. Наследство, трупано с векове.
Често обаче, когато почивните дни наближат, столичани са изправени пред дилема накъде да поемат, за да се откъснат временно от големия град, който макар да има какво да предложи, е прекалено шумен и динамичен за пълноценна почивка. Дестинации като Лозенския манастир, Панчаревското езеро, Боянската църква и парк-музей „Врана“ са интересни, но твърде популярни, така че вероятността да сте ги посещавали е голяма.
В настоящия материал събрахме пет дестинации, които се намират на около час път от столицата. Всички те съчетават богато историческо наследство и спираща дъха природа. Горещо ги препоръчваме!
Пантеонът „Майка България“ е построен през 1985 година в живописната местност „Църквище” намираща се в границитена село Гургулят. Издигнат е по повод 100 години от Сръбско-българската война. На неговото място в миналото се намира военното гробище над Сливница. Край Гургулят на 7 ноември 1885 година частите на капитан Христо Попов обръщат цялата Моравска дивизия в бяг, което позволява на българите да минат в контранастъпление.
Имащ формата на пресечена четириъгълна пирамида с площ около 700 кв. метра, изграденият от червен бетон пантеон достойно напомня за някогашния подвиг на Българската армия. Забележителна е и статуята на жена, намираща се във вътрешността на пирамидата. Тя символизира Майка България, скърбяща за загубените си чеда.
Край Траянови врата се разиграва и една от най-големите победи в историята на България. На 17 август 986 година, там армията на византийският император Василий II е разбит от българите водени от Самуил. Победата е от изключително значение за съдбата на българската държава. Тя позволява на Самуил да си възвърне контрола над падналите под византийска власт десетилетие по-рано български земи.
Днес до историческата местност може да се стигне най-бързо по автомагистрала „Тракия“, като се слезе от нея при отбивката за Костенец и стария път за Пловдив. Ако вече сте на шосето, което сега свързва Ихтиман с Костенец, малко след село Мирово трябва да се отклоните вляво по малък път, който води право към развалините на крепостта.
Село Белчин съществува от периода на Второто българско царство, а някои изследователи го отнасят в още по-дълбока древност – основано още от латините и някога е носило името Цари Мали град. Обагрено в зеленина, в пряк досег с обграждащата го природа, селото е едно от най-живописните населени места, намиращи се в близост до столицата. Една от най-характерните му особености са щъркеловите гнезда – общо 30 на брой. Всяка година през пролетта и лятото там гнездят общо между 80 -90 бели щъркела.
Препоръчваме Ви да изберете маршрута за Белчин, който минава през селата Бистрица и Железница, тъй като краткото Ви пътуване ще е съпроводено от смайващи пейзажи. След разходката си в Белчин, не забравяйте да посетите и наскоро реставрираната крепост „Цари мали град“, която макар често да получава многозначителни отзиви от посетителите си, има с какво да Ви впечатли.
Неведнъж сме Ви разказвали за Кадин мост – едно мистериозно място с впечатляваща история. Съоръжението, познато и като Невестин мост, е построено през през далечната 1470 година по заповед на султан Мехмед II, но по-интересното е, че и днес архитектурата му може да бъде видяна в оригиналния си вид.
Множество легенди витаят около това място, но нямаме намерение да Ви ги издадем, тъй като сме сигурни, че сладкодумните местни биха ги разказали по-увлекателно. До Невестино ще стигнете бързо по пътя София-Дупница-Кюстендил. Не се колебайте да посетите това китно селцето, вплитащо в изящен възел природа, фолклор и история.
Сгушен в скалите над Нишава, Разбоишкият манастир е едно от онези местенца в родината ни, които незаслужено тънат в забвение. Според манастирското предание, светата обител била разрушаван три пъти, а при последното нападение монасите били изклани. Тук неведнъж са отсядали Васил Левски и съратника му отец Матей Преображенски. В този район са се водили и битки по време на Сръбско-българската война.
Отбивката за Разбоишкия манастир е на 5 км след гр. Годеч по пътя за Драгоман – към селата Туден и Разбоище. Минава се през с.Разбоище, малко след селото има поляна, удобна за паркиране, от която до манастира се ходи пеш по добре обозначена с табели пътека, като разстоянието е 1300 метра.
Какво четем:
🔴 Ето я къщата в Търговище, която се превърна в световна сензация (Снимки)🔴 Возим се гратис в градския транспорт във Варна, ако сме с книга
🔴 5000 фолклорни изпълнители завладяват Роженския събор
Източник: Bulgarian History